Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
План:
1. Предмет і завдання курсу.
2. Поняття літературної мови. Найістотніші ознаки літературної мови.
3. Мовні норми.
4. Нульовий контроль знань.
Література:
v Куць О.М. Мовна політика в державотворчих працях України: навч.посібник / О.М.Куць. – Х.: ХНУ ім.. В.Н.Каразіна, 2004. – 275 с.
v Мацько Л.І. Культура української фахової мови: навч. посібник / Л.І.Мацько, Л.В.Кравець. – К.: ВЦ «Академія», 2007 – С.5-24.
v Середницька А.Я.Українська мова за професійним спрямуванням: навч. посібник / за ред. Г.Л.Вознюка; А.Я.Середницька, З.Й.Куньч. – К.: Знання, 2010. – С.5-11.
v Українська мова за професійним спрямуванням: практикум: навч. посібник / Т.В.Симоненко, Г.В.Чорновол, Н.П.Руденко. – К.: ВЦ «Академія», 2009. – С.11-55.
v Шевчук С.В. Українська мова за професійним спрямуванням: підручник / С.В.Шевчук, І.В.Клименко. – К.: Алерта, 2012. – С.14-51.
Завдання 1. Прочитайте текст. Укладіть тезовий план.
В умовах розбудови України, утвердження її на міжнародній арені, закріплення української мови як державної настійна потреба впровадження української мови в усі сфери життєдіяльності держави, забезпечення використання її у професійній діяльності кожного.
Завдання вищої школи – готувати фахівців нової генерації: кваліфікованих, грамотних, мовно компетентних, які б досконало, ґрунтовно володіли українською літературною мовою у повсякденно-професійній, офіційно-документальній сфері, зокрема набули навичок комунікативно виправданого використання засобів мови, оволоділи мовою конкретної спеціальності, фаху.
Акцент переноситься з традиційної настанови – засвоєння відомостей про літературні норми усіх рівнів мовної ієрархії – на формування навичок професійної комунікації, студіювання особливостей фахової мови, на розвиток культури мови, мислення і поведінки особистості.
Отже, майбутнім фахівцям мова потрібна не як сукупність правил, а як система світобачення, засіб культурного співжиття в суспільстві, само формування і самовираження особистості. Науково доведено, що стрижневими компонентами професійно-комунікативної діяльності є мовленнєва компетенція і компетентність.
Реалізація цього завдання у вищих навчальних закладах України здійснюється шляхом вивчення курсу «Українська мова за професійним спрямуванням». Зміст дисципліни покликаний не лише узагальнити й систематизувати знання з української мови, набуті студентами у школі, а й сформувати мовну особистість, обізнану з культурою усного і писемного мовлення, яка вміє в повному обсязі використовувати набуті знання, уміння і навички для оптимальної мовної поведінки в професійній сфері.
Предметом вивчення курсу є сучасна українська літературна мова професійної сфери.
Завдання курсу – сформувати:
ü мовну компетенцію майбутніх фахівців, що містить знання і практичне оволодіння нормами літературної професійної мови;
ü навички самоконтролю за дотриманням мовних норм у спілкуванні;
ü вміння і навички оптимальної мовної поведінки у професійній сфері;
ü стійкі навички усного й писемного мовлення, зорієнтованого на професійну специфіку;
ü навички оперування фаховою термінологією, редагування, корегування та перекладу наукових текстів.
Завдання 2. Прочитайте текст, назвіть основні функції та особливості мови професійного спілкування.
Специфіка мови професійного спілкування
Мова професійного спілкування є поліфункціональною підсистемою літературної мови і виконує загальномовні та специфічні функції. Такими функціями є:
1) нормативна (називання фахових реалій і понять);
2) пізнавальна (знаряддя й спосіб фахового пізнання, запам’ятовування, оволодіння фаховим досвідом);
3) аксіологічна (фахове та морально-етичне оцінювання);
4) комунікативна (спілкування і професійній сфері);
5) культуроносна (збереження і передавання фахових знань і культури професійного спілкування);
6) естетична (мовностилістична довершеність текстів) та ін..
В основу мови професійного спілкування покладена сучасна літературна мова. Проте в конкретній професійній мовленнєвій ситуації вона змістово редукується (зменшується, спрощується), залежно від галузі знання і предмета спілкування стає моно тематичною, збагачується професійною лексикою і фразеологією. Це відбувається лише тоді, коли суб’єкти комунікації переходять на професійний рівень свідомості.
Мова професійного спілкування, крім уже названих, має й інші особливості. Характерною її ознакою є діалогічність. Професійна діяльність потребує обміну думками, обговорення певних проблем чи окремих питань, прийняття рішень, тому фахівці вступають у безпосередній словесний контакт, і комунікативний процес між ними протікає як активна мовленнєва взаємодія.
Професійній мові, як і науковій, властиві певні комунікативні якості: абстрагованість, логічність, точність, ясність, об’єктивність. Крім того, вона має бути чистою, виразною, естетичною (З посібника).
Завдання 3. Розкажіть про статус української мови в сучасній Україні, якими документами він засвідчується.
Завдання 4. З’ясуйте, чи тотожні терміни «українська національна мова» й «українська літературна мова».
Завдання 5. Запишіть слова іншомовного походження за алфавітом, ставлячи наголос.
Металургія, компроміс, дефіс, генезис, феномен, факсиміле, бюлетень, ортопедія, псевдонім, симетрія, кулінарія, партер, свати.
Завдання 6. Укладіть конспекти:
Ø Мова професійного спілкування як функціональний різновид української літературної мови.
Ø Професійна мовнокомунікативна компетенція.
Ø Мовні норми.
Ø Мовне законодавство та мовна політика в Україні.
Завдання 7. Повторіть правопис м’якого знака і апострофа
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 819 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!