Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Опорний конспект №10



Тема 8. Ринок як економічна форма організації суспільного виробництва.

ПЛАН

1. Економічний зміст поняття «ринок».

2. Функції ринку.

3. Класифікація ринків.

Мета:

Навчальна: охарактеризувати ринок як основу взаємодії економічних суб’єктів в умовах. Обмеженості ресурсів, визначити вплив відповідних факторів на основні елементи ринку: попит, пропозицію, ціну.

Розвиваюча: дослідити механізм формування рівноважної ціни.

Виховна: формувати здатність до підприємницької діяльності.

Міждисциплінарні зв’язки: соціологія, філософія, математика.

Література:

1. Воробйов С.М. Економіка. Довідник для старшокласника та абітурієнта Харків, 2005.

2. Мочерний С.В. Основи економічних знань. Київ, 2003.

3. Ніколенко Ю.В. Основи економічної теорії. Київ, 2003.

4. Орищак Я., Чвалюк В. Основи економіки. Тернопіль, 2008.

Основні положення та поняття:

1. Ринкова економіка – складна, багаторівнева система. Вона ґрунтується на товарному виробництві, що виникло завдяки розвитку суспільного розподілу праці і приватної власності на засоби виробництва.

2. Систему ринків утворює їхня сукупність, що поєднує різні види ринків. Розрізняють ринки за об’єктами й суб’єктами, за рівнем насичення. За ступенем обмеженості конкуренції, за характером продажів, за відповідністю законодавству тощо.

3. Ринок це сукупність економічних відносин людей стосовно обміну результатами виробництва, товарного і грошового обігу та розподілу виробничих ресурсів.

Тема реферату:

1. Ринок і соціальний захист населення.

Ринкове виробництво – тип господарювання, за якого продукти праці ви­робляються відокремленими господарюючими суб'єктами не для власних, а для суспільних потреб, що визначаються попитом і пропозицією.

Ринок це сукупність економічних відносин людей стосовно обміну результатами виробництва, товарного і грошового обігу та розподілу виробничих ресурсів.

Ринок – це економічний простір, в межах якого відбувається рух товарів.

ФУНКЦІЇ РИНКУ


КЛАСИФІКАЦІЯ РИНКІВ

Ринок предметів споживання (товарів) і послуг призначений для задоволення фізіологічних і соціальних потреб людини.

Гуртова торгівля – діяльність з продажу товарів, ресурсів з метою їх
подальшого перепродажу або переробки.

Роздрібна торгівля - продаж товарів кінцевому споживачеві.

Ринок засобів виробництва (ринок капіталів та грошей) має на меті задоволення виробничих потреб. Його суб'єктами є фізичні та юридичні особи, що займаються економіч­ною діяльністю.

Ринок нерухомості (ринок природних ресурсів) — торгівля землею, об'єктами, що на ній збудовані, зокрема житловими будинками.

Ринок науково-технічних розробок та інформації. На ньому здійснюєть­ся купівля-продаж науково-технічної продукції, технічних засобів, інфор­мації, інформативних систем.

Фондовий ринок це специфічна сфера економічних відносин, де відбу­вається купівля-продаж фінансових ресурсів.

Фондовий ринок (ринок цінних паперів) — це ринок цінних паперів. Терміни «фондовий ринок» і «ри­нок цінних паперів» практично є синонімами.

Цінний папір це різновид грошового капіталу, який засвідчує май­нові права, може самостійно обертатися на ринку, бути джерелом регу­лярного або разового доходу.

Види цінних паперів:

Акція (від лат. action – дія) – закріплює право її власника-акціонера на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді диві­дендів, участь в управлінні акціонерним товариством, отримання части­ни майна акціонерного товариства після його ліквідації. За функціональ­ним призначенням акція є пайовим цінним папером.

Розрізняють привілейовані та звичайні акції.

Ринок золота є складовою ринку загального товарного виробництва, що виконує роль механізму розподілу й перерозподілу цього металу у за­гальному товарному виробництві, заснованому на співвідношенні попи­ту і пропозиції.

Валютний ринок є специфічним, предметом купівлі-продажу на ньому є різні національні валюти.

Ринок праці (робочої сили) одна з найважливіших ланок у розви­неній ринковій системі. Його існування означає, що кожна людина має право на вільний продаж своєї робочої сили за власним бажанням і ви­бором.

Вільний ринок – це ринок з великою кількістю виробників однорідної продукції, які не в змозі впливати на рішення один одного.

Монополізований ринок – це ринок, для якого характерна незначна кількість виробників даного товару, застосовується його диференціація, існує дефіцит необхідної інформації, утруднений доступ до ресурсів, погоджуються дії учасників ринкових відносин.

Регульований ринок – це ринок, який контролюється і регулюється державою за допомогою спеціальних заходів економічного та адміністративного характеру.

Світовий ринок це сукупність національних ринків, пов'язаних між собою товарно-грошовими відносинами. Він ґрунтується на міжнародному поділі праці.

Перевір себе!

Завдання. Проаналізуйте і поясніть, які переваги має підприємство, що діє на ринку цінних паперів.





Дата публикования: 2014-11-19; Прочитано: 262 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...