Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Основні теоретичні положення



Одним із важливих напрямків охорони життя та здоров`я працівників, збереження матеріальних цінностей та навколишнього середовища є забезпечення пожежної безпеки.

Пожежі та вибухи спричиняють великі збитки державі, часто приводять до значних людських втрат.

Забезпечення пожежної безпеки є невід`ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров`я людей, національного багатства та навколишнього середовища.

Правовою основою діяльності в галузі пожежної безпеки є Конституція, Закон України «Про пожежну безпеку», інші закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, декрети, постанови, та розпорядження Кабінету Міністрів України. Забезпечуючи пожежну безпеку слід також керуватись Правилами пожежної безпеки в Україні, стандартами, будівельними нормами, Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ), нормами технологічного проектування та іншими нормативними актами, виходячи із сфери їх дії, які регламентують вимоги пожежної безпеки.

Основним законодавчим актом, що регламентує вимоги щодо пожежної безпеки є Закон України «Про пожежну безпеку» від 17.12.1993 р.

Цей закон визначає загальні правові, економічні та соціальні основи забезпечення пожежної безпеки на території України, регулює відносини державних органів, юридичних, фізичних осіб у цій галузі незалежно від виду їх діяльності та форм власності.

Забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб, працівників підприємств, установ, організацій.

Згідно чинного законодавства забезпечення пожежної безпеки покладається на їх власників (керівників) та уповноваженими ними осіб. Якщо інше не передбачено відповідним договором.

За порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, створення перешкод в діяльності посадових осіб органів державного пожежного нагляду, та невиконання їх приписів винні в цьому посадові особи, інші працівники підприємств, установ, організацій та громадяни притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством, а підприємство, установи та організації можуть притягуватись у судовому порядку до сплати штрафу. При цьому максимальний розмір штрафу юридичної особи не може перевищувати 2 % місячного фонду заробітної плати підприємства, установи, організації.

Розміри та порядок накладання штрафів визначаються чинним законодавством України.

Пожежна безпека – стан об`єкту (установи, промислового, житлового комплексів, лісових масивів і т.п.), при якому з прийнятою ймовірністю виключається можливість виникнення пожежі та утворення небезпечних, шкідливих факторів для людей та матеріальних цінностей.

Пожежа – неконтрольований процес горіння (поза встановленого місця), що розповсюджується у просторі та часі.

Протягом всієї історії розвитку людства пожежі були постійним, загрозливим явищем в житті людини.

На сьогоднішній день питання пожежної безпеки стоїть досить актуально, про що свідчить аналіз статистичних даних. Так, за останні 7 – 8 років в Україні спостерігається тенденція до зниження (зменшення) кількості пожеж з 53 000 до 42 000 на рік. Однак, у порівнянні з станом на середину 80-х років минулого століття, річна кількість пожеж сьогодні в 3 рази вища, з більш катастрофічними наслідками.

Так, кількість загиблих становить 2 400 … 2 500 людей на рік, причому серед загиблих до 200 дітей.

Щодня в Україні виникає 120 … 140 пожеж, в яких гине 5 … 7 чоловік, отримують травми 3 … 4 людини, при цьому знищується 30 … 35 будівель, 4 … 5 одиниць техніки. Тобто кожні 10 хвилин в Україні виникає пожежа, щодобові збитки становлять понад 0,5 млн. грн., а за рік збитки від пожеж складають до 2,0 млрд. грн., без урахування людських втрат.

Аналіз стану пожежної безпеки в світі свідчить, що при зростанні кількості населення на 1 %, кількість пожеж збільшується до 5 %, а збитки відповідно зростають на 10 %.

Для ефективного та дієвого проведення профілактичних заходів у виробничій сфері, в побуті необхідно виявити і знати, (щоб запобігти) основні причини виникнення пожеж.

Аналіз статистичних даних дозволяє виділити основні причини пожеж в Україні. Серед них є:

1) необережне поводження з вогнем – 58 …61 %;

2) порушення правил монтажу та експлуатації електроустановок та побутових електроприладів – 18 … 20 %;

3) монтаж та експлуатація опалювальних пристроїв – 11 …12 %;

4) пустощі з вогнем – 7 …8 %;

5) підпали – 2 %;

6) невстановлені причини – до 1%.

Статистичні дані про пожежі в Україні за останні п’ять років





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 219 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...