Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Індивідуальний ризик



Під поняттям індивідуального ризику розуміють ймовірність ураження окремої особи протягом певного періоду часу в результаті впливу досліджуваних чинників небезпеки при реалізації несприятливої випадкової події з урахуванням ймовірності її перебування в зоні ураження.

З математичного погляду індивідуальний ризик визначають як добуток ймовірності загибелі людини, що знаходиться в даному регіоні, від можливих джерел небезпеки протягом року та ймовірності її перебування в зоні ураження.

У загальному випадку кількісно індивідуальний ризик виражається відношенням числа постраждалих людей із певної причини до загального числа людей, які ризикують за визначений період часу (апостеріорне визначення).

Під час розрахунку розподілу ризику по території навколо об'єкта (картування ризику) індивідуальний ризик визначається потенційним територіальним ризиком та ймовірністю перебування людини в районі можливої дії небезпечних чинників.

У загальному випадку індивідуальний ризик від деякої небезпеки, що розраховується для певної території дослідження, характеризуються ймовірністю загибелі окремої особи з населення за період часу 1 рік. Оцінку індивідуального ризику (Ш) можна отримати за формулою:

Ш = п / N, (5.6)

де п - кількість смертей за рік з певної причини; N - чисельність населення на досліджуваній території в оцінюваному році.

У практичній діяльності цей вид розрахунку ризику є найбільш поширеним. У загальному випадку залежно від завдань аналізу під п можна розуміти як загальне число потерпілих, так і число смертельно травмованих або інший показник ваги наслідків.

Трактувати поняття індивідуальний ризик треба з урахуванням конкретних видів діяльності та статистичних даних щодо нещасних (смертельних) випадків за певний період часу, що виникли в результаті цієї діяльності.

У будь-якому районі, де проживає населення, незалежно від наявності чи відсутності яких-небудь техногенних об'єктів завжди існує деяка ймовірність того, що людина загине у результаті нещасного випадку в побуті, злочинного нападу або іншої неприродної події. Середньорічне значення ризику для конкретної людини залежить від джерел небезпеки і часу їх впливу.

Значення індивідуального ризику поділено на 3 категорії:

1) побутові ризики (ризики, яким піддається кожен житель країни незалежно від професії і способу життя);

2) професійні ризики (ризики, пов'язані з професією людини);

3) добровільні ризики (ризики, які стосуються особистого життя, зокрема непрофесійні заняття альпінізмом, стрибки з парашутом тощо).

Індивідуальний ризик багато в чому визначається кваліфікацією і готовністю індивідуума до дій у небезпечній ситуації, його захищеністю. Індивідуальний ризик, як правило, треба визначати не для кожної людини, а для груп людей, які приблизно однаковий час перебувають у різних небезпечних зонах і мають однакові засоби захисту. Рекомендується оцінювати індивідуальний ризик окремо для персоналу об'єкта і для населення прилеглої території.

Якщо оцінюється ризик для якої-небудь групи людей певної професії або спеціального роду діяльності, що пов'язана з підвищеною небезпекою, цей ризик доцільно визначити у перерахунку на конкретний робочий час (на одну годину роботи або один технологічний цикл).

Характерні значення індивідуального ризику природної і примусової смерті людей від дії умов життя та діяльності наведені у табл. 5.2.

Соціальний ризик визначається кількістю втрат (наприклад, загиблих серед населення), що, як правило, обраховується статистично. Він в багатьох випадках є синонімом колективного ризику.

З таблиць 5.3 - 5.5 видно, що ризик летального результату існує на рівні 10-7 і вище на людину в рік. Таким чином, при проектуванні і експлуатації технічних пристроїв ризик на рівні 10-7 люд/рік може бути прийнятий допустимим за наступних умов:

- проблема ризику проаналізована глибоко і всесторонньо;

- аналіз проведено до ухвалення рішень і підтверджено наявними даними в певному часовому інтервалі;

- після настання несприятливої події аналіз і висновок про ризик, отримані на підставі даних, що були, не міняються;

- аналіз показує, і результати контролю весь час підтверджують, що загроза не може бути зменшена ціною виправданих витрат.

Таблиця 5.2 - Характерні значення індивідуального ризику

Величина ризику Ризик Зони
10-2 Серцево-судинні захворювання Зона неприйнятного ризику (Н > 10-3)
10-3 Злоякісні пухлини
10-4 Автомобільні аварії. Нещасні випадки на виробництві Перехідна зона значень ризику (10-6 < Н < 10-3)
10-5 Аварії на залізничному, водному і повітряному транспорті; пожежі і вибухи
10-6 Мешкання поблизу ТЕС (при нормальному режимі роботи)
10-7 Всі стихійні лиха Зона прийнятного ризику (Н < 10-6)
10-8 Мешкання поблизу АЕС (при нормальному режимі роботи)

Прийняту оцінку допустимого ризику та вказані умови потрібно виконувати суворо і розглядати як перший крок до кількісного порівняння.

Таблиця 5.3 - Ймовірність летального результату з позавиробничих причин

Умови і вид діяльності Частота події х 10-7 люд/рік
Аварії автомашин  
Падіння  
Вогонь і вибухи  
Водоймища  
Отруєння  
Поводження з механізмами  
Вогнепальна зброя  
Повітряний транспорт  
Електрика  
Залізниця  
Блискавка 5,5
Торнадо  
Ураган  
Громадський транспорт 0,45
Радіоактивне випромінювання 0,05
Загальні причини  

Таблиця 5.4 - Ймовірність летального результату із виробничих причин

Галузь народного господарства Частота події, 10-7 люд/рік  
 
Гірські роботи    
Транспорт    
Будівництво    
Видобуток нерудних корисних копалин    
Експлуатація газопровідного устаткування і гідротехнічних споруд 0,6  
   
Металургійна промисловість 0,6  
Деревообробочні роботи 0,6  
Харчова промисловість 0,6  
Целюлозно-паперова промисловість і друк 0,5  
Електротехніка, точна механіка і оптика 0,4  
Хімія 0,4  
Торгівля, фінанси, страхування, комунальні послуги 0,4  
Текстильна і шкіряно-взуттєва промисловість 0,3  
Охорона здоров'я 0,2  
Середня велич. для 20,2 млн. застрахованих осіб 0,7  

Таблиця 5.5 - Ймовірність летального результату у різних сферах життєдіяльності людини

Вид діяльності Частота події, 10-7 люд/рік
Професійна діяльність 3-0,2
Участь в русі транспорту 10-0,5
Заняття домашнім господарством і вільний час 0,5
Важкі захворювання 3-0,01

Якщо йдеться виключно про ризик матеріальних втрат, метод порівняння при оцінці ризику не викликає сумнівів. В цьому випадку можна ухвалювати рішення, оцінюючи лише економічний ефект.

Сутність нормування, регулювання і управління забезпеченням безпеки за її основними компонентами (соціально-економічним, військовим, науково-технічним, промисловим, екологічним, демографічним) з використанням ризиків зводиться до вимоги не перевищення величин ризиків Ш(ґ), що формуються і реалізовуються, за формулами (5.1 - 5.5) величин прийнятних ризиків на заданому часовому інтервалі.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 836 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...