Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 7. Особисті немайнові права фізичної особи



Завдання:

До першого семінарського заняття:

1. Письмово:

- скласти схему “Види особистих немайнових прав фізичної особи”;

- скласти таблицю, в якій визначити норми Конституції та ЦК, що врегульовують відповідне особисте немайнове право фізичної особи;

- розв’яжіть задачу:

Задача № 1

Смирнову під час відвідування пологового будинку, де перебу­вала на лікуванні його дружина, черговим лікарем було відмовлено у доступі до палати на підставі правил внутрішнього розпорядку та мотивами забезпечення санітарної гігієни. Харчі та речі було запропоновано передати через медсестру.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Чи правомірна відмова?

2. Які права має особа, що перебуває на стаціонарному лікуванні?

Задача № 2

Повнолітні діти громадянки Іванової забажали подати позов проти лікарні про відшкодування моральної шкоди у зв’язку ненаданням інформації про стан здоров’я їх матері, яка впала і отримала травму голови. Лікарі не дозволяли їм побачити матір і не видали лікарняної картки для консультації у відомого спеціаліста-медика, мотивуючи це правом на таємницю про стан здоров’я. Але переглядаючи лікарську періодику, вони побачили статтю, в якій було написано про жінку, доставлену у лікарню в той же день і з тими ж симптомами, що і їх мати.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Охарактеризуйте порушені права?

2. Яким чином можуть захистити порушені права вказані особи?

Задача № 3

Спадкоємець Мамко пред’явив позов до громадянина Криворука про відшкодування моральної та майнової шкоди. Як з’ясувалось, спадкоємець Мамко терміново вимагав операції з трансплантації нирки. Після тривалого пошуку і низки підготовчих дій, донор був знайдений. Громадянин Криворук нотаріально завірив свою згоду надати нирку і отримав за це значну суму грошей (7 тис дол. США). Стан реципієнта різко погіршився, і лікарі повідомили громадянина Криворука про день та час операції, але громадянин Криворук почав переховуватись. Через уникання громадянина Криворука операцію переносили декілька разів, органи внутрішніх справ, куди звернулись родичі Мамко, відмовили від прийняття та реєстрації заяви про скоєння шахрайства. Через кілька днів у зв’язку з сильним погіршенням здоров’я громадянин Мамко помер.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Охарактеризуйте порушені права?

2. Яким чином можуть захистити порушені права вказані особи?

Задача № 4

Олена С. перебувала у зареєстрованому шлюбі з громадяни­ном К. 5 місяців, після чого шлюб був розірваний за їх спільною заявою. Через два місяці після розлучення вона уклала шлюб з громадянином В., а через 8,5 місяців з моменту розлучення народила дитину. Коли подружжя звернулося із спільною заявою про реєстрацію дитини їм відмовили в реєстрації чоловіка як батька і зареєстрували батьком колишнього чоловіка. Жінка і чоловік оскаржили це рішення в суд.

Питання: (відповіді необхідно давати з посиланням на відповідні ч. і ст. СК)

1. Про які правовідносини йде мова?

2. Що є об’єктом даних відносин?

2. Усно: відпрацювати питання:

- чи можливе обмеження особистих немайнових прав фізичної особи;

- охарактеризуйте право особи на донорство згідно спеціальних нормативних актів.

До другого семінарського заняття:

1. Письмово:

- скласти таблицю, в якій визначити особисте немайнове право фізичної особи в світлі норми ЦК та передбачена нормою Кримінального кодексу кримінальна відповідальність за його порушення з позначенням відповідної норми;

- розв’язати задачу:

Задача № 1

Глибін звернувся до районного суду з позовом до Петровського про спростування недостовірної інформації, посилаючись на таке. Відповідач, беручи участь у засіданні як представник підприємства «Укравто», даючи пояснення по суті позову прокурора про визнання недійсною приватизації підприємства «Укравто» розповсюджував неправдиві відомості, які ганьблять честь та гідність позивача. Зокрема, він пояснював, що Глибін, будучи директором державного підприємства «Укравто» під час його приватизації шляхом зловживання службовим становищем незаконно придбав 75% паїв підприємства. Ці відомості позивач просив суд визнати такими, що не відповідають дійсності та компенсувати йому моральну шкоду у ровмірі 50 000 гривень.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Яка інформація вважається недостовірною?

2. Хто має право на її спростування?

3. Вирішіть справу.

Задача № 2

Після проведених спільних перевірок приватного підприємства „Колос” працівниками органів міліції і податкової інспекції, адміністрацією ПП „Колос” на дверях було вивішено оголошення: „Корупціонерам: заступнику начальника Ленінського РВВС Кондратову А.П. і податковому інспектору Ряхіну П.Р. вхід на територію приватного підприємства ЗАБОРОНЕНИЙ!”.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Охарактеризуйте порушені права Кондратова А.П. і Ряхіна П.Р.?

2. Яким чином можуть захистити порушені права вказані особи?

Задача № 3

Після закінчення строкової служби в Збройних силах України громадянин Петренко пред’явив до Збройних сил України позов про відшкодування завданої йому моральної шкоди. Підставою подання позову він вважав тривале позбавлення його особистих немайнових прав, зокрема таких, як право на свободу пересування, право на вільний вибір місця проживання, право на недоторканність житла, право на вільний вибір роду занять і таке інше.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.

1. Охарактеризуйте особисті немайнові відносини у даній задачі.

2. Чи є підстави для задоволення вимог Петренка?

2. Усно:

- назвіть особисті немайнові права фізичної особи, що забезпечують її соціальне буття, які не визначені Цивільним кодексом України;

- порівняйте загальні та спеціальні засоби захисту носія особистих немайнових прав.

Додаткові питання:

1. Поняття та ознаки особистих немайнових прав.

2. Види особистих немайнових прав.

3. Зміст особистого немайнового права нелегітимованого у ЦК.

4. Особисті немайнові права, що забезпечують природне існу­вання фізичної особи, у Конституції України.

5. Особисті немайнові права, що забезпечують соціальне буття фізичної особи, за ЦК України та ЦК Російської Федерації.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 871 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...