Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Соціально-економічний прогрес в умовах регульованого капіталізму



Вплив державно-монополістичного капіталізму на соціально-економічний прогрес неоднозначний і суперечливий. Він має як позитивні, так і негативні наслідки. До позитивних моментів слід віднести те, що:

1. У ході процесів концентрації і централізації виробництва створюються великі потужні підприємства, які за рахунок ефекту масштабу забезпечують зростання виробництва товарів і послуг.

2. Взаємодія держави і бізнесу сприяє зростанню якісних характеристик продуктивних сил, що проявляються у глибоких якісних змінах науки, техніки, технології і кваліфікації робочої сили.

3. Державне регулювання економіки дозволяє забезпечити довготривале і відносно стійке зростання економіки.

Поряд з цим, державно-монополістичний капіталізм посилює нестійкість капіталістичної системи і загострює її суперечності. В сучасних умовах найбільш відчутними для економічного розвитку суспільства є такі проблеми:

1. Державне регулювання економіки, здійснюване за рахунок розширення сфери застосування адміністративних методів спотворює інформаційні сигнали, які виходять від ринку. Це провокує прийняття неправильних рішень суб’єктами господарювання. Такі рішення порушують рівновагу ринків товарів, ресурсів та грошей, приводять до негативних наслідків у сфері ціноутворення, використання праці й капіталу, співвідношення рівнів цін, доходів, заощаджень та інвестицій.

2. Розширення сфери державного регулювання економіки, особливо у соціальній сфері, підриває ефективність дії ринкових регуляторів, знижує стимули до продуктивної праці та провокує патерналістські настрої у населення.

3. Альянси, які створюються між державою і бізнесом з метою ефективного вирішення соціально-економічних проблем на основі взаємовигідного партнерства, на практиці досить часто перетворюються на корумповані структури, які ускладнюють економічний розвиток.

4. Державний апарат має тенденцію до розширеного відтворення і всіма засобами прагне довести доцільність свого існування, навіть коли це йде не на користь ефективності розвитку національної економіки. Тому там, де держава переступає оптимальну межу своєї участі в економіці, завжди виникає загроза зростання бюрократизації.

5. Мілітаризація економіки, яка стає у ряді країн найбільш вживаним інструментом стимулювання виробництва й інвестиційної активності у період криз, приводить до розширення зони військових конфліктів у світовому просторі.

Таким чином, поєднання ринкового саморегулювання з державним регулюванням економіки, з одного боку, сприяє соціально-економічному прогресу суспільства, а з іншого – його ускладнює і робить доволі суперечливим процесом.





Дата публикования: 2014-11-03; Прочитано: 265 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.014 с)...