Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 5. Загальні засади організації бухгалтерського обліки



Використання централізованої форми організації роботи бухгалтерської служби передбачає меншу чисельність працівників, ніж децентралізована структура, оскільки зменшується чисельність адміністративного персоналу (головний бухгалтер, його заступник) з'являється можливість більшого завантаження працівників за рахунок збільшення обсягів виконуваних ними робіт.

Водночас децентралізація бухгалтерської служби дозволяє краще організовувати контроль за раціональним використанням трудових ресурсів у місцях виникнення витрат, підвищити оперативність бухгалтерської інформації.

Досвід практика

Слід пам'ятати, що виділення будь-якої частини бухгалтерської служби для
виконання певних функцій доцільно лише у випадку виконання цією відокремленою
частиною повного щоденного навантаження.___________________________________________

Залежно від підпорядкованості бухгалтерів та отримання розпоряджень від головного бухгалтера розрізняють три типи організаційної структури бухгалтерської служби (рис. 5.7).

Типи організаційної структури бухгалтерської служби


D


D


безпосереднє підпорядкування облікових працівників головному бухгалтеру



бухгалтера підрозділів

лінійно-штабна


D


розпорядження головного передаються працівникам

бухгалтерської служби через їх керівників



D


комбінована


делегування деяких прав головного бухгалтера керівникам секторів, відділів


Рис. 5.7. Типи організаційної структури бухгалтерської служби

В основу лінійної структури облікового підрозділу покладено принцип розпорядження, яке передається за всіма рівнями виконавців. Така структура забезпечує створення єдиної вертикальної лінії управління, тобто здійснення прямого впливу на підлеглих: кожен працівник бухгалтерської служби підпорядкований безпосередньо головному бухгалтеру підприємства (рис. 5.8).

Головний бухгалтер підприємства


Бухгалтер з обліку 1 розрахунків І


Бухгалтер з обліку 1

ТМЦ


Бухгалтер з обліку 1 витрат виробництва


Бухгалтер зі складання звітності


Рис. 5.8. Лінійна організація бухгалтерської служби


Організація бухгалтерського обліку

Лінійна структура бухгалтерської служби характерна передусім для малих підприємств, чисельність працівників бухгалтерської служби на яких не перевищує 5 осіб, оскільки вона передбачає універсальність у виконанні облікових операцій в кожній лінійній ланці.

Така організація облікового підрозділу може застосовуватися як для централізованої, так децентралізованої форм. При децентралізованому обліку лінійна організація бухгалтерської служби передбачає створення відповідної структури облікового підрозділу для обробки даних окремих виробничих і управлінських підрозділів.

Організація бухгалтерської служби за лінійно-штабним типом передбачає створення спеціальних консультативних підрозділів на різних рівнях управління. Таким чином, розпорядження головного бухгалтера передаються не безпосередньо виконавцю, а через відповідного керівника, який очолює підрозділ бухгалтерської служби (старші групи). Лінійно-штабна організація застосовується переважно на середніх і великих підприємствах (рис. 5.9).

Головний бухгалтер підприємства |


Заступник головного бухгалтера


Заступник головного бухгалтера



  t     г     r
і-         ^>  
обл ицт   Іа   обл аціі
en £ Т X         ■—
          m  
>> ° q о.       ? n
О.     а.   n  
U     L-      

  г   г       г  
  5S             S  
        ,_        
блік     •5 КІВ рац   K1R S S б;
па зо с о X   п іахун ати п Груп Г) чальн Є
Гру асов   Гру роз §     b с
                с  

/"«с. 5.9. Лінійно-штабна організація бухгалтерської служби

Організація бухгалтерської служби за комбінованим типом передбачає розподіл функцій управління, виділення спеціальних структурних підрозділів, які виконують комплекс облікових операцій. Значна увага приділяється організації робіт, а не підпорядкованості виконавців. Частина прав головного бухгалтера делегується керівникам спеціалізованих підрозділів (заступникам головного бухгалтера), які самостійно надають розпорядження у межах своєї компетенції. Проте, розпорядження щодо окремих питань, які є найважливішими для підприємства (наприклад,


Тема 5. Загальні засади організації бухгалтерського обліку

нарахування та сплата податків і інших платежів, складання фінансової звітності), головний бухгалтер надає самостійно (рис. 5.10). Комбінований тип організаційної структури бухгалтерії застосовується на великих підприємствах (об'єднаннях).

Головний бухгалтер підприємства


Заступник головного бухгалтера


Заступник головного бухгалтера



t  
     
з обл трат ницт
(Ті к V
    гі
    X ш

S Н


   
обліку ацп
СІ  
СЗ  
Груп  

Група з обліку податкових розрахунків

Група зі складання


         
Група з обліку касових операцій   Група з обліку розрахунків з оплати праці   Група розрахунків з постачальниками і покупцями

Рмс. 5./0. Функціональна організація бухгалтерської служби

Із зарубіжного досвіду

У Білорусі відповідно до чинного законодавства чітко зазначено вимоги до виділення окремих складових у структурі бухгалтерської служби:

=> служби можуть створюватися за наявності не менше семи працівників у їх штаті;

•з відділ може створюватися за наявності не менше чотирьох працівників;

<=> сектор (бюро, група) може створюватися за наявності не менше трьох працівників.

В Україні у зв'язку зі штучним виділенням в системі бухгалтерського обліку фінансового, управлінського і "податкового" поширеним є виділення окремих підрозділів для їх ведення. Проте, в будь-якому випадку необхідним є зведення даних структур в єдину службу і підпорядкування її одному керівнику - головному бухгалтеру. Необхідність створення однієї структури обумовлено тим, що методики, які використовуються в управлінському обліку, повинні в тій же формі реалізовуватися в фінансовому обліку при формуванні фінансових показників; грамотне податкове планування, в свою чергу, неможливе без бухгалтерського обліку господарської діяльності, договірних відносин, які відображаються у фінансовому обліку.

Структура бухгалтерської служби залежить і від організації праці в даному підрозділі. Для того, щоб забезпечити найкращу організацію трудового процесу, слід враховувати вплив всіх факторів, які впливають на продуктивність і якість праці облікового персоналу: кваліфікація працівників, якість документації, наявність технічних засобів, раціональний





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 408 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...