Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Сходи. Основні вимоги до сходів: міцність, естетичність, гарне освітлення, зручність, пожежна безпека. За призначенням сходи діляться на основні, допоміжні, аварійні, пожежні, вхідні, внутрішньоквартирні і інші. Основні сходи служать для повсякденного сполучення між поверхами з виходом на вулицю, допоміжні – для переходу з поверху на поверх, входу до підвалу і горища. Особливі пожежні сходи виготовляють зі сталі і розміщують поряд з будівлею в 100м від любої точки будівлі. Аварійна сходи, також розміщують за межами будинку, вони служать для швидкої евакуації людей. В великих громадських будинках окрім сходів і ліфтів розташовують ескалатори.
Сходи, які розміщують в будинках, обмежують стінами, утворюючи приміщення, яке називається сходовою клітиною. Основними елементами сходів є похилий марш і горизонтальні площадки. Марші складаються з ряду сходинок, які підтримуються знизу балками-косоурами, а інколи збоку тятивами. Кожна сходинка складається з горизонтальної площадки – проступні - і вертикальної площі – підсходинки. Костури або тятиви спираються на несучі елементи площадок – площадочні балки, які в свою чергу, спираються на конструкції несучого остова будинку.
Рис.2.13. Схема одно-, двох і трьохмаршевих сходів в плані (а) і зборні східні марші зі складчастими сходинками (б)
Сходові площадки, які розташовані на рівні поверху, називаються поверховими площадками, а які розташовуються між поверхами – проміжними або міжповерховими площадками. Залежно від кількості маршів в межах поверху сходи бувають одно-, двох-, трьох- та чотирьохмаршеві.
Безпека і зручність ходи по сходах забезпечується дотриманням визначених правил. Уклін сходового маршу, тобто відношення висоти маршу до його горизонтальної проекції, залежить від призначення сходів. Для основних сходів уклін 1: 2 – 1: 1,7, для допоміжних – до 1: 2,5, для внутрішньоквартирних допускається 1: 1, тобто під 45°, для тих сходів, які ведуть до підвалу – 1: 1,5. Всі сходинки в марші повинні бути однакових розмірів, кількість сходинок в марші повинно бути не менше трьох (можна оступитися) і не більше 18 (інакше підйом буде ускладнений). Висота огородження маршів і площадок повинна бути 0,85 – 0,9м, а висота проходу під маршами – не менше 2м, ширина сходової площадки – не менше ширини маршу, глибина не менше 1,5м. Як правило сходи повинні освітлюватись природним світлом.
Ширина маршу залежить від інтенсивності руху, але не більше 2,4м за протипожежними нормами, в житлових будинках вона повинна бути не менше 1,05м, а для внутришньоквартирних допускається 0,8м. Зазор між маршами дорівнює 100мм.
Висота підсходинки, як правило, 140 – 170мм, але не більше 200мм, ширина проступні 280 – 300мм.
Конструктивно сходи житлових і громадських будинків виконують однаково, лише парадні сходи вирішуються за індивідуальними проектами
Ліфти. Для організації сполучення між поверхами в житлових будинках висотою 6 поверхів і більше окрім сходів застосовують ліфти. Будівельна частина ліфтової установки складається з вертикальної шахти, де рухається кабіна, і машинного відділення, де знаходиться підйомний механізм з канатом і противагою, який двигає кабіну. Шахту заглиблюють нижче відмітки підлоги першого поверху не менше ніж на 1300мм. Стіни шахти в цеглових будинках роблять з цегли товщиною 380 (250)мм, в крупнопанельних будинках – залізобетонними монолітними або із збірних об’ємних елементів товщиною 100 – 160мм.
Ліфти розміщують в східній клітині або поряд з нею, складаючи східно-ліфтовий вузол. Іноді ліфт виконують у вигляді зовнішньої прибудови.
Пандус – похила поверхня, яка утворює міжповерховий зв'язок (допустимий уклін 10°), тому він займає багато корисної площі. Пандуси можуть бути одно- і двох маршеві, прямо- і криволінійні в плані. Пандуси складаються з косоуров, по яким укладають збірні залізобетонні плити. Покриття пандусів повинно бути не слизьким.
Ескалатор. В будинках з великими людськими потоками застосовують ескалатори, які складаються з приводної станції зверху і натяжної знизу. Ширина ескалаторного полотна 0,5 – 1,2м, кут нахилу – не більше 30°.
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 2205 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!