Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Закінчення таблиці 3. 4 страница



— обов’язки та дії працівників у разі виникнення пожежі: порядок і спосо­би оповіщення людей, виклику пожежної охорони, зупинення технологічного устаткування, вимкнення ліфтів, підйомників, вентиляційних установок, електроспоживачів, застосування засобів пожежогасіння, послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки.

Інструкції щодо проведення пожежонебезпечних видів робіт, експлуатації технологічних установок та обладнання необхідно розробляти з урахуванням викладених вимог.

Інструкції мають затверджуватися керівником підприємства або особою, яка виконує його обов’язки.

Особливості організації спеціального навчання, інструктажів та перевір­ки знань з питань пожежної безпеки.

Важливе місце у процесі забезпечення протипожежної профілактики посідають спеціальне навчання, інструктажі та перевірка знань з питань пожежної безпеки.

Так, працівники під час прийняття на роботу і за місцем роботи повинні проходити інструктаж з питань пожежної безпеки відповідно до діючого порядку.

Особи, яких беруть на роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпе­кою, попередньо, до початку самостійного виконання робіт, повинні пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), а потім постійно, один раз на рік, проходити перевірку знань. Особи, які суміщують професії (робо­ти), навчаються або інструктуються як за основною, так і за суміжною профе­сією (роботою).

Організація своєчасного і якісного проведення спеціального навчання, інструктажів та перевірки знань з питань пожежної безпеки на підприємстві покладається на його керівника, а в структурних підрозділах (цех, дільниця, лабораторія, майстерня тощо) — на керівника відповідного підрозділу. Порядок проходження працівниками спеціального навчання, інструктажів і перевірки знань визначається керівником підприємства (наказом або відповідним положенням, що розробляється на підприємстві і затверджується керівником).

Допуск до роботи осіб, які не пройшли спеціального навчання, інструктажів або перевірки знань, суворо забороняється.

Протипожежний інструктаж. За призначенням та часом проведення протипожежний інструктаж поділяють на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.

Вступний протипожежний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які щойно прийняті на роботу (постійну або тимчасову), а також з особами, що прибули на підприємство у відрядження, на виробничу практику (навчан­ня) і мають брати безпосередню участь у виробничому процесі. Такий інструк­таж проводиться на підставі діючих на підприємстві правил, інструкцій та ін­ших нормативних актів з питань пожежної безпеки у спеціально обладнаному для цього приміщенні фахівцем, на якого наказом по підприємству покладені ці обов’язки, і може поєднуватися зі вступним інструктажем з охорони праці.

Програма для проведення вступного протипожежного інструктажу затвер­джується керівником (заступником, головним інженером) підприємства.

Первинний протипожежний інструктаж проводиться безпосередньо на робочому місці до початку виробничої діяльності працівника. Його повинні проходити:

— усі новоприйняті на постійну або тимчасову роботу;

— працівники, переведені з інших структурних підрозділів та виробничих дільниць підприємства;

— особи, що прибули на підприємство у відрядження і мають брати безпосередню участь у виробничому процесі;

— будівельники сторонніх організацій, які виконують на діючому підприємстві будівельно-монтажні, ремонтні та інші види робіт;

— учні (студенти) під час виробничої практики (навчання), а також перед проведенням з ними практичних занять у навчальних майстернях, лабораторі­ях тощо.

Програма для проведення первинного протипожежного інструктажу затверджується керівником відповідного структурного підрозділу (начальником цеху, відділу тощо), відповідальним за протипожежний стан, або керівником підприємства (його заступником). Програми для проведення вступного та первинного протипожежних інструктажів погоджуються з начальником об’єктової пожежної охорони або добровільної пожежної дружини (за наявності такого формування).

Повторний протипожежний інструктаж проводиться на робочому місці з усіма працівниками не менш як один раз на рік за переліком питань, з якими І необхідно ознайомити працівників під час проведення вступного та первинного протипожежних інструктажів.

Позаплановий протипожежний інструктаж проводиться з працівниками на робочому місці або у спеціально відведеному для цього приміщенні:

— у разі введення в дію нових або доопрацьованих нормативних актів з пи­тань пожежної безпеки (норм, правил, інструкцій, положень тощо);

— у разі зміни технологічного процесу, застосування нового або заміни та модернізації наявного пожежонебезпечного устаткування;

— на вимогу державних інспекторів з пожежного нагляду, якщо виявлено незадовільне знання працівниками правил пожежної безпеки на робочому міс­ці, невміння діяти у випадку пожежі та користуватися первинними засобами пожежогасіння.

Позаплановий протипожежний інструктаж проводиться індивідуально або з групою працівників споріднених спеціальностей (видів робіт). Обсяг та зміст інструктажу визначаються у кожному випадку окремо залежно від причин, що викликали необхідність його проведення.

Цільовий протипожежний інструктаж проводиться з працівниками перед виконанням ними разових (тимчасових) пожежонебезпечних робіт, при ліквідації наслідків аварії, стихійного лиха тощо.

Первинний, повторний, позаплановий та цільовий протипожежні інструктажі проводять безпосередньо керівники робіт (начальник виробництва, цеху, дільниці тощо), які пройшли навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки. Інструктаж завершують перевіркою знань. Перевірку здійснює осо­ба, яка проводила інструктаж.

Проведення протипожежного інструктажу може здійснюватися разом з відповідними інструктажами з охорони праці.

Про проведення усіх видів протипожежного інструктажу, крім цільового, у спеціальних журналах робляться записи (окремо від інструктажу з питань охорони праці) з підписами осіб, з якими проводився інструктаж, і тих, хто його проводив. Запис про проведення цільового протипожежного інструктажу робиться в документі, що дозволяє виконання робіт (наряд-допуск, дозвіл).

Спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) та перевірка знань працівників, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою. Попереднє спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) проходять особи, яких беруть на роботу з підвищеною пожежною небезпекою, а саме:

— електрогазозварники;

— особи, що мають брати безпосередню участь у виробничому процесі в приміщеннях з високою вибухопожежною небезпекою;

— особи, які мають виконувати роботи на устаткуванні, обладнанні, апаратах, де перебувають в обігу легкозаймисті та горючі рідини, горючі гази, речо­вини та матеріали, здатні вибухати або горіти в результаті взаємодії з водою, киснем повітря та один з одним;

— працівники складського господарства, де зберігаються пожежонебезпечні матеріали і речовини;

— електрики, що працюють з електроустановками у вибухонебезпечних та пожежонебезпечних зонах;

— інші категорії працівників, діяльність яких потребує більш глибоких знань з питань пожежної безпеки та засвоєння навичок на випадок виникнен­ня пожежі.

Метою проведення пожежно-технічного мінімуму є підвищення загальних пожежно-технічних знань працівників, їх навчання правилам пожежної без­пеки з урахуванням пожежонебезпечних особливостей виробництва, більш глибоке ознайомлення з протипожежними заходами та діями в разі виникнен­ня пожежі, а також напрацювання навичок використання наявних засобів по­жежогасіння.

Порядок, форма та місце проведення пожежно-технічного мінімуму встановлюються наказом керівника підприємства з урахуванням специфіки виробництва, характеру та виду робіт, вимог відповідних міжгалузевих і галузевих нормативних актів.

Спеціальне навчання проводиться за програмами, які розробляються на підприємствах, затверджуються їх керівниками та погоджуються з місцевими органами державного пожежного нагляду. Заняття, як правило, здійснюють­ся по групах, з урахуванням фаху працівників. Для їх проведення адміністра­ція може запрошувати (на договірній основі) фахівців з інших підприємств, організацій, установ, які мають відповідні знання з питань, що вивчаються.

Працівники підприємств, на яких немає можливості проведення занять з пожежно-технічного мінімуму, можуть проходити їх на інших споріднених за технологією підприємствах, де є необхідні для цього умови та фахівці.

Спеціальне навчання з пожежно-технічного мінімуму за відповідними про­грамами може також проводитися у навчальних закладах, які мають необхід­ну матеріальну базу та фахівців. Після закінчення спеціального навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму приймаються заліки. Результати заліків оформляються протоколом.

Для прийняття заліків наказом керівника підприємства утворюється комісія, яку очолює заступник керівника (головний інженер). Працівники підпри­ємства, які проходили спеціальне навчання на інших підприємствах (у на­вчальних закладах), складають заліки за місцем навчання. Особам, які успішно склали заліки, видається посвідчення відповідної форми.

Звільнення від проходження спеціального навчання з пожежнотехнічного мінімуму може надаватися особам, які за попереднім місцем роботи вже пройшли його відповідно до спеціальності або виду роботи, на яку їх беруть, і ма­ють відповідне посвідчення. При цьому термін останньої перевірки їх знань не повинен перевищувати один рік.

Працівники, які проходять попереднє спеціальне навчання (пожежнотехнічний мінімум) на підприємстві, можуть бути звільнені від вступного та первинного протипожежних інструктажів. Особи, яких для проходження на­вчання направляють до інших підприємств або навчальних закладів, від таких інструктажів не звільняються.

Перевірка знань з пожежної безпеки. Щорічно працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, повинні проходити перевірку знань з пожежної безпеки.

Для проведення перевірки наказом керівника підприємства призначається комісія, яку очолює один з його заступників (головний інженер). На підприємстві, що має самостійні структурні підрозділи, можуть створюватися декіль­ка комісій, які очолюють заступники керівників відповідних структурних під­розділів. Перелік питань для перевірки знань з пожежної безпеки розробляється комісією та затверджується керівником підприємства.

Результати перевірки оформляються протоколом. У разі незадовільного ре­зультату працівники повинні пройти повторне навчання з пожежнотехнічного мінімуму зі складанням заліків протягом одного місяця.

Відмітки про перевірку вносяться до посвідчення про проходження спеціального навчання з пожежно-технічного мінімуму.





Дата публикования: 2014-11-19; Прочитано: 657 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...