Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Суть, ознаки і функції туристичних підприємств



Підприємство є господарюючим суб’єктом, який веде відповідну діяльність, використовуючи власні та залучені ресурси на умовах самофінансування, з метою отримання прибутку, при цьому ризикуючи за прийняті рішення. Здійснення виробничої діяльності вимагає виробничих засобів, людських ресурсів та певної внутрішньої організації. У літературі наведено низку ознак підприємства універсального характеру, а саме:

- воно є господарюючим суб’єктом, який виробляє й надає блага та послуги, що задовольняють потреби різних споживачів;

- економічна складова підприємства підкріплена правовою базою, яка полягає у відповідальності фізичної чи юридичної особи за результати діяльності підприємства;

- підприємство функціонує з метою отримання матеріальних вигод і як господарюючий суб’єкт залишається у сфері економічних, а не політичних процесів;

- економічне підґрунтя функціонування підприємства становить його капітал, який є поєднанням матеріальних і нематеріальних складових, і зумовлює реалізацію визначених виробничих завдань;

- підприємство очолює підприємець, який несе майнову відповідальність та бере на себе ризик, пов’язаний з провадженням певної господарської діяльності;

- діяльність підприємства підлягає плануванню, яке дає відповідь на запитання: Що виробляти? Які товари і послуги і в який спосіб надавати? Хто буде споживачем вироблених товарів і послуг?

У чинному законодавстві України підприємництво розглядається як безпосередня самостійна систематична, на свій ризик, діяльність, пов’язана з виробництвом продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою одержання прибутку, що здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб’єкти підприємницької діяльності, у порядку, встановленому законодавством.

Підприємництво найчастіше поєднане з дієвістю й ризиком, а у широкому розумінні може бути визначене як сукупність індивідуальних і групових дій, що передбачають використання виробничих засобів і потужностей з метою досягнення поставлених цілей.

Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична діяльність господарюючих суб’єктів з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, яка здійснюється на власний ризик з метою одержання прибутку.

Підприємництво може розвиватися у такий спосіб:

- від свого імені, на свій ризик і під свою майнову відповідальність, без створення юридичної особи;

- від імені й під майнову відповідальність юридичної особи;

- за контрактом із власниками майна.

Не варто ототожнювати поняття «підприємництво» та «підприємливість».

Підприємливість – це здатність людини (особистості) до самостійних, неординарних, нетипових дій. В умовах ринку люди мають бути підприємливими, але це не означає, що всі повинні й можуть бути підприємцями.

Підприємництво в економіці можна розглядати з позицій:

- організаційної одиниці; водночас розуміємо під цим схильність та здатність до ініціативи і реалізації нових сміливих задумів (дій);

- суб’єкта господарювання (підприємства); тут воно буде означати певний спосіб його функціонування, в якому переважають самостійність у прийнятті рішень на власний ризик та з власної ініціативи, в ім’я реалізації власних цілей.

Серед багатьох підприємств народногосподарського комплексу можна вирізнити й туристичні підприємства. За визначенням Н. Чорненької, «туристичне підприємство – це самостійний господарюючий статутний суб’єкт, який має права юридичної особи, здійснює комерційну та науково-дослідну діяльність з метою отримання прибутку». Професор М. Кабушкін під туристичним підприємством розуміє організаційно-господарську одиницю, яка завдяки об’єднанню необхідних виробничих засобів (праці, капіталу, землі тощо) здійснює підготовку, виконання та надання послуг туристам, використовуючи весь арсенал наявних методів управління. Туристичні підприємства, створюючи, надаючи та пропонуючи свої послуги, покликані задовольняти потреби туристів.

Якщо брати до уваги системне сприйняття туризму, як зазначає М. Бойко, то «туристичні підприємства – це системний комплекс факторів виробництва, який здійснює процес виробництва і реалізації туристичних продуктів для свого відтворення як видової господарської одиниці».

Туристичному підприємству притаманні ознаки відкритої системи, тобто воно залишається у взаємозв’язку з природним (натуральним) та суспільним оточенням. Середовище підприємства, передусім макроекономічне, визначає правила гри. Перспективні можливості розвитку туристичного підприємства зосереджені у внутрішньому потенціалі підприємства, беручи за основу його інтереси, у тому числі прибуток та позицію на ринку в тривалій перспективі. В умовах жорсткої конкурентної боротьби на туристичному ринку, зростаючої невизначеності й ризику у прийнятті рішень, від уміння спостерігати за змінами в структурі туристичного попиту, збирання, оброблення і використання інформації про економічну кон’юнктуру ринку, дослідження поведінки конкурентів, змін у каналах дистрибуції тощо залежить успіх процесу управління підприємством, його конкурентні переваги та можливості розвитку.

Визнаючи, що туристичні підприємства на ринку є відкритими оточенню, а через свою діяльність прямують до реалізації обраних цілей, розглянемо проблематику функцій туристичних підприємств. Під функціями розуміють визначені групи дій, завдяки яким можливе досягнення поставлених цілей.

Однією з основних умов функціонування туристичного підприємства є організація і управління господарчими процесами, до яких належать: придбання засобів для надання туристичних послуг, формування і продаж туристичного продукту та надання окремих послуг, не заборонених чинним законодавством.

Виконання згаданих процесів неможливе без господарчих засобів, якими є матеріальні цінності, нематеріальні активи, грошові засоби, засоби в розрахунках. Матеріальні цінності та нематеріальні активи, залежно від їх участі у туристичному виробничому про цесі, поділяються на необігові та обігові. До обігових активів належать також грошові засоби та засоби в розрахунках (рис. 1.3).

Нематеріальні активи
Матеріальні цінності
Грошові засоби
Засоби в розрахунках
Основні засоби
Вкладання
Запаси
Необігові активи
Обігові активи

Рисунок 1.3. Структура комплексу господарчих засобів туристичного підприємства

Головним у діяльності сучасного туристичного підприємства е наявність комплексу цих засобів. За умов обґрунтованого і спланованого управління туристичні підприємства досягають позитивних результатів у вигляді чистого прибутку, збільшення власного капіталу, грошових засобів, розширення пропозиції та зміцнення позиції на ринку.

Враховуючи загальний поділ процесів, можна говорити про реальні та регулятивні функції. Перші пов’язані з конкретними матеріальними процесами: забезпечення підприємства необхідними чинниками виробництва, виконання робіт та надання послуг, результатом чого є конкретна пропозиція; продаж підготовленої пропозиції; дії з метою утримання матеріального резерву для готовності надавати послуги.

У свою чергу регулятивні функції мають забезпечити утримання підприємства у рівновазі: економічній, тобто гарантувати синхронізацію доходів, витрат у часі; технологічній, яка виявляється у пристосуванні технічного потенціалу до виду реалізованих завдань; організаційній, проявом якої є пристосування до себе окремих елементів організації, що забезпечує відповідне функціонування підприємства.

Підприємець, який надає туристичні послуги, є власником підприємства і його майна. Він здійснює такі функції:

- загальної організації, управління і контролю, що визначає основні цілі підприємства, принципи організації та використання ресурсів, які зумовлюють реальний стан суб’єкта господарювання;

- оперативного менеджменту підприємства, що виявляється у відповідній організації виробничих процесів, які мають бути результатом представлення продукту, що буде сприйнятий на ринку щодо якості, ціни, місця і часу надання;

- фінансування, тобто самостійного розпорядження доходами, які надходять від володіння нерухомістю, засобами фірми, від ведення певної діяльності з виконання робіт і надання послуг під власним іменем та під свою відповідальність.

Якщо у малих туристичних підприємствах власник виконує всі функції, прописані підприємцю, то у великих фірмах відбувається поділ функцій підприємця на функції управління і керування.

Беручи до уваги основні фази господарської діяльності туристичного підприємства та їх зв’язки з оточенням, можна виокремити функції:

- підприємництва, яка пов’язана з підготовкою і представленням на ринок нових продуктів, відкриттям ринкових ніш;

- операційну, суть якої полягає у здійсненні дій з перетворення ресурсів на продукти і послуги;

- маркетингову, пов’язану з наданням туристичного продукту покупцям і активізацією його продажу.

Зазначені класифікації функцій туристичних підприємств не вичерпують усіх класифікацій, поданих у науковій літературі. Кожна з них акцентує певні групи дій, які відбуваються на підприємстві для досягнення поставлених цілей. У тому, чи будуть ці цілі досягнені туристичним підприємством, велике значення мають ефективне управління та ринок, який перевірятиме пропоновані туристичні продукти.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 347 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...