Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Поняття та правова характеристика договору 1 страница



Договір комерційної концесії - це договір, за яким одна сторона (правоволоділець) зобов'язується надати другій стороні (корис­тувачеві) за плату право користування відповідно до її вимог ком­плексом належних цій стороні прав з метою виготовлення та (або) продажу певного виду товару та (або) надання послуг (ст. 1115 ЦК).

Правова характеристика договору: консенсуальний, двосторон­ній, оплатиш.


ЗО БОВ 'ЯЗАННЯ ЩОДО РОЗПОРЯДЖАННЯ ПРАВАМИ... ___________________ 429

В юридичній літературі проводиться ототожнення договору ко­мерційної концесії і договору франчайзингу. Зазначена договірна ко­нструкція набула поширення в 70-ті pp. XX ст. і спочатку розглядала­ся як різновид договору про виключний продаж товарів1.

Що стосується термінології, то варто зробити застереження, що договір комерційної концесії і договір концесії2 - це дві самостійні цивільно-правові конструкції.

На сьогоднішній день сфера застосування комерційної концесії охоплює різноманітні види бізнесу. За цією схемою в Україні працю­ють, зокрема «Макдональдс», «Піца-хат», «Білла», «1С», «Лукойл-Україна», «ТНК-Україна», «Кодак», «Кока-кола», «Фанта» та інші.

Договір комерційної концесії є новим для законодавства України і в ньому можна знайти певні елементи інших відомих договорів. Зок­рема, ліцензійного договору (надання дозволу на використання об'єктів права інтелектуальної власності), договору про спільну діяльність (співробітництво, спрямоване на досягнення певного ре­зультату), договору купівлі-продажу (оплатна передача матеріалів), договору комісії (можливе укладення правочинів з метою задоволен­ня інтересів правоволодільця) та інших договорів.

Однак кожна з цих рис є лише однією з граней договору комерцій­ної концесії. Так, на відміну від договорів доручення та комісії корис­тувач діє без доручення правоволодільця і за свій власний рахунок. До того ж користувач сам сплачує винагороду за можливість скорис­татися комплексом виключних прав правоволодільця у своїй підпри­ємницькій діяльності. Тому наявність схожих з іншими договорами рис не перетворює зазначений договір у змішаний чи комплексний. Договір комерційної концесії- самостійний цивільно-правовий дого­вір, про що свідчить виділення спеціальної гл. 76 ЦК, норми якої ре­гулюють цей договір.

Укладення договору комерційної концесії переслідує мету отрима­ти однією особою дозвіл на використання об'єктів інтелектуальної власності та комерційного досвіду для успішної реалізації товарів, на­дання послуг чи виконання робіт і впливати таким чином на розши­рення ділової репутації іншої особи. З позиції користувача - це мож­ливість використання у підприємницькій діяльності комплексу виключних прав контрагента, а правоволодільця - створення вироб­ничої, торгової чи збутової ланки в мережі свого бізнесу для просу­нення товарів чи послуг, розширення ринку їх збуту.

1 Брагинский М. И., Витрянский В. В. Договорное право. Книга третья: Договоры о
выполнении работ и оказании услуг. - М.: Статут, 2002. - С. 960.

2 Договір концесії (концесійний договір) - договір, відповідно до якого уповнова­
жений орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування (концесієдавець)
надає на платній та строковій основі суб'єкту підприємницької діяльності (концесіоне­
ру) право створити (побудувати) об'єкт концесії чи суттєво його поліпшити та (або)
Здійснювати його управління (експлуатацію) відповідно до Закону «Про концесії» з ме­
тою задозолення громадських потреб (Закон України «Про концесії» від 16 липня
1999 р. // Відомості Верховної Ради. - 1999. - № 41. - Ст. 372).


 
 

 

Розділ XIV

Таким чином, в укладенні договору комерційної концесії заінтере­совані обидві сторони. Перевагами для правоволодільця є можли­вість у досить стислі строки створити розгалужену мережу бізнесу, здійснювати своєрідну рекламу без особливих зайвих капіталовкла­день, додатково отримувати прибутки при відсутності безпосеред­нього ризику підприємницької діяльності. Користувач у свою чергу має можливість не розпочинати з нуля при освоєнні й завоюванні ринку, а скористатися уже певною діловою репутацією іншої особи, що значно скорочує витрати і підвищує ефективність капіталовкла­день, зумовлює певну стабільність на ринку та значно знижує ступінь підприємницького ризику.

Якщо розглядати значення договору комерційної концесії з точки зору кінцевого результату для споживачів, то за допомогою зазначе­ної правової конструкції є можливість досить швидко наповнити ри­нок якісними товарами, роботами та послугами з дотриманням пев­них стандартів діяльності правоволодільця.

Предмет договору комерційної концесії

Предметом договору комерційної концесії є право на використан­ня трьох складових: 1) об'єктів права інтелектуальної власності (ко­мерційних найменувань, торговельних марок, промислових зразків, винаходів, творів, комерційних таємниць тощо); 2) комерційного до­свіду; 3) ділової репутації.

Таким чином, ліцензійні зобов'язання є лише одним із елементів предмета договору комерційної концесії.

Комерційний досвід і ділова репутація не є об'єктами інтелекту­альної власності. Надання можливості їх використання є особливістю договору комерційної концесії і підставою розмежування з ліцензій­ним договором.

Комерційний досвід є результатом набутих правоволодільцем знань і навиків у зв'язку з тривалою працею в певній сфері підприєм­ницької діяльності. До того ж правоволоділець бере на себе обов'язок надавати користувачеві комерційну, технічну і організаційну допо­могу.

Що стосується ділової репутації, то право на її використання на­дається опосередковано - шляхом використання засобів індивідуалі­зації (комерційних найменувань чи торговельних марок) правоволо­дільця.

Договором комерційної концесії може бути передбачено викорис­тання предмета договору із зазначенням або без зазначення території використання щодо певної сфери цивільного обороту.

У деяких зарубіжних країнах, у тому числі і в Російській Федера­ції, встановлюються обов'язкові і факультативні об'єкти інтелекту­альної власності, право користування якими надається за договором комерційної концесії. Зокрема, до обов'язкових об'єктів, надання права користування якими є необхідним для того, щоб можна було


ЗОБОВ ' ЯЗАННЯ ЩОДО РОЗПОРЯДЖАННЯ ПРАВАМИ... ____________ 43±

вважати договір комерційної концесії укладеним, належить фірмове найменування чи комерційне позначення правоволодільця, а також комерційна інформація. Право користування іншими об'єктами інте­лектуальної власності є факультативним і не впливає на факт укла­дення договору.

Хоча законодавство України не проводить такий поділ, однак ви­ходячи із суті конструкції договору комерційної концесії можна зро­бити висновок, що право на використання засобу індивідуалізації правоволодільця є необхідним його елементом. В іншому випадку відсутній механізм використання ділової репутації правоволодільця і відсутня потреба реєстрації договору комерційної концесії органом, який здійснив державну реєстрацію правоволодільця.

Сторони в договорі комерційної концесії

Особливість договору комерційної концесії полягає в тому, що сторонами можуть бути лише фізичні та юридичні особи, які є суб'єк­тами підприємницької діяльності.

Правоволоділець - виробник товарів (робіт, послуг), який вико­ристовує належні йому права в підприємницькій діяльності, має ко­мерційний досвід і ділову репутацію та заінтересований в розширенні свого бізнесу.

Користувач - юридична або фізична особа, зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, яка має намір скористатися ком­плексом прав правоволодільця.

Як і в договорах доручення і комісії, у договорі комерційної конце­сії можна виділити внутрішні і зовнішні правовідносини.

Внутрішні відносини складаються безпосередньо між сторонами договору комерційної концесії - правоволодільцем і користувачем. Зовнішні відносини виникають між користувачем і третіми особами (при укладенні договорів купівлі-продажу, підряду тощо) в процесі використання предмета договору комерційної концесії.

Форма договору комерційної концесії та його державна реєстрація

Договір комерційної концесії укладається у письмовій формі. У разі недодержання письмової форми цього договору він є нікчемним. Цей випадок є винятком із загального правила. Більш строгий підхід законодавця стосовно форми зазначеного договору можна пояснити тим, що він застосовується лише в сфері підприємницької діяльності, а тому є потреба стабілізувати відносини в цивільному обороті.

До того ж, якщо для сторін договір комерційної концесії є дійсним з моменту укладення у письмовій формі, то у відносинах з третіми особами сторони мають право посилатися на договір лише з моменту його державної реєстрації.

Подібна конструкція, що для сторін договір набуває чинності з мо­менту підписання, а для третіх осіб - з моменту державної реєстрації,



Розділ XIV


ЗОБОВ 'ЯЗАННЯ ЩОДО РОЗПОРЯДЖАННЯ ПРАВАМИ...




раніше застосовувалася до ліцензійних договорів. Однак якщо реє­страцію ліцензійного договору здійснює Державний департамент ін­телектуальної власності, то договір комерційної концесії підлягає державній реєстрації органом, який здійснив державну реєстрацію правоволодільця. Якщо правоволоділець зареєстрований в іноземній державі, реєстрація договору комерційної концесії здійснюється ор­ганом, який здійснив державну реєстрацію користувача.

У цивілістичній літературі висловлюється точка зору, що відсут­ність реєстрації договору комерційної концесії, з одного боку, по­збавляє користувача з метою захисту інтересів споживачів можливо­сті почати використання наданого йому комплексу виключних прав, а з іншого, - ще до реєстрації договору надає можливість сторонам почати проведення необхідної підготовчої роботи вже на підставі укладеного договору1.

Вважаємо, що таке трактування значення реєстрації цього догово­ру є помилковим, оскільки, по-перше, як уже зазначалося, наведена конструкція набрання чинності договору для сторін і третіх осіб не є новою для законодавства України, оскільки традиційно застосовува­лася для ліцензійних договорів, а тому наслідки відсутності реєстра­ції відомі; по-друге, якщо ж договір вважається уже укладеним, то він повинен породжувати певні правові наслідки, а підготовка можлива і за наявності, зокрема, попереднього договору; по-третє, наведені точки зору свідчать, що науковці в цій конструкції вбачають обме­ження прав виключно для користувача, а насправді таке обмеження встановлюється для правоволодільця, оскільки саме він заінтересова­ний в наявності реєстрації договору комерційної концесії.

Укладення договору без реєстрації означає, що правоволоділець у випадку висунення до нього вимог споживачами стосовно неналеж­ної якості товарів, робіт чи послуг зобов'язаний буде задовольнити їх у повному обсязі, оскільки він не може посилатися на договір комер­ційної концесії і відповідно на той факт, що під його комерційним на­йменуванням чи з використанням його торговельної марки господа­рює користувач. Тобто при відсутності реєстрації правочину правоволоділець бере на себе ризик настання негативних наслідків при висуненні претензій третіми особами у зв'язку з діяльністю ко­ристувача. Саме цим зумовлена та обставина, що за загальним прави­лом обов'язок зареєструвати договір покладено на правоволодільця.

Пояснити значення зазначеної реєстрації можна хіба що тим, що будь-яка заінтересована особа, звернувшись до реєстру, зможе вста­новити, що під певним комерційним найменуванням може виступати інша особа при виготовленні товарів, виконанні робіт чи наданні по­слуг.

1 Цивільне право України. Академічний курс: Підруч. У 2-х т. / За заг. ред. Я. М. Шевченко. - Т. 2. Особлива частина. - Київ: Концерн «Видавничий дім «Ін Юре», 2003. - С. 282-283; Цивільний кодекс України: Коментар. - Харків: ТОВ «Одіссей», 2003.- С 729


§ 2. Права та обов'язки сторін за договором комерційної концесії

Оскільки договір комерційної концесії є взаємним, то правам од­нієї сторони кореспондують обов'язки іншої.

Коло прав і обов'язків сторін обумовлено метою розширення біз­несу правоволодільця шляхом включення користувача як ланки в ме­режі виробництва і збуту товарів правоволодільця (підприємницької діяльності останнього).

Обов'язки правоволодільця можна поділити на обов'язкові і фа­культативні.

Перша група обов'язків випливає з природи договору і без їх ви­конання користувач не зможе скористатися наданим за договором правом, а тому вони покладаються на правоволодільця в силу факту укладення договору комерційної концесії. Так, правоволоділець зо­бов'язаний передати користувачеві технічну та комерційну докумен­тацію і надати іншу інформацію, необхідну для здійснення прав, на­даних йому за договором комерційної концесії, а також проінформу­вати користувача та його працівників з питань, пов'язаних із здій­сненням цих прав. Звичайно, щоб у подальшому уникнути суперечок стосовно належного виконання зобов'язань, конкретизація цього обо­в'язку має знайти місце в самому договорі. Зокрема, при укладенні договору, виходячи з особливостей предмета, потрібно досить чітко зазначити обсяг і характер необхідної документації і інформації.

Друга група обов'язків, передбачених законодавством, поклада­ється на правоволодільця, якщо вони не виключені умовами догово­ру. Так, якщо інше не обумовлено сторонами, правоволоділець зо­бов'язаний: по-перше, забезпечити державну реєстрацію договору; по-друге, надавати користувачеві постійне технічне та консультатив­не сприяння, включаючи сприяння у навчанні та підвищенні квалі­фікації працівників; по-третє, контролювати якість товарів (робіт, послуг), що виробляються (виконуються, надаються) користувачем на підставі договору комерційної концесії.

Обов'язки користувача, враховуючи наявність внутрішніх і зов­нішніх відносин, реалізуються у взаємовідносинах його не лише з правоволодільцем, а й з третіми особами. При цьому слід зазначити, що хоча обов'язки користувача законодавчо визначені (ст. 1121 ЦК), однак в кожній конкретній ситуації вони обумовлені характером та особливостями діяльності, що здійснюється останнім за договором комерційної концесії.

По-перше, користувач зобов'язаний використовувати торговельну марку та інші позначення правоволодільця визначеним у договорі

способом.

Можна виділити дві складові зазначеного обов'язку. З одного бо­ку, оскільки користувач є ланкою в мережі підприємницької діяльно­сті правоволодільця, то він зобов'язаний використовувати засоби ін­дивідуалізації правоволодільця при виробництві товарів, виконанні



Розділ XIV


ЗОБОВ 'ЯЗАННЯ ЩОДО РОЗПОРЯДЖАННЯ ПРАВАМИ... _____________ 435^



робіт чи наданні послуг, обумовлених в договорі. У випадку невико­нання цієї умови взагалі втрачається сенс укладення договору комер­ційної концесії. Адже користувач сплачує винагороду за право вико­ристання торговельної марки чи комерційного позначення, що в свою чергу є однією зі складових елементів виробничого чи збутового біз­несу правоволодільця і своєрідною рекламою діяльності останнього.

З іншого боку, користувач не повинен виходити за межі наданих прав, зокрема, використовувати торговельну марку та інші позначен­ня правоволодільця в порядку і способами, передбаченими догово­ром. Наприклад, користувач як самостійний суб'єкт може займатися не обумовленими в договорі комерційної концесії видами діяльності, однак щоб не завдати шкоди діловій репутації правоволодільця засо­би індивідуалізації останнього він може використовувати лише сто­совно зазначених в договорі товарів, робіт чи послуг.

По-друге, користувач повинен забезпечити відповідність якості товарів (робіт, послуг), що виробляються (виконуються, надаються) згідно з умовами договору комерційної концесії, якості аналогічних товарів (робіт, послуг), що виробляються (виконуються, надаються) правоволодільцем.

Безумовно, цей обов'язок спрямований на захист прав споживачів і ділової репутації правоволодільця. Споживач має бути впевнений у на­явності відповідної якості товару, робіт чи послуг, що виготовляються, виконуються чи надаються з використанням засобів індивідуалізації правоволодільця. В іншому випадку неналежна якість результатів діяль­ності користувача може негативно вплинути на ділову репутацію право­володільця. Тому останній має право і за загальним правилом обов'язок контролювати якість результатів діяльності користувача.

По-третє, користувач зобов'язаний дотримуватися інструкцій та вказівок правоволодільця, спрямованих на забезпечення відповідно­сті характеру, способів та умов використання комплексу наданих прав використанню цих прав правоволодільцем. Зазначені інструкції та вказівки можуть бути дані як при укладенні договору, так і в про­цесі його виконання. їх зміст в кожній конкретній ситуації обумовле­ний видом діяльності та специфікою наданих прав. Вони спрямовані на дотримання одноманітності в діяльності правоволодільця і корис­тувача, починаючи з оформлення приміщень і закінчуючи якістю то­варів та послуг.

По-четверте, користувач повинен надавати покупцям (замовни­кам) додаткові послуги, на які вони могли б розраховувати, купуючи (замовляючи) товари (роботи, послуги) безпосередньо у правоволо­дільця. Цей обов'язок реалізується у взаємовідносинах, з одного бо­ку, користувача з третіми особами і спрямований на захист прав спо­живачів, які вправі розраховувати на стандартний рівень якості і обслуговування, а з другого боку, користувача і правоволодільця, для якого важливо, щоб на всіх ланках його мережі був однаковий рівень обслуговування.


По-п 'яте, користувач зобов'язаний інформувати покупців (замов­ників) найбільш очевидним для них способом про використання ним торговельної марки та інших позначень правоволодільця за догово­ром комерційної концесії. Цей обов'язок ще раз підкреслює значення права на використання засобу індивідуалізації для відносин за дого­вором комерційної концесії. Справа в тому, що користувач виступає в господарському обороті від свого імені, однак за обов'язкової умо­ви інформування покупців про використання виключних прав право­володільця. Таке інформування необхідне, щоб не вводити в оману споживача стосовно дійсного виробника, і має значення, зокрема, у випадку виявлення споживачем недоліків куплених товарів, викона­них робіт чи наданих послуг.

По-шосте, користувач повинен не розголошувати секрети вироб­ництва правоволодільця, іншу одержану від нього конфіденційну ін­формацію. Оскільки за договором може бути надано право на вико­ристання комерційного досвіду та комерційних таємниць, то в цій частині умова конфіденційності є обов'язковою і випливає з суті пра­вовідносин. Однак в договорі доречно конкретизувати, які саме відо­мості підпадають під режим секретності і які міри з цією метою необ­хідно застосовувати.

По-сьоме, користувач зобов'язаний виплатити правоволодільцю ви­нагороду. Як і ліцензійні платежі, винагорода за договором комерційної концесії може бути у вигляді фіксованих (паушальних), періодичних (роялті) чи змішаних (комбінованих) платежів. Досить часто на практи­ці спочатку сплачується фіксована сума, а потім періодичні платежі.

Особливі умови договору комерційної концесії передбачені ст. 1122 ЦК. їх наявність обумовлена специфікою взаємовідносин правоволодільця і користувача. Той факт, що завдяки укладенню до­говору комерційної концесії створюється ланка в мережі бізнесу пра­воволодільця, зумовлює необхідність встановлювати певні (спе­ціальні) правила з метою не допустити невиправдане конкурування сторін і спричинення цим збитків.

Ці обмеження можуть бути сформульовані у вигляді додаткових обов'язків сторін, встановлених договором.

Законодавчо наведені як приклад чотири особливих умови, перша з яких стосується правоволодільця, а інші - користувача.

По-перше, правоволоділець може бути зобов'язаний не надавати іншим особам аналогічні комплекси прав для їх використання на за­кріпленій за користувачем території або утримуватися від власної аналогічної діяльності на цій території. Фактично у цьому випадку вирішується питання, буде чи ні на обумовленій території інша ланка в мережі бізнесу правоволодільця, яка створюватиме певну конку­ренцію користувачеві. Якщо провести аналогію з видами ліцензій, то доречно зазначити, що за наявності такої умови в договорі комерцій­ної концесії йдеться про одиничну чи виключну ліцензію.

По-друге, на користувача може бути покладено обов'язок не кон-



Розділ XIV


ЗОБОВ •ЯЗАННЯЩОДО РОЗПОРЯДЖАННЯ ПРАВАМИ...




курувати з правоволодільцем на території, на яку поширюється чин­ність договору, щодо підприємницької діяльності, яку здійснює ко­ристувач з використанням наданих правоволодільцем прав. Хоча користувач і є економічно самостійною особою, однак у випадку укладення договору комерційної концесії може бути обмежена його власна діяльність стосовно аналогічних товарів, робіт чи послуг, але вже без використання виключних прав правоволодільця.

Як приклад подібних відносин можна навести повне товариство, учасники якого не можуть вчиняти правочини, що є однорідними з тими, які становлять предмет діяльності товариства (ч. З ст= 119 ЦК).

По-третє, користувач може бути зобов'язаний не одержувати аналогічні права від конкурентів чи потенційних конкурентів право­володільця. Оскільки з економічної точки зору користувач є ланкою в мережі правоволодільця, то таке обмеження є цілком закономірним.

По-четверте, договором може бути передбачено обов'язок корис­тувача погоджувати з правоволодільцем місце розташування при­міщень для продажу товарів (виконання робіт, надання послуг), пере­дбачених договором, а також їх внутрішнє і зовнішнє оформлення. Це може бути обумовлено певним стилем ведення бізнесу правоволо­дільця і спрямоване на забезпечення одноманітності з метою змен­шення конкуренції.

Основна вимога при формулюванні вищезазначених особливих умов договору комерційної концесії - не суперечити антимонополь­ному законодавству1, оскільки в цьому разі вони можуть бути визнані недійсними.

Незважаючи на те, що законодавчо наведений лише примірний пе­релік особливих умов договору комерційної концесії, і сторони в си­лу свободи договору можуть передбачати й інші, однак є дві обмежу­вальні умови, які у будь-якому випадку не породжують ніяких право­вих наслідків, оскільки є нікчемними.

По-перше, нікчемною є умова договору, відповідно до якої право-володілець має право визначати ціну товару (робіт, послуг), передба­ченого договором, або встановлювати верхню чи нижню межу цієї ціни. Звичайно, для правоволодільця зазначене законодавче обме­ження не є бажаним і доцільним, тому враховуючи суть взаємовідно­син за договором, сторони при здійсненні підприємницької діяльно­сті можуть узгоджувати ціну, однак правоволоділець не зможе притягнути користувача до відповідальності за порушення цих умов договору стосовно ціни, оскільки законодавство України визнає таку умову нікчемною.

По-друге, є нікчемною умова договору, відповідно до якої корис­тувач має право продавати товари (виконувати роботи, надавати по-

1 Закон України «Про захист економічної конкуренції» від 11 січня 2001 р. // Відо­мості Верховної Ради України. - 200!. - № 12. - Ст. 64; Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції» від 7 червня 1996 р. зі змінами // Відомості Верховної Ра­ди України. - 1996. - № 36. - Ст. 164.


слуги) виключно певній категорії покупців (замовників) або виключ­но покупцям (замовникам), які мають місцезнаходження (місце про­живання) на території, визначеній у договорі.

Безпідставність такого обмеження у договорі комерційної концесії пояснюється тим, що у зв'язку з реалізацією положень договору ко­мерційної концесії користувач з третіми особами найчастіше укладає договори роздрібної купівлі-продажу чи побутового підряду, які є публічними. А оскільки згідно з чинним законодавством за публічним договором сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснюва­ти продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться, то в цій частині сторони не можуть його змінити.

Договір комерційної субконцесії - це договір, який укладає ко­ристувач у випадках, передбачених договором комерційної концесії, за яким він надає іншій особі (субкористувачу) право користування наданим йому правоволодільцем комплексом прав або частиною комплексу прав на умовах, погоджених із правоволодільцем або виз­начених договором комерційної концесії.

Договір комерційної субконцесії повністю залежить від основного договору. Зокрема, визнання недійсним договору комерційної конце­сії має наслідком недійсність договору комерційної субконцесії.

До договору комерційної субконцесії застосовуються положення про договір комерційної концесії, якщо інше не випливає з особли­востей субконцесії. Фактично для субкористувача користувач має статус правоволодільця, оскільки саме з ним укладається договір і са­ме він наділяє субкористувача певними правами. Користувач при укладенні договору комерційної субконцесії не може виходити за ме­жі наданих йому прав.

Конструкція договору комерційної субконцесії має певні особливості в порівнянні, наприклад, з конструкцією суборенди чи субпідряду.

По-перше, договір комерційної субконцесії укладається на умо­вах, погоджених із правоволодільцем або визначених договором ко­мерційної концесії, що пояснюється необхідністю контролю за діяль­ністю субкористувача.

По-друге, законодавством передбачені певні особливості стосовно відповідальності. Користувач та субкористувач відповідають перед правоволодільцем за завдану йому шкоду солідарно. Безпосередня відповідальність субкористувача перед правоволодільцем поясню­ється метою - розширенням мережі бізнесу правоволодільця.

Право користувача на укладення договору комерційної концесії на новий строк закріплено з метою захисту інтересів користувача, який протягом строку дії договору вкладав зусилля та кошти в розширення підприємницької діяльності та ділової репутації правоволодільця.

Суть зазначеного права полягає в тому, що користувач, який на­лежним чином виконував свої обов'язки, має право на укладення до­говору комерційної концесії на новий строк на тих же умовах. За загальним правилом добросовісний користувач не може бути



Розділ XIV


ЗОВОВ 'ЯЗАННЯ ЩОДО РОЗПОРЯДЖАННЯ ПРАВАМИ... _________________ 439^



позбавлений зазначеного переважного права. Це означає, що право-володілець не може відмовити користувачеві в продовженні своєрід­ного співробітництва. Хотілося б звернути увагу, що це переважне право на укладення, а тому воно застосовується при наявності кіль­кох претендентів на підписання договору, тобто суперництва з іншою особою. Якщо кілька осіб будуть висловлювати бажання стати контр­агентами за договором комерційної концесії, то правоволоділець зо­бов'язаний надати перевагу колишньому користувачеві і саме з ним укласти договір. Однак переважне право не діє, якщо правово­лоділець згортає свою діяльність на цій території, у цьому випадку він не пов'язаний обов'язком поновити договір на новий строк.

ЦК чітко не зазначає випадки, однак робить застереження, що за­коном можуть бути встановлені умови, за яких правоволоділець мо­же відмовитися від укладення договору комерційної концесії на но­вий строк.

§ 3. Відповідальність за договором комерційної концесії

Оскільки у договорі комерційної концесії існують внутрішні (між сторонами договору) і зовнішні (з третіми особами) правовідносини, то з цих позицій будується і відповідальність сторін.

Що стосується взаємної відповідальності правоволодільця і корис­тувача, то вона встановлюється сторонами в договорі, виходячи з принципу свободи договору.

Оскільки користувач укладає договори з третіми особами від свого імені, але з використанням засобів індивідуалізації (комерційного на­йменування чи торговельної марки) правоволодільця, то відповідаль­ною особою перед третіми особами є не лише користувач, а й право­володілець.

Такі законодавчо встановлені додаткові обов'язки правоволоділь­ця спрямовані насамперед на підвищений захист прав споживачів. їх наявність пояснюється тим, що споживач досить часто переконаний, що купує товар чи отримує послугу безпосередньо у правоволодільця. Так як конструкція договору комерційної концесії дає можливість ін­шій особі використовувати ділову репутацію правоволодільця, то спо­живач повинен бути впевнений, що якість реалізованого товару чи на­даної послуги з використанням одного і того ж комерційного найме­нування чи торговельної марки завжди відповідає певному рівню.





Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 695 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.016 с)...