Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Сторони договору



Глава 77 ЦК не містить жодних обмежень щодо участі суб'єктів цивільного права в договорах про спільну діяльність і просто­го товариства. Особливості участі встановлюються або залежать від за­гальних чи спеціальних норм цивільного права, мети договору, виду спільної діяльності тощо. Так, участь фізичних осіб залежить від їх пра­во- та дієздатності, участь юридичної особи — від їх статутної діяльнос­ті, установчих документів, можливості брати участь у формуванні спіль­ного майна, статусу суб'єкта підприємницької діяльності тощо. Заува­жимо, що, на відміну від попереднього Цивільного кодексу, склад учасників договору може бути змішаним: і громадяни, і юридичні осо­би, і держава можуть виступати учасниками одного договору.

Необхідно зауважити, що фізична особа в договорах про спільну діяль­ність не користується правами, які випливають зі статусу «споживач».

Так, в ухвалі Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 19 травня 2005р. розглядається ситуація, коли між: громадянином та юри­дичною особоюбудівельною фірмоюбув укладений договір про сумісну діяль­ність (будівництво квартири у багатоквартирному будинку). Будівельна фірма порушила умови договору. Під час судового розгляду справи йшлося про застосу­вання до спірних відносин положень Закону України «Про захист прав спожива­чів». Верховний Суд України погодився з позицією суду першої інстанції, який встановив, що позивач як сторона договору про сумісну діяльність не є спожива­чем, тобто особою, яка набуває, замовляє роботи або послуги»1.

Дискусійним залишається питання щодо участі у спільній діяльності юридичної особи без статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Спеціальної норми, яка встановлювала б певні обмеження в українсь­кому законодавстві України, не встановлено, на відміну від ЦК РФ, де в ст. 1041 зазначено, що учасниками договору простого товариства мо­жуть бути лише індивідуальні підприємці та/або комерційні організації. Проте необхідно зазначити, що попри такого встановленого правила ряд російських науковців вважають, що «законодавець не виключає можливості застосування договорів простого товариства в некомерцій-них цілях. В останньому випадку некомерційні організації також мо­жуть укладати договори простого товариства»2.

На думку більшості українських науковців, «зазначені обмеження існують і в Україні. Такий висновок ґрунтується на тому, що відповідно до ст. 42 ГК України підприємницькою діяльністю можуть займатися суб'єкти господарювання (підприємці)... У деяких випадках учасником договору може бути некомерційна організація, якщо вона здійснює відповідно до закону підприємницьку діяльність для виконання статутних завдань»1.

Наша позиція ґрунтується на тому, що участь особи без статусу під­приємця можлива лише тоді, коли саму діяльність (ведення госпо­дарських комерційних операцій) здійснює чи здійснюють інша особа чи особи, які мають такий статус. Дана позиція пояснюється ще й анало­гією, яка склалася на практиці, з діяльністю, що потребує ліцензування. Наприклад, дві юридичні особи уклали договір про спільну діяльність, де предметом є об'єднання інвестицій та зусиль щодо розробки й видо­бування газової свердловини. Видобування газу є ліцензійною діяльніс­тю. Дана ліцензія є у Сторони А, Сторона В виступає насамперед у цьому договорі інвестором. Чи правомірна участь сторони В у такому договорі за відсутності ліцензії? Така умова може вважатися правомір­ною тільки за умови, що операційну діяльність при видобуванні газу буде вести Сторона А. Отже, підприємницьку діяльність на виконання договору про спільну діяльність повинна вести та сторона, яка має від­повідний статус, але це не виключає можливості бути стороною такого договору особу без статусу підприємця.

Не поширюється правило обмеження участі одного учасника в кіль­кох видах договорів простого товариства чи спільної діяльності як це встановлено для участі у створенні повного та командитного товариств. Це пояснюється відсутністю статусу юридичної особи у створених фор­муваннях, а отже, відсутністю обмеженої відповідальності за зобов'язан­нями, а також свободою договорів.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 238 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...