Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Ж) наочність у трудовому навчанні



Принцип наочності в навчанні відомий з часів Я.А. Коменського: таке навчання повинно містити безпосереднє сприйняття учнями конкретних образів предметів які вивчаються, процесів і дій. Але наочність тісно пов’язана з мисленням. Успіхів у навчанні можна досягти при поєднанні чуттєвої і абстрактної діяльності: відчуття повинно перетворюватися в поняття, і з поняття – складатися думка, а думка – перетворюватися в слова. Педагоги і психологи показали, що необхідно розширити традиційний дидактичний принцип наочності, розглядати його у поєднанні з абстрактним мисленням, словом, практичними діями. З метою ефективного використання наочності у трудовому навчанні вчителю необхідно:

- поєднувати показ технічних об’єктів, які вивчаються учнями, технологічних процесів, трудових дій, а також наочних посібників, дослідів, умовно-символічних зображень (схем, креслень, таблиць і т.д.), навчальних кінофільмів, діафільмів, діапозитивів та ін., з поясненням вчителя і бесідами, з аналітико-синтетичною діяльністю учнів;

- спонукати учнів до активної, самостійної репродуктивної і пошукової діяльності, застосовувати індуктивні і дедуктивні методи.

З) оптимальне поєднання колективних та індивідуальних форм навчання.

Індивідуальний підхід до учнів обумовлений, в основному, їх фізіологічними (тип вищої нервової діяльності, співвідношення сигнальних систем), психологічними (процес сприйняття, уваги, мислення, пам’яті та ін.) і особистісними (моральні якості, риси характеру, мотиви поведінки, відношення до праці та ін.) особливостями. При здійсненні принципу поєднання колективних та індивідуальних форм навчання вчителю рекомендується:

- поєднувати колективні та індивідуальні форми навчання, організовувати суспільно-корисну, продуктивну працю учнів;

- систематично і всебічно вивчати індивідуальні особливості учнів, рівень розвитку колективу класу і на цій основі корегувати навчально-виховний процес;

- використовувати учнівський колектив для надання виховних дій на окремих учнів;

- диференціювати за складністю завдання учнів з урахуванням рівня їх розвитку та їх теоретичної і практичної підготовки;

- проводити у випадку необхідності індивідуальні інструктажі, бесіди, консультації.

К) міцність і дієвість результатів навчання.

Засвоєння знань, умінь та навичок являє собою процес їх отримання, поглиблення, уточнення та закріплення. Для здійснення цього принципу вчителю рекомендується:

- ретельно відбирати навчальний матеріал, який підлягає міцному засвоєнню учнями, актуалізувати його при організації процесів викладання і учіння;

- досягати обдуманого заучування і запам’ятовування основних формул, визначень понять, послідовності трудових дій;

- широко використовувати тренувальні вправи для закріплення знань, умінь та навичок учнів;

- створювати ситуації що змінюються, для застосування учнями набутих знань, умінь та навичок;

- періодично проводити узагальнюючі залікові і контрольні роботи (перш за все практичні роботи);

- приймати участь у складанні характеристик учнів, в яких відображаються освітні, виховні і розвивальні результати навчання;

- використовувати інформацію підприємств і навчальних закладів, куди поступили працювати чи навчатися випускники школи, для оцінки результатів своєї роботи з учнями і внесення корективів в навчально-виховний процес.

Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.

1. Перерахуйте основні дидактичні принципи трудового навчання.

2. Дайте визначення поняття «дидактичний принцип».

3. Розкрийте суть та шляхи реалізації дидактичного принципу наочності в трудовому навчанні.

4. Розкрийте суть та шляхи реалізації дидактичних принципів науковості й зв'язку теорії з практикою в трудовому навчанні.

5. Охарактеризуйте принцип доступності та шляхи його реалізації в трудовому навчанні.

6. Перерахуйте основні шляхи реалізації принципу виховання в трудовому навчанні.

7. Охарактеризуйте принцип свідомості, активності та самостійності та його шляхи реалізації в процесі трудового навчання.

8. Розкрийте суть дидактичного принципу систематичності та послідовності та шляхи його реалізації в трудовому навчанні

9. Розкрийте суть дидактичного принципу оптимального поєднання колективних та індивідуальних форм навчання у трудовому навчанні.

10. Розкрийте суть дидактичного принципу міцності і дієвості результатів навчання та шляхи його реалізації в трудовому навчанні.





Дата публикования: 2014-11-19; Прочитано: 861 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...