Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Завдання 4. Проаналізуйте наступний феномен



Проаналізуйте наступний феномен. Поняття “господарювання” означає обачне, обмірковане поводження з обмеженими ресурсами. Одним країнам не вистачає природних ресурсів, іншим – капітальних, третім – людських і т. д. Україна володіє майже усім. Чим же, на ваш погляд, пояснити тоді неефективність господарювання в нашій країні? Висуньте свої пропозиції.

Ключові терміни і поняття

Виробничий потенціал суспільства – сукупність виробничих ресурсів, тобто факторів виробництва, з урахуванням їх обсягу, структури, технічного рівня та якості за умови повного використання робочої сили і підприємницького ресурсу.

Гранична корисність – додаткова корисність, або задоволення, одержуване людиною від споживання ще однієї одиниці конкретного блага.

Економічний інтерес – реальний, зумовлений економічними відносинами та принципом економічної вигоди мотив і стимул соціальних дій людей щодо задоволення потреб.

Економічні потреби – ставлення людей до економічних умов їх життєдіяльності, котрі дають їм задоволення, насолоду або втіху і які спонукають людей до діяльності, щоб мати і володіти такими умовами.

Закон зростання потреб – невтомне бажання людей мати все більше матеріальних благ і послуг, які дають їм насолоду, тобто задовольняють їхні зростаючі потреби.

Закон спадної корисності – зменшення граничної корисності в міру споживання людиною кожної додаткової одиниці певного продукту.

Корисність – здатність матеріального блага чи послуги задовольняти ту чи іншу потребу людини.

Потреба – категорія, що відбиває ставлення людей до умов їх життєдіяльності, а звідси визначає і поведінку.

Теми для підготовки доповідей

1. Взаємозв’язок потреб і виробництва як основа економічного розвитку.

2. Ієрархія інтересів економічних суб’єктів.

3. Система економічних інтересів.

4. Закон зростання потреб.

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 3, 4, 5, 7, 11, 12, 13, 14

Семінарське заняття 3

Тема 4. Соціально-економічний устрій суспільства. Економічна система суспільства та закони її розвитку. Відносини власності

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з питань формування відносин власності, сутності та структурних елементів економічної системи, аналізу сучасних процесів роздержавлення і приватизації власності та необхідність впровадження її різних форм в Україні.

План заняття

1. Економічна система суспільства: її сутність та структурні елементи.

2. Правовий та економічний зміст власності. Власність у системі економічних відносин. Суб’єкти і об’єкти власності.

3. Структура власності та її історичні типи, види і форми.

4. Трансформація відносин власності в сучасних умовах в Україні.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

У першому питанні особливу увагу слід приділити визначенню суттєвих рис економічної системи й аналізу її структурних елементів: продуктивних сил та економічних відносин. Дуже важливо розібратися в типології економічних систем сучасного світу та механізмі вирішення в будь-якому суспільстві трьох головних проблем організації виробництва:

– що потрібно виробляти і в якій кількості?

– як виробляти?

– для кого призначаються виробленні продукти (як вони розподіляються між різними людьми та сім’ями)?

Обмеженість життєвих благ та економічних ресурсів визначає необхідність встановлення певних правил контролю за ними. Кінцеві товари та економічні ресурси, якщо вони обмежені, не можуть бути рівно доступними для всіх членів суспільства. Якщо б це було так, в суспільстві панував би хаос. Для вирішення цієї проблеми в сучасному суспільстві використовуються певні норми власності.

При вивченні цієї теми слід з’ясувати, що являє собою власність, які існують типи, види і форми власності, яка її економічна роль, як регулюються права приватної власності, які тенденції розвитку відносин власності спостерігаються в Україні. Зробити аналіз форм власності вам допоможе Закон України “Про власність”, в якому докладно освічується це питання.

Проблемні питання

1. Які основні критерії використовуються для визначення типу економічної системи?

2. Прокоментуйте взаємозв’язок між відносинами власності на фактори виробництва та різними видами доходів.

3. Яке місце власності в реформуванні економіки?

4. Які особливості відродження відносин власності на землю в Україні?

5. Чи повинно право власності поширюватись тільки на матеріальні цінності і ресурси, чи воно може бути застосоване і до фізично невідчутних факторів, таких, наприклад, як повітря, електромагнітні хвилі?

6. Яким чином право власності пов’язане з ринковими відносинами?

Ситуаційні завдання





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 454 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...