Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Хвиля прориву та її вражаючі фактори



Основним вражаючим чинником гідродинамічної аварії є хвиля прориву, яка утворюється в нижньому б'єфі в результаті стрімкого падіння води з верхнього б'єфу. Вражаюча дія хвилі прориву проявляється у вигляді безпосередньої ударної дії на людей і спорудження маси води, рухомої з великою швидкістю, і переміщуваних нею уламків зруйнованих будівель і споруд, інших предметів.

Характерним для катастрофічного затоплення у разі руйнування гідроспоруд є значна швидкість поширення (3-25 км/год.), висота (10-20 м) та ударна сила (5-10 т/см2) хвилі прориву, а також швидкість затоплення всієї території.

Зона катастрофічного затоплення - зона затоплення, в межах якої сталися масові втрати людей, сільськогосподарських тварин і рослин, значно пошкоджені або знищені матеріальні цінності, в першу чергу будівлі і інші споруди. На затоплюваній території виділяють чотири зони катастрофічного затоплення.

Перша зона безпосередньо примикає до гідроспоруди і тягнеться на 6-12 км від нього. Висота хвилі може досягати тут декількох метрів. Характерний бурхливий потік води із швидкістю течії 30 км/год і більше. Час проходження хвилі 30 хв.

Друга зона - зона швидкої течії (15-20 км/год). Протяжність цієї зони може бути 15-25 км.

Третя зона - зона середньої течії (10-15 км/год) протяжність до 30-50 км.

Четверта зона - зона слабкої течії (розливу). Швидкість течії тут може досягати 6-10 км/год. Протяжність зони залежно від рельєфу місцевості може складати 35-70 км.

При катастрофічному затопленні загрозу життю і здоров'ю людей, окрім дії хвилі прориву, представляють перебування в холодній воді, нервово-психічне перенапруження, а також затоплення (руйнування) систем, що забезпечують життєдіяльність населення.

Надзвичайні ситуації в зоні затоплення нерідко супроводжуються вторинними вражаючими чинниками: пожежами внаслідок обривів і короткого замикання електричних кабелів і дротів, зсувами і обвалами в результаті розмиву ґрунту, інфекційними захворюваннями унаслідок забруднення питної води і різкого погіршення санітарно-епідеміологічного стану в населених пунктах поблизу зони затоплення і районах тимчасового розміщення потерпілих, особливо в літній час.

Наслідки катастрофічного затоплення можуть бути посилені аваріями на потенційно небезпечних об'єктах, що потрапляють в його зону.

У зонах катастрофічного затоплення можуть руйнуватися (розмиватися) системи водопостачання, каналізації, зливні комунікації, місця збору сміття. В результаті нечистоти і сміття забруднюють зони затоплення і поширюються вниз за течією. Зростає небезпека виникнення і поширення інфекційних захворювань. Цьому сприяє також скупчення населення на обмеженій території при значному погіршенні матеріально-побутових умов життя.

Втрати населення, що знаходиться в зоні дії хвилі прориву, можуть досягати вночі 90 %, а вдень – 60 %. Із загальної чисельності населення потерпілих кількість загиблих може складати вночі 75 %, вдень 40 %.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 2694 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...