![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Дозиметр дозволяє вимірювати потужність експозиційної дози рентгенівського та гамма випромінювання у діапазоні від 0 до 2,58×107 А/кг (від 0 до 100 мкР/с). Дозиметр відградуйований в одиницях мкР/с. Диапазон вимірювання дозиметра розділений на сім піддиапазонів. Блок детектування служить для пропорційного перетворення енергії рентгенівського та гамма-випромінювання в енергію електричного струму.
В дозиметрі в якості детектора використовується фотоелектронний підсилювач типу ФЭУ-92 і воздухоеквівалентна сцинтилююча пластмаса на основі полістиролу, в якій дисперговано люмінофор сірчаний цинк, активований сріблом. Масова доля сірчаного цинку в сцинтиляторі така, що ефективний атомний номер останнього дорівнює ефективному номеру повітря.
Працює дозиметр так. Спалахи світла, що виникають під дією випромінювання викликають появу фотоструму на катоді фотопідсилювача, який знаходиться в оптичному контакті зі сцинтилятором. Сила фотоструму, що виникає у фотопідсилювачі, пропорційна потужності дози випромінювання. Струм на виході фотомножника посилюється за допомогою підсилювача постійного струму і реєструється мікроамперметром, який проградуйований в одиницях потужності експозиційної дози.
Основна похибка вимірювання дозиметрів не перевищує ±15% на з межами вимірювання 0,1 і 0,3 мкР/с і ±10% – на всіх інших (похибка вимірювання вказана відносно границі вимірювання відповідного піддиапазону).
Тривалість вимірювання потужності експозиційної дози за допомогою дозиметра не перевищує 10±2 с на піддиапазоні 0...0,3 мкР/с; 3±1 с на піддіа-пазоні 0...0,1 мкР/с; 1±0,5 с – на інших піддиапазонах.
Тривалість виходу дозиметра на робочий режим не перевищує 3 хв. Живлення дозиметру здійснюється від мережі змінного струму 220 Вт, 50 Гц або від 12 ртутно-цинкових елементів типу РЦ-85. Один комплект елементів РЦ-85 забезпечує роботу дозиметра протягом 300 г.
Для перевірки працездатності й стабільності роботи дозиметра в часі вони комплектуються контрольними радіоактивними джерелами (бета-джерело
90Sr - 90Y типу Т-19).
Нормальне положення дозиметрів при вимірюваннях - передня панель з органами управління розташовуються горизонтально зверху. Пульт має підси-лювач постійного струму, блок перетворення напруги зі схемою стабілізації та блок живлення. Блок детектування виконаний у вигляді сталевого циліндру, на передньому кінці якого змонтований затвор, який дозволяє перекривати світловий потік сцинтилятора компенсує темновий струм фотопідсилювача. На світловому затворі монтується блок сцинтилятора, який являє собою порожній поліетиленовий стакан, товщина стінок якого – 1 мм. Усередині стакана знаходиться воздухоеквівалентний сцинтилятортовщиною 20 мм і порожній конусний світловод.
Робота затвора здійснюється обертанням стакана відносно корпусу блока детектирування; управління роботою дозиметра - за допомогою двох переми-качів (діапазону вимірювань і перевірки режиму роботи) і змінного опору для установки нуля ”УСТ. НУЛЯ”.
Перемикачем В1 обирають піддиапазони, перемикачем В2 - контролюється напруга накалювання і напруга анода електрометричної лампи, перемикається дозиметр в положення ”ИЗМЕРЕНИЕ”. Потенціометром здійснюється:
· ”УСТ.НУЛЯ” - компенсація темнового току фотомножника;
· ”ЧУВСТВ.1” - регулювання чутливості дозиметра.
Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 505 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!