Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Інструменти фінансового ринку



Фінансові інструменти – це фінансові активи, які обертаються на фінансовому ринку, є законними вимогами їх власників на отримання певного доходу у майбутньому і за допомогою яких реалізуються операції на фінансовому ринку. Класифікація фінансових інструментів на рис. 15.6.

    Класифікація фінансових інструментів  
     
     
  Основні ознаки класифікації   Види фінансових інструментів  
     
  За видами фінансових ринків ð Інструменти кредитного ринку
  Інструменти фондового ринку
 
 

ð Інструменти валютного ринку
  ð Інструменти ринку золота
  ð Інструменти ринку фінансових послуг
 
  За періодом обертання ð Короткострокові
 
 

Довгострокові
  Безстрокові
 
  За характером фінансових зобов’язань ð Без додаткових фінансових зобов’язань
 
 

Боргові
  Дольові
 
  За пріоритетною значимістю ð Первинні
 
 

Вторинні (деривативи)
 
  За гарантованістю рівня дохідності ð З фіксованим доходом
 
 

З невизначеним доходом
 
  За рівнем ризику ð Безризикові
  Низькоризикові
 
 

Середньоризикові
  Високоризикові
  Спекулятивні
                 

Рис. 15.6. Класифікація фінансових інструментів

Акумуляція тимчасово вільних фінансових ресурсів та їх інвестування здійснюється як правило за допомогою цінних паперів. Цінні папери – документи, що свідчать про майнові права власника при їх пред’явленні. Основні види цінних паперів наведені на рис. 15.7.

Рис. 15.7. Класифікація цінних паперів

Акція – цінний папір, що засвідчує участь у статутному фонді акціонерного товариства; дає право на участь в управлінні товариством; право на отримання частки прибутку у вигляді дивідендів; право на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства. Основні види акцій охарактеризовано на рис. 15.8.

Рис. 15.8. Види акцій та їх характеристика

Облігація – це борговий цінний папір, що засвідчує внесення її власником грошових коштів і підтверджує зобов’язання відшкодувати йому номінальну вартість цього цінного паперу у передбачений термін з виплатою фіксованого відсотка. Облігації мають визначений термін обігу і не дають прав на участь в управлінні товариством. Облігації можуть випускатися:

ð державою; ð місцевими органами влади; ð підприємствами.

Ощадний сертифікат – письмове свідоцтво про депонування грошових коштів, яке засвідчує право вкладника на одержання після закінчення встановленого терміну суми депозиту і відсотків на нього. Види ощадних сертифікатів:

ð іменні; ð строкові;
ð на пред’явника; ð до запитання.

Казначейське зобов’язання – різновид боргових цінних паперів, що розміщується на добровільних засадах серед населення; засвідчує внесення його власником грошових коштів до бюджету і дає право на одержання фіксованого доходу.

Вексель – цінний папір, що засвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця сплатити після настання встановленого терміну визначену суму грошей векселедержателю; поділяється на два види:

Þ простий – просте зобов’язання боржника (векселедавця) сплатити власнику векселя у вказаний строк визначену суму;

Þ переказний (тратта) – письмовий наказ векселедержателя (трасанта) адресований платнику (трасату) сплатити третій особі (ремітентові) певну суму грошей у певний термін.

Похідними (деривативами ) називаються такі цінні папери, які за бажанням їх власників у певний період можуть бути погашені чи обміняні на інші цінні папери або дають право на купівлю (продаж) певних фінансових активів (не дають права власності, на отримання доходу). Види похідних цінних паперів:

- опціон – це стандартний документ, що засвідчує право придбати (продати) фінансові активи чи товари на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією ціни на час укладання такого договору;

- ф'ючерс – засвідчує зобов’язання продати (придбати) визначені кількість фінансового активу у визначений час у майбутньому з фіксацією його ціни на момент укладення договору.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 387 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...