Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Сти­с­лий те­х­ні­ч­ний опис та ін­с­т­ру­к­ція з ек­с­п­лу­а­та­ції до­зи­ме­т­ра ДРГЗ-02



До­зи­метр до­з­во­ляє ви­мі­рю­ва­ти по­ту­ж­ність ек­с­по­зи­цій­ної до­зи ре­н­т­ге­нів­сь­ко­го та гам­ма ви­п­ро­мі­нюван­ня у ді­а­па­зо­ні від 0 до 2,58×107 А/кг (від 0 до 100 мкР/с). До­зи­метр ві­д­г­ра­дуйо­ва­ний в оди­ни­цях мкР/с. Ди­а­па­зон ви­мі­рю­ван­ня до­зи­мет­ра ро­з­ді­ле­ний на сім під­ди­а­па­зо­нів. Блок де­те­к­ту­ван­ня слу­жить для про­пор­цій­но­го пе­ре­т­во­рен­ня ене­р­гії ре­н­т­ге­ні­в­сь­ко­го та гам­ма-­ви­п­ро­мі­ню­ван­ня в ене­р­гію еле­к­т­ри­ч­но­го стру­му.

В до­зи­ме­т­рі в яко­с­ті де­те­к­то­ра ви­ко­ри­с­то­ву­є­ть­ся фо­то­е­ле­к­т­рон­ний пі­д­силю­вач ти­пу ФЭУ-92 і во­з­ду­хо­е­к­ві­ва­ле­н­т­на сци­н­ти­лю­ю­ча пла­с­т­ма­са на ос­но­ві по­лі­с­ти­ро­лу, в якій ди­с­пе­р­го­ва­но лю­мі­но­фор сі­р­ча­ний цинк, ак­ти­во­ва­ний сріблом. Ма­со­ва до­ля сі­р­ча­но­го ци­н­ку в сци­н­ти­ля­то­рі та­ка, що ефе­к­ти­в­ний атом­ний но­мер ос­тан­нь­о­го до­рі­в­нює ефе­к­ти­в­но­му но­ме­ру по­ві­т­ря.

Пра­цює до­зи­метр так. Спа­ла­хи сві­т­ла, що ви­ни­ка­ють під ді­єю ви­п­ро­мі­ню­ван­ня ви­к­ли­ка­ють по­я­ву фо­то­с­т­ру­му на ка­то­ді фо­то­пі­д­си­лю­ва­ча, який зна­хо­ди­ть­ся в оп­ти­ч­но­му ко­н­та­к­ті зі сци­н­ти­ля­то­ром. Си­ла фо­то­с­т­ру­му, що ви­ни­кає у фо­то­пі­д­си­лю­ва­чі, про­по­р­цій­на по­ту­ж­но­с­ті до­зи ви­п­ро­мі­ню­ван­ня. Струм на ви­хо­ді фо­то­м­но­ж­ни­ка по­си­лю­є­ть­ся за до­по­мо­гою пі­д­си­лю­ва­ча по­с­тій­но­го стру­му і ре­є­с­т­ру­є­ть­ся мі­к­ро­а­м­пе­р­ме­т­ром, який про­г­ра­дуйо­ва­ний в оди­ни­цях по­ту­ж­но­с­ті ек­с­по­зи­цій­ної до­зи.

Ос­но­в­на по­хи­б­ка ви­мі­рю­ван­ня до­зи­ме­т­рів не пе­ре­ви­щує ±15% на з ме­жа­ми ви­мі­рю­ван­ня 0,1 і 0,3 мкР/с і ±10% – на всіх ін­ших (по­хи­б­ка ви­мі­рю­ван­ня вка­за­на ві­д­но­с­но гра­ни­ці ви­мі­рю­ван­ня ві­д­по­ві­д­но­го під­ди­а­па­зо­ну).

Три­ва­лість ви­мі­рю­ван­ня по­ту­ж­но­с­ті ек­с­по­зи­цій­ної до­зи за до­по­мо­гою до­зи­ме­т­ра не пе­ре­ви­щує 10±2 с на під­ди­а­па­зо­ні 0...0,3 мкР/с; 3±1 с на під­діа-па­зо­ні 0...0,1 мкР/с; 1±0,5 с – на ін­ших під­ди­а­па­зо­нах.

Три­ва­лість ви­хо­ду до­зи­ме­т­ра на ро­бо­чий ре­жим не пе­ре­ви­щує 3 хв. Жи­в­лен­ня до­зи­ме­т­ру здій­с­ню­є­ть­ся від ме­ре­жі змін­но­го стру­му 220 Вт, 50 Гц або від 12 рту­т­но-­ци­н­ко­вих еле­ме­н­тів ти­пу РЦ-85. Один ко­м­п­лект еле­ме­н­тів РЦ-85 за­бе­з­пе­чує ро­бо­ту до­зи­ме­т­ра про­тя­гом 300 г.

Для пе­ре­ві­р­ки пра­це­з­да­т­но­с­ті й ста­бі­ль­но­с­ті ро­бо­ти до­зи­ме­т­ра в ча­сі во­ни ко­м­п­ле­к­ту­ю­ть­ся ко­н­т­ро­ль­ни­ми ра­ді­о­а­к­ти­в­ни­ми дже­ре­ла­ми (бе­та-­дже­ре­ло
90Sr - 90Y ти­пу Т-19).

Но­р­ма­ль­не по­ло­жен­ня до­зи­ме­т­рів при ви­мі­рю­ван­нях - пе­ре­д­ня па­нель з ор­га­на­ми уп­ра­в­лін­ня ро­з­та­шо­ву­ю­ть­ся го­ри­зо­н­та­ль­но зве­р­ху. Пульт має пі­д­си-­лю­вач по­с­тій­но­го стру­му, блок пе­ре­т­во­рен­ня на­п­ру­ги зі схе­мою ста­бі­лі­за­ції та блок жи­в­лен­ня. Блок де­те­к­ту­ван­ня ви­ко­на­ний у ви­г­ля­ді ста­ле­во­го ци­лі­н­д­ру, на пе­ре­д­нь­о­му кі­н­ці яко­го змо­н­то­ва­ний за­т­вор, який до­з­во­ляє пе­ре­к­ри­ва­ти світ­ло­вий по­тік сци­н­ти­ля­то­ра ко­м­пе­н­сує те­м­но­вий струм фо­то­пі­д­си­лю­ва­ча. На сві­т­ло­во­му за­т­во­рі мо­н­ту­є­ть­ся блок сци­н­ти­ля­то­ра, який яв­ляє со­бою по­ро­ж­ній по­лі­е­ти­ле­но­вий ста­кан, то­в­щи­на сті­нок яко­го – 1 мм. Усе­ре­ди­ні ста­ка­на зна­хо­ди­ть­ся во­з­ду­хо­е­к­ві­ва­ле­н­т­ний сци­н­ти­ля­торто­в­щи­ною 20 мм і по­ро­ж­ній ко­нус­ний сві­т­ло­вод.

Ро­бо­та за­т­во­ра здій­с­ню­є­ть­ся обе­р­тан­ням ста­ка­на ві­д­но­с­но ко­р­пу­су бло­ка де­те­к­ти­ру­ван­ня; уп­ра­в­лін­ня ро­бо­тою до­зи­ме­т­ра - за до­по­мо­гою двох пе­ре­ми-­ка­чів (ді­а­па­зо­ну ви­мі­рю­вань і пе­ре­ві­р­ки ре­жи­му ро­бо­ти) і змін­но­го опо­ру для ус­та­но­в­ки ну­ля ”УСТ. НУ­ЛЯ”.

Пе­ре­ми­ка­чем В1 оби­ра­ють під­ди­а­па­зо­ни, пе­ре­ми­ка­чем В2 - ко­н­т­ро­лю­єть­ся на­п­ру­га на­ка­лю­ван­ня і на­п­ру­га ано­да еле­к­т­ро­ме­т­ри­ч­ної ла­м­пи, пе­ре­ми­ка­є­ть­ся до­зи­метр в по­ло­жен­ня ”И­З­МЕ­РЕ­НИ­Е”. По­те­н­ці­о­ме­т­ром здій­с­ню­є­ть­ся:

· ”У­С­Т­.­НУ­ЛЯ” - ко­м­пе­н­са­ція те­м­но­во­го то­ку фо­то­м­но­ж­ни­ка;

· ”ЧУВСТВ.1” - ре­гу­лю­ван­ня чу­т­ли­во­с­ті до­зи­ме­т­ра.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 505 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.218 с)...