![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
План.
1. Поняття інформації.
2. Повідомлення.
3. Шум.
4. Властивості інформації.
5. Інформаційні процеси.
6. Наука – інформатика.
7. Кодування повідомлень.
8. Вимірювання інформації.
9. Короткі історичні відомості про засоби зберігання, передавання й опрацювання повідомлень.
1. Поняття інформації.
Усе наше життя пов'язане з інформацією. Ми отримуємо інформацію, коли спілкуємося з іншими людьми, слухаємо радіо, дивимося телевізор, читаємо книжку, газету або журнал. Ми передаємо інформацію, коли пишемо лист, телефонуємо або розповідаємо один одному про якісь події. Ми використовуємо інформацію, коли збираємося до коледжу, плануємо подорож на канікулах, розв'язуємо задачу.
Що ж таке інформація? Означення інформації дати не можна, тому що це поняття є одним з основних.
Зазначимо, що в кожній науці обов'язково є основні поняття, які не мають означення. З такими поняттями ви зустрічалися в математиці (множина, натуральне число, точка, пряма, площина), фізиці (час, тіло, простір), хімії (речовина).
Якщо ж спробувати пояснити, що таке інформація, то можна сказати так:
· інформація - це новини, факти, знання, отримані в результаті пошуку, вивчення, спілкування тощо;
· Інформація - це відомості про об'єкти і явища навколишнього світу, їх властивості, які підвищують рівень обізнаності людини;
· інформація - це загальнонаукове поняття, яке включає обмін відомостями між людьми, між людиною і автоматичним пристроєм, між автоматичними пристроями, обмін сигналами в тваринному і в рослинному світі.
Термін інформація походить від латинського слова «informatio», що в буквальному перекладі означає: роз'яснення, ознайомлення, переказ.
2. Повідомлення
Інформацію передають за допомогою повідомлень — послідовності сигналів різної природи: звуків, текстів, зображень, жестів тощо.
Наведемо приклади повідомлень.
Диктор телебачення повідомив результати чергового туру чемпіонату України з баскетболу.
Дмитро залишив матері записку, в якій повідомляв, що він пішов до Василя готуватися до контрольної роботи з фізики.
Великий рекламний щит повідомляє про початок роботи книжкового ярмарку.
У містах деякі пішохідні переходи зі світлофором обладнані спеціальним звуковим сигналом, який повідомляє людям із вадами зору, чи можна переходити вулицю.
Дельфіни попереджають один одного про небезпеку різким звуковим сигналом.
Бджоли-розвідниці виконують у вулику спеціальний «танок», повідомляючи таким чином, в якому напрямі треба летіти по мед.
Повідомлення розрізняють за формою подання:
· текстові (статті, реферати, прозові й віршовані твори тощо);
· числові (температура повітря, швидкість вітру, сила землетрусу, висота гори, вік людини, відстань між містами тощо);
· графічні (графіки, діаграми, піктограми, дорожні знаки, малюнки, картини, фотографії тощо);
· звукові (оголошення по радіо або телебаченню, сигнали автомобіля, дзвінок на перерву, музичні твори, сміх дитини тощо);
· умовні жести, сигнали (хитання головою на знак згоди, жести мови глухонімих, сигнали світлофора, сигнали семафорної азбуки нафлоті тощо);
· комбіновані (поєднання кількох із зазначених вище), в тому числі мультимедійні (мультфільми, кінофільми, музичні кліпи тощо).
Зазначимо, що одне й те саме повідомлення можна подати в різних формах. Наприклад, повідомлення про часі номер колії відправлення поїзда «Київ — Запоріжжя» може бути оголошене диктором, записане в розкладі руху поїздів, подане на світловому табло, на мультимедійному екрані тощо.
Повідомлення подаються певною мовою. Повідомлення можуть бути подані:
· Мовою людського спілкування:
українською, російською, англійською або іншою. Цим способом повідомлення можна подавати як в усній, так і в письмовій формі.
· Мовою жестів і рухів. Такою мовою широко користуються глухонімі люди, матроси на річкових і морських судах, чергові в метро і на залізниці, тренери спортсменів під час змагань, дресирувальники тварин. Тварини також можуть передавати повідомлення мовою рухів.
· Мовою звуків. Це можуть бути спеціальні звукові сигнали, музичні твори. Мовою звуків можуть передавати повідомлення і тварини.
· Мовою графічних зображень. Це спеціальні умовні графічні зображення (піктограми, спеціальні знаки), креслення, карти, схеми, фотографії.
· Мовою світлових сигналів. Такі повідомлення подають світлофори, автомобільні фари поворотів, ліхтарі (бакени) на річках.
· Мовою спеціальних позначень. Такі мови розроблені в математиці, фізиці (запис формул математичних і фізичних законів, рівнянь,їх розв'язань), хімії (запис формул речовин, хімічних реакцій, в інших науках, в музиці (ноти), в шахах (запис ходів партії); такими є азбука Морзе, шрифт Брайля для сліпих.
· Мовою спеціальних команд. Цією мовою подають повідомлення роботам та іншим автоматичним пристроям, зокрема комп'ютерам. Прикладами таких мов можуть бути мови програмування, тобто мови написання програм.
Деякі повідомлення для кращого їх сприйняття подаються комбінованою мовою. Наприклад, умовні графічні позначення, схеми, фотографії підписують пояснювальним або уточнювальним текстом. І навпаки, фрагменти тексту ілюструють графічними зображеннями.
Люди і тварини сприймають повідомлення з навколишнього середовища за допомогою п'яти органів чуттів: органів зору, слуху, дотику, нюху, смаку. Тому за способом сприйняття розрізняють такі види повідомлень:
· візуальні: форма предметів, колір, тексти, малюнки, скульптури, візуальні сигнали, дії;
· звукові: музика, спів птахів, крики тварин, доповідь, усне спілкування;
· тактильні: твердий - м'який, гладкий - шорсткуватий, рідкий - твердий;
· нюхові: різкий, їдкий, запах диму, запах парфумів тощо;
· смакові: солоний, солодкий, гіркий, кислий.
3. Шум.
Але не будь-яке повідомлення несе інформацію. Наприклад, повідомлення «2+2= 4» для вас не є інформацією, бо ви це давно вже знаєте.
Кажуть, що коли повідомлення не несе інформацію, то воно несе шум.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 318 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!