Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Історичні аспекти виникнення та становлення юридичної компаративістики



ЗМІСТ КУРСУ

«Порівняльне правознавство»

Змістовний модуль I. Основні категорії порівняльного правознавства

Тема 1. Загальна характеристика порівняльного правознавства

1.1 Поняття та історичні аспекти виникнення і становлення юридичної компаративістики.

1.2 Предмет порівняльного правознавства та об`єкти порівняльно-правових досліджень.

1.3 Функції порівняльного правознавства.

1.4 Місце порівняльного правознавства в системі юридичних наук.

Література:

1. Порівняльне правознавство. За ред. В.Д. Ткаченка. Х.: Право, 2003

2. Давид Р., Жоффре-Спинози К. Основные правовые системы современности. М.,1996

3. Дмитрієв А.І., Шепель А.О. Порівняльне правознавство/ Відп. Ред. В.Н. Денисов.- К., 2003

4. Кресін О.В. Проблема періодизації розвитку порівняльного правознавства // Порівняльне правознавство: сучасний стан і перспективи розвитку: Зб. статей / За ред. Ю.С. Шемшученка, Л.В. Губерського, І.С. Гриценка; упор. О.В. Кресін. К.: Логос, 2009. С. 37-42.

5. Тихомиров Ю. А. Курс сравнительного правоведения. — М.: Норма, 1996.-432 с.

6. Саидов А. X. Сравнительное правоведение (основные правовые системы современности) / Под ред. В. А. Туманова. — ML: Юристь, 2000. - 448 с.

7. Марченко М. Н. Курс сравнительного правоведения. — М., 2002. - 1068 с.

8. Хашматулла Бехруз. Введение в сравнительное правоведение. — Одесса: Юрид. літ., 2002. — 323 с.

Історичні аспекти виникнення та становлення юридичної компаративістики

Порівняльне правознавство – структурована концептуально-понятійна система правових знань, система взаємопов`язаних уявлень про основні правові системи сучасності та їх складові елементи. В науковій юридичній літературі порівняльне правознавство ще називають юридичною компаративістикою.

Порівняльне правознавство є порівняно молодою юридичною наукою. Як самодостатня юридична наука порівняльне правознавство сформувалось тільки на початку 20 століття. Однак, окремі спроби порівняння у праві застосовувались ще в період античності. Зокрема, Аристотель в своєму відомому трактаті про політику порівнював законодавства давньогрецьких міст-полісів. Колегія децемвірів, що складали текст Законів XII таблиць у Стародавньому Римі також порівнювали право Стародавньої Греції і Спарти. В середні віки Фома Аквінський порівнював світське та канонічне (церковне право). В середні віки в Англії здійснювалось порівняння загального (прецидентного) права і канонічного права. В період Нового часу Шарль Луї Монтеск `є співставляв природне та позитивне право для того щоб віднайти найоптимальнішу форму державного правління.

Подією в науковому світі, що сприяла виникненню порівняльного правознавства як самостійної юридичної науки стало проведення в 1900 році в Парижі Конгресу порівняльного законодавства. В рамках цього конгресу вирішувалось питання про статус порівняльного правознавства, тобто про те чи заслуговує компаративістика бути визнаною самостійною юридичною науковою. На той час багато з вчених схилялись до думки про ототожнення порівняльного правознавства лише з наукою про порівняльно-правовий метод. Однак, на думку переважної більшості вчених, присутніх на вказаному Конгресі, вже на початок 20 століття порівняльне правознавство набуло характеристик, що дозволяли позиціонувати його як самодостатню юридичну науку. Серед зазначених характеристик були вже сформовані предмет та коло об’єктів юридичної компаративістики, її методологія, специфічний понятійний апарат та результати наукових досліджень.

Причини, що пояснюють настільки пізнє визнання порівняльного правознавства як науки, легко встановити. Протягом століть наука права була спрямована на виявлення принципів і положень справедливого права, що відповідало б людській природі. Наука права була відірвана від позитивного права.

Лише в XIX столітті, внаслідок національних кодифікацій виникла необхідність порівнювати законодавство різних європейських країн.

На сучасному етапі, порівняльне правознавство характеризується інтенсивним розвитком, що супроводжується збагаченням науковими концепціями та уявленнями про спільні риси, особливості та унікальні властивості національних правових систем, що є надзвичайно актуальним в сучасних умовах інтеграції національних правових систем в період глобалізації

1.2 Предмет порівняльного правознавства та об`єкти порівняльно-правових досліджень..

Предметом порівняльного правознавства як науки в узагальненому його вигляді є розробка теорії порівняльно-правового методу і дослідження на його підставі загальних принципів та закономірностей виникнення, функціонування і розвитку різних правових систем.

Разом з тим предмет порівняльного правознавства може бути представлений у більш розгорнутому вигляді. У цьому випадку ним, зокрема, охоплюються:

· порівняльний аналіз правосвідомості і правової куль­тури різних народів, їх взаємовпливу і тенденцій розвитку;

· порівняльне дослідження юридичної термінології.

Категорія «об`єкт порівняльного правознавства» є ширшою за змістом за категорію

«предмет порівняльного правознавства». Загальним об`єктом юридичної компаративістики є вся державно-правова дійсність або правова реальність, оскільки порівнянню може підлягати будь-яке явище або процес державно-правової дійсності.

Найбільш поширеними об`єктами порівняльного правознавства єнаступні правові категорії:

Необхідно підкреслити, що перелік об’єктів юридичної компаративістики не є вичерпним, оскільки в якості об’єкта порівняльного правознавства можу виступати будь-який елемент правової системи.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3685 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...