![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Загальні відомості про вимоги стандартів
До будь-якого технічного документа пред'являються вимоги до його оформлення відповідно до того або іншого стандарту. Більшість навчально-методичних документів в інституті оформляється у відповідності ДСТУ 3008-95 – «Державній стандарт України “Документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура і правила оформлення”». Цей стандарт узгоджується з міжнародним стандартом ISO 5966:1982 “Documentation-Presentation scientific and technical reports”, який використовують в своїй роботі фахівці таких передових країн, як США, Японія, Франція, ФРН, Канада, Нідерланди, Бельгія і інші.
Проект оформляють на листах формату А4 (210х297 мм). Допускається використовування листів формату А3 (297х410мм), коли це необхідне.
Проект виконується через півтора інтервалу з розрахунку не більше 40 рядків на сторінці за умови рівномірного її заповнення і висотою букв і цифр не менше 1,8 мм
Текст проекту слід виконувати, дотримуючи наступні розміри полів: верхнє, ліве і нижнє – не менше 20 мм; праві – не менше 10 мм
Структурні елементи “ СПИСОК АВТОРІВ”, “РЕФЕРАТ”, “ЗМІСТ”, “ПЕРЕЛІК УМОВНІХ ПОЗНАЧЕНЬ, СИМВОЛІВ, ОДИНИЦЬ, СКОРОЧЕНЬ І ТЕРМІНІВ”, “ПЕРЕДМОВА”, “ВСТУП”, “ВИСНОВКИ”, “РЕКОМЕНДАЦІЇ”, “ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ ” ("ВВЕДЕННЯ, СПИСОК АВТОРІВ", "РЕФЕРАТ", "ЗМІСТ", "ПЕРЕЛІК УМОВНИХ ПОЗНАЧЕНЬ, СИМВОЛІВ, ОДИНИЦЬ, СКОРОЧЕНЬ І ТЕРМІНІВ", "РЕКОМЕНДАЦІЇ", "ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ") не нумерують, а їх найменування служать заголовками структурних елементів.
Розділи і підрозділи повинні мати заголовки. Пункти і підпункти можуть мати заголовки.
ЗАГОЛОВКИ структурних елементів проекту і заголовки розділів слід розташовувати в середині рядка і друкувати прописними буквами без крапки в кінці, не підкреслюючи.
Заголовки підрозділів, пунктів і підпунктів слід починати з абзацного відступу і друкувати рядковими буквами, окрім першої прописної, не підкреслюючи, без крапки в кінці.
Абзацний відпуск повинен бути однаковим по всьому тексту проекту і рівний 5 знакам.
Якщо заголовок складається з двох або більш пропозицій, їх розділяють крапкою. Перенесення слів в заголовках не допускаються.
Відстані між заголовком і подальшим або попереднім текстом повинне бути - не менше 2 рядків.
Відстань між рядків заголовка, а також між заголовками приймаються такими ж, як в тексті.
Заголовок не можна розташовувати в кінці сторінки, якщо після нього буде всього один рядок.
НУМЕРУВАТИ сторінки проекту слід арабськими цифрами, дотримуючи крізну нумерацію по всьому тексту. Номер сторінки проставляють в правому верхньому кутку сторінки без крапки. Титульний лист включають в загальну нумерацію, але номер сторінки на титульному не ставиться. Ілюстрації і таблиці, виконані на окремих сторінках, включають в загальну нумерацію.
НУМЕРАЦІЯ РОЗДІЛІВ, підрозділів, пунктів і підпунктів проекту виконується арабськими цифрами. Розділи повинні мати порядкову нумерацію в межах проекту і позначатися арабськими цифрами без крапки.
Підрозділи повинні мати нумерацію в межах розділу. Номер повинен складатися з номера розділу і підрозділу, наприклад, 1.1, 1.2 і т.д.
Пункти і підпункти повинні мати нумерацію в межах розділу або підрозділу і складатися з номера розділу, підрозділу, пункту і підпункту, наприклад, 1.1.1.1, 1.1.1.2 і т.д.
ІЛЮСТРАЦІЇ (креслення, малюнки, графіки, схеми, діаграми, фотознімки) слід розташовувати в проекті безпосередньо після тексту, в якому вони згадуються вперше, або на наступній сторінці. На всі ілюстрації повинні бути даний посилання в тексті.
Креслення, схеми, малюнки, графіки, діаграми повинні відповідати вимогам ЕСКД і ЕСПД.
Ілюстрації можуть мати назви, які розміщуються під ними. Пояснюючі дані розміщують під ілюстрацією. Ілюстрації позначають словом «Малюнок____», яке разом з назвою ілюстрації поміщають після пояснюючих даних, наприклад, «Малюнок 3.1 - Схема розміщення».
Ілюстрації нумеруються арабськими цифрами в межах розділу. Номер складається з номера розділу і номера малюнка в розділі, розділених крапкою, наприклад, 3.2. Нумерується навіть одна ілюстрація.
Якщо ілюстрація виконується на декількох сторінках, то назву ілюстрації поміщають на першій сторінці, пояснюючі дані на кожній сторінці і під ними указують «Малюнок __, аркуш __» («Малюнок ______, Лист____»).
ТАБЛИЦІ слід розташовувати безпосередньо після тексту, в якому вони згадуються. Таблиці слід нумерувати арабськими цифрами в межах розділу, наприклад, «Таблиця 2.1». Нумерується навіть одна таблиця. Назву таблиці друкують рядковими буквами над таблицею. Наприклад: Таблиця 2.7 - Основні параметри системи.
Таблиці допускається переносити на наступні сторінки, при цьому допускається головку і бічні не повторювати, а приводити тільки номери рядків і граф. На подальших сторінках над таблицею пишуть «Продовження таблиці __» («Продовження таблиці_____») з вказівкою номера. Заголовки граф таблиць друкують з прописних букв, а підзаголовки – з рядкових, якщо вони складають одну назву. Підзаголовки самостійного значення друкують з прописних букв.
ПЕРЕЛІКИ можуть бути приведені всередині пунктів і підпунктів. Перед переліком ставлять двокрапка.
Перед кожною позицією переліку слід ставити рядкову букву українського алфавіту з дужкою, або, не нумеруючи – дефіс (перший рівень деталізації).
Для подальшої деталізації слід використовувати арабські цифри з дужкою (другий рівень деталізації).
Переліки першого рівня деталізації друкуються рядковими буквами з абзацного відступу, другий рівень – з відступом щодо місцеположення початку переліків першого рівня.
Приклад:
- форма і розмір клітин;
- живий склад клітин:
1) частини клітини;
2) неживі включення протопластів;
- утворення тканини.
ФОРМУЛИ і РІВНЯННЯ розташовують безпосередньо після тексту, в якому вони згадуються, посередині сторінки. Вище і нижче за формулу або рівняння необхідно залишати не менше за один вільний рядок.
Формули слід нумерувати порядковою нумерацією в межах розділу. Номер формули складається з номера розділу і порядкового номера формули в розділі в дужках, наприклад (3.1). Номер розташовують на рівні формули в крайньому правому положенні рядка. Пояснення значень кожного символу слід приводити безпосередньо під формулою в тій послідовності, як вони дані у формулі.
Перший рядок пояснень слід починати з абзацного відступу словом «де» без двокрапки. Пояснення кожного символу слід починати з нового рядка.
Приклад.
![]() | (3.1) |
де M1 - математичне очікування 1;
M2 - математичне очікування 2;
і т.д.
Нумерується навіть одна формула.
Переносити формули з рядка в рядок можна тільки на знаках операцій, причому, якщо перенесення доводиться на знак множення, то замість крапки застосовують знак «Х». Знак операції ставиться в кінці першого і на початку другого рядка.
ПОСИЛАННЯ в тексті проекту на джерела слід указувати порядковим номером по переліку посилань в квадратних дужках, наприклад, «...» в роботах [1 - 7]...».
ДОДАТКИ слід оформляти як продовження проекту на його подальших сторінках, або у вигляді окремої частини, розташовуючи додатки в порядку появи посилань на них в тексті проекту.
Якщо додатки оформляються на подальших сторінках проекту, кожний додаток починається з нової сторінки. Додаток повинен мати заголовок, надрукований вгорі рядковими буквами з першою прописною і розташований симетрично щодо сторінки. Посередині рядка над заголовком рядковими з першої прописної букви повинне бути надруковано слово «Додаток____» і прописна буква, що позначає додаток.
Додаток слідує позначати послідовно прописними буквами українського алфавіту за винятком Г, Є, З, I, Й, Щ, Ч, Ь, наприклад, «Додаток А».
Додатки повинні мати загальну з основною частиною проекту крізну нумерацію сторінок. При необхідності текст додатку може бути розділений на розділи, підрозділи, пункти і підпункти, які слід нумерувати в межах додатку аналогічно нумерації основної частини, але з додаванням букви, позначений додаток, наприклад, А.1.3.3.1.
Ілюстрації, формули і таблиці нумеруються в межах додатку, аналогічно основному тексту, але з додаванням букви додатку, наприклад, «Малюнок А.3», «Таблиця А.3», формула (А.2).
Нумеруються навіть одна ілюстрація, формула або таблиця.
Переліки, примітки і посилання в додатках виконують так само як в основному тексті.
Джерела, цитовані тільки в додатку, оформляються окремим переліком в кінці додатку за загальними правилами.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 384 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!