Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Фінансова система України



У зв'язку з тим, що фінанси як суспільні відносини обслуговують різноманітні потреби суспільства, охоплюють своїм впливом усю економіку країни, всю сферу соціально-культурної діяльності, вони характеризуються деякими загальними рисами, на підставі яких вони об 'єднуються у цілісну систему, що включає декілька взаємопов 'язаних інститутів (ланок) та органів. їх сукупність утворює єдину фінансову систему.

Під фінансовою системою України розуміють:

а) сукупність фінансових інститутів (ланок), які сприяють утворенню, розподілу та використанню відповідних фондів коштів;

— 15 —


б) сукупність державних органів та органів місцевого самовряду­вання, які здійснюють у межах своєї компетенції управління державними та місцевими фінансами. З економічної точки зору фінансова система України - це сукупність специфічних груп фінансових відносин, завдяки яким утворюються, розподіляються та використовуються ті чи інші фонди коштів з метою задоволення різних за своїм змістом та обсягами суспільних потреб.

Матеріальним вираженням фінансової системи є фонди коштів. З правової точки зору під фінансовою системою прийнято розуміти сукупність та взаємозв'язок урегульованих фінансово-правовими нормами фінансових правовідносин, за допомогою яких держава, органи місцевого самоврядування формують, розподіляють та використовують централізовані та децентралізовані фонди коштів. ]'"' Фінансова система як сукупність фінансових інститутів •< - однорідних, відносно відокремлених груп економічних відносин, взаємопов'язаних за формами і методами утворення, розподілу та використання фондів коштів - складається з таких ланок:

- бюджетна система;

- державні цільові позабюджетні фонди;

- фінанси підприємств, установ, організацій;

- фінанси обов'язкового державного страхування;

- кредит (державний, місцевий і банківський).

Кожен інститут фінансової системи поділяється на окремі елементи відповідно до її внутрішньої структури. Так, бюджетна система включає державний і місцевий бюджети. Інститут «фінанси підприємств, організацій, установ» об'єднує: фінанси підприємств, організацій, які здійснюють комерційну господарську діяльність (підприємництво); фінанси підприємств, організацій, які здійснюють некомерційну господарську діяльність тощо.

Центральне місце у фінансовій системі України займає бюджетна система, за допомогою якої утворюються фонди коштів у формі державного та місцевого бюджетів, які необхідні для реалізації загальнодержавних чи місцевих соціально-економічних планів і програм, забезпечення оборони та безпеки держави. Бюджетна система так чи інакше визначає ланки фінансової системи, які з нею пов'язані, та є фінансовою основою існування та розвитку держави, її адміністративно-територіальних утворень. Кошти бюджетної системи утворюються в основному за рахунок податків та інших обов'язкових платежів юридичних і фізичних осіб.

— 16 —


Новою самостійною ланкою фінансової системи України є держа­вні цільові позабюджетні фонди - форма утворення, розподілу та використання коштів. До них належать: Пенсійний фонд України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України тощо.

Цільові фонди створюються відповідними представницькими або виконавчими органами державної влади. Правовий статус таких фондів визначений у положеннях, затверджених зазначеними органами. Кошти цільових державних фондів формуються як за рахунок обов'язкових платежів юридичних та фізичних осіб, так і за рахунок надходжень добровільного характеру, та використовуються на визначені цілі відповідно до свого призначення.

Кошти таких фондів відокремлені від бюджету і не використову­ються на покриття бюджетних видатків, тобто вони є позабюджетними. Кошти бюджету можуть перераховуватися у позабюджетні фонди лише у випадках, визначених законодавством. У зв'язку з недостатністю коштів у бюджетній системі можливе включення частини коштів таких фондів у бюджетну систему та перетворення їх у бюджетні цільові фонди.

Ъ Основою усієї фінансової системи є фінанси підприємств, уста­нов, організацій. Це децентралізована ланка фінансової системи, яка складається з відокремлених фондів коштів, що перебувають у розпорядженні кожного конкретного підприємства, установи, організації і використовуються ними для виконання своїх завдань та функцій.

Фінанси підприємств, установ, організацій є вихідною ланкою фі­нансової системи, оскільки вони безпосередньо пов'язані з матеріаль­ним виробництвом, у процесі якого створюється національний доход. У ній виділяють фінанси підприємств, організацій, які здійснюють комерційну господарську діяльність (підприємництво), і фінанси підприємств, організацій, які здійснюють некомерційну господарську діяльність. І комерційні, і некомерційні підприємства здійснюють господарську діяльність з метою досягнення економічних і соціальних результатів, але в першому випадку вона спрямована на отримання прибутку, а в другому - ні. Залежно від форми власності розрізняють:

— 17 —


- фінанси приватних підприємств; фінанси підприємств колективної власності;

- фінанси комунальних підприємств;

- фінанси державних підприємств;

- фінанси підприємств, заснованих на змішаній формі власності;

- фінанси спільних підприємств.

У зв'язку з удосконаленням господарського механізму роль даної ланки фінансової системи посилюється. Фінансові ресурси, які утворюються на підприємствах, є важливим джерелом формування доходів бюджетної системи, державних цільових позабюджетних фондів через податкові та інші платежі.

:А Особливе місце у фінансовій системі України займає обов'язкове державне страхування, завдяки якому формуються, розподіляються та використовуються страхові фонди коштів. Кошти таких фондів спрямовуються на покриття матеріальної шкоди, спричиненої фізичним та юридичним особам стихійним лихом, нещасними випадками та іншими несприятливими обставинами. Страхові фонди коштів формуються за рахунок сплати фізичними та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів. Законодавством України передбачені також випадки страхування за рахунок коштів державного бюджету окремих категорій громадян (військовослужбовці, працівники міліції, прокуратури, суду, посадові особи органів Державної контрольно-ревізійної служби тощо). За законодавством України залежно від об'єктів страхування розрізняють:

- особисте страхування, об'єктом якого є життя, здоров'я, працездатність та додаткова пенсія страхувальника або застрахованої особи;

- майнове страхування, об'єктом якого є володіння, користування і розпорядження майном;

- страхування відповідальності, об'єктом якого є відшкодування страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі.

За формою страхування може бути добровільним або обов'язковим. Обов'язкові види страхування запроваджуються законами України, добровільне страхування здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком та визначається правилами страхування.

— 18 —


Становлення ринкових відносин призвело до появи поряд з державними недержавних страхових організацій, діяльність яких перебуває під наглядом держави.

Окремою ланкою фінансової системи України є кредит, сутністю якого є залучення тимчасово вільних коштів різних суб'єктів, акумуляція їх у грошові фонди і надання їх іншим суб'єктам у тимчасове користування на принципах відплатності та строковості.

Розрізняють такі форми кредиту:

а) державний;

б) місцевий;

в) банківський.

Державний кредит- це діяльність держави по отриманню в кредит (тобто в борг) коштів від юридичних, фізичних осіб, міжнародних організацій, а також інших держав;

- сукупність відносин, за допомогою яких утворюється держав­ний борг;

- фонд коштів, який утворюється шляхом випуску облігацій внутрішніх та зовнішніх державних позик. Для формування такого фонду також використовуються внески громадян в ощадний та інший банки як джерела кредитних ресурсів.

Державний борг може бути внутрішнім і зовнішнім та утворювати­ся на державному і місцевому рівнях. Законодавством України передбачено можливість використання для покриття дефіциту бюджетів державних внутрішніх та зовнішніх запозичень, внутрішніх запозичень органів влади Автономної Республіки Крим, внутрішніх та зовнішніх запозичень органів місцевого самоврядування. Право на здійснення державних внутрішніх та зовнішніх запозичень у межах і на умовах, передбачених законом про Державний бюджет України, належить державі в особі міністра фінансів України за дорученням Кабінету Міністрів України.

Місцевий кредит - це діяльність муніципальних утворень з отри­мання в кредит (тобто в борг) коштів від юридичних, фізичних осіб, міжнародних організацій, а також інших держав, з яких виникають боргові зобов'язання муніципального утворення як позичальника або гаранта погашення позик (кредитів) іншими позичальниками, вираженими у валюті боргових зобов'язань. Виключно Верховна Рада Автономної Республіки Крим та міські ради мають право здійснювати внутрішні запозичення. Зовнішні запозичення можуть здійснювати лише міські ради міст з чисельністю населення понад вісімсот тисяч

— 19 —


мешканців за офіційними даними державної статистики на час ухвалення рішення про здійснення запозичень. Сутністю банківського кредиту є:

- мобілізація добровільних коштів юридичних і фізичних осіб, а у визначених випадках - бюджетних та інших ресурсів у кредитні ресурси; як кредитні ресурси банки використовують, головним чином, кошти юридичних та фізичних осіб, що зберігаються на відкритих у них рахунках;

- використання коштів шляхом надання банками кредитів у тимчасове користування фізичним та юридичним особам на умовах відплатності, строковості та зворотності для виробничих, соціальних та інших потреб на підставі договору.

В умовах становлення ринкових відносин в Україні змінюється коло об'єктів та суб'єктів банківського кредитування, формується система кредитних органів, заснованих на різних формах власності, що сприяє стабілізації соціально-економічної ситуації у державі та оздоровленню фінансової системи.

Фінансова система у другому аспекті - це сукупність органів управління державними та місцевими фінансами. Вона включає такі органи: Міністерство фінансів України; Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим; фінансові управління та відділи місцевих державних адміністрацій; органи Державного казначейства; Національний банк України та його територіальні управління; органи податкової та митної служби (Державна податкова адміністрація України та її регіональні органи, Державна митна служба України та її регіональні органи); Державна комісія з питань регулювання ринків фінансових послуг України; органи управління державних цільових фондів (Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття) тощо.

Отже, у зв'язку з новими економічними та політичними умовами (перехід до ринкових відносин, розпад СРСР, становлення місцевого самоврядування) за останні десятиліття сталися суттєві зміни як у складі, так і у змісті фінансової системи України (створені різні цільові державні фонди, скасовано державну монополію на майнове та особисте страхування; сформувалися фінансові інститути на рівні місцевого самоврядування).

— 20 —


Місцеві фінанси

Закріплення принципів організації місцевого самоврядування у Європейській Хартії місцевого самоврядування, прийнятій Радою Європи у Страсбурзі 15 жовтня 1985 р. та ратифікованій Верховною Радою України 15 липня 1997 р., у Конституції України (1996) та Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 р. як права і спроможності місцевих властей, в межах закону, здійснювати регулювання і управління суттєвою часткою державних справ, які належать до їхньої компетенції в інтересах місцевого населення (ст. З)4; як права територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції України і законів України5 (ст. 140); як гарантованого державою права та реальну здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення6 (ст. 2) спричинило виділення місцевих фінансів в окремий елемент фінансової системи України.

Об'єктом місцевого самоврядування виступає частка публічних справ у сфері фінансової діяльності, що віднесені до його компетенції.7

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування відповідно до Конституції України (ст. 142), ст. 16, 60 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 35 Закону України «Про власність» від 7 лютого 1991 р. є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частка в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові

4 Європейська Хартія місцевого самоврядування: Прийнята Радою Європи 15 жовтня 1985 року / Конституційні засади місцевого самоврядування. - К.: Арарат-Центр, 2001.-С. 61.

' Конституція України: Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. ■- 1996. -- № 30. - Ст. 141.

6 Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21 травня 1997 року
№ 280/97-ВР // Відомості Верховної Ради України. - 1997. - № 24. - Ст. 170.

7 Про власність: Закон України від 7 лютого 1991 року № 697-ХІІ // Відомості
Верховної Ради УРСР. - 1991. - № 20. - Ст. 149.

— 21 —


права, рухомі і нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій.

Фінансові ресурси територіальної громади за своєю структурою включають:

а) кошти місцевого бюджету;

б) позабюджетні кошти місцевого самоврядування;

в) кошти комунальних підприємств.

Таким чином, фінансова система - це внутрішня будова фінансів, сукупність взаємопов'язаних інститутів (ланок), кожна з яких являє собою специфічну групу фінансових відносин, які сприяють утворенню, розподілу та використанню відповідних фондів коштів. Для ефективного функціонування фінансової системи на державному та місцевому рівнях створено систему органів управління фінансами, які у сукупності сприяють реалізації соціально-економічних програм держави, органів місцевого самоврядування.

Питання для самоконтролю

/. Що таке фінанси?

2. Якими факторами обумовлена об'єктивна необхідність існування фінансів?

3. Як співвідносяться поняття «фінанси», «гроші», «кошти»?

4. Визначте матеріальний зміст фінансів.

5. Які види (фондів коштів існують}' державі?

6. Визначте різницю між централізованими та децентралізованими фондами коштів.

7. Що таке державні фінанси?

8. У чому полягає відмінність.між державними і приватними фінансами?

— 22 —


9. Які групи відносин охоплюють фінанси?

10. За якими ознаками фінансові відносини виділяються серед грошових відносин?

11. Які функції виконують фінанси?

12. Що розуміють під фінансовою системою України?

13. Визначте економічний, матеріальний та юридичний зміст поняття «фінансова система України».

14. Назвіть ланки фінансової системи України.

15. Чому фінанси підприємств, установ, організацій є основою усієї фінансової системи?

16. Визначте матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування.

Додаткова література:

1. АшмаринаЕ.М. Современная финансовая система Российской Федерации // Государство и право. - 2004. - № 6. - С. 95-98.

2. Василик О. Д. Державні фінанси України: Навчальний посібник. - К.: Вища школа, 1997. - 383 с

3. Дмитренко Е. С. Фінансове право України. Практикум: Навчально-методичний посібник. - К.: Атіка, 2004. - С. 11-14.

4. Дмитренко Е. С. Фінансова система України / Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) та ін. - К.: «Укр. енцикл.», 2004. - Т. 6: Т-Я. - С 278-279.

5. Ершова И. Имущество и финансы предприятия. Правовое регулирование. -М.:Юристъ, 1999.-397 с.

6. Ивлиева М. Ф. Категории «финансы» и «финансовая деятельность» в науке финансового права // Государство и право. - 2004. - № 7. - С. 20-26.

7. Карпінський Б., Герасименко О. Збалансування фінансової системи країни // Економіка. Фінанси. Право. - 2002. - № 10. - С 10-18.

8. Козловський А. А. Фінанси і право: гносеологія взаємодій / Матеріали Міжнародної наукової конференції «Проблеми фінансового права». - Чернівці, 1996. - Випуск 1. - С 46-56.

9. Мних М. В. Роль та значення місцевих фінансів у розвитку місцевого самоврядування // Економіка. Фінанси. Право. - 2004. - № 2. - С. 15-17.

10. Нечай А. Публічні фонди та публічні видатки як категорія фі-нансового права // Право України. - 2004. - № 4. - С 60-63.

11. Нечай А. Проблеми правового регулювання публічних фінансів та публічних видатків. - Чернівці: Рута, 2004. - 264 с

— 23 —


12. Сирота А. І. Проблеми розвитку фінансової системи України / Матеріали Міжнародної наукової конференції «Проблеми фінансового права». - Чернівці, 1996.-ВипускІІ.-С. 56-59.

13. Стефанюк П. Державне управління фінансовими ресурсами у сфері підприємництва // Економіка. Фінанси. Право. - 1999 - № 7. - С 3-13.

14. Шокун В. В., Пилипенко Л. П. Про питання вдосконалення фінансової системи України // Фінанси України. - 1997. - № 6. - С 14-24.


Глава 2.

ПРАВОВІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВИ ТА ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ


1. Поняття фінансової діяльності держави, органів місцевого самоврядування та її організаційно-правові особливості.

2. Принципи, методи та функції фінансової діяльності держави, органів місцевого самоврядування.

3. Правові форми фінансової діяльності держави та органів місцевого самоврядування.

1. Поняття фінансової діяльності держави,





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 766 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.015 с)...