Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Державне право зарубіжних країн



Навчальна дисципліна “Державне право зарубіжних країн” присвячена вивченню основ державного права сучасних країн світу. Цільове призначення курсу визначається змістом і колом питань, передбачених програмою, в межах Загальної частини. Вона передбачає опанування основних категорій науки конституційного права зарубіжних країн, вивчення конституцій та інших джерел права зарубіжних країн, що регулюють суспільні відносини, конституційний лад, конституційно-правові проблеми взаємовідносин людини, суспільства, держави, принципи організації і функціонування вищих та місцевих органів влади.

Терміни “конституційне право” і “державне право”, як правило, вважаються синонімами. Бо підходячи формально, коло відносин, що регулює відповідна галузь права в тій чи іншій державі, приблизно однакове. Вибір терміну диктується національною традицією. Так, англо-саксонська і романська правові системи використовують термін “конституційне право”, а германська система – “державне право”.

При більш детальному розгляді питання можна помітити, що різниця в термінології відображає (не завжди, але досить часто) суттєву відмінність між відповідними поняттями. Так, в Великобританії, США, Франції до початку або на початку ХІХ століття встановився конституційний лад, мінімальними ознаками якого є судовий захист прав людини і розподіл влад. В Німеччині це відбулося пізніше. Але слід зауважити, що зараз і в Німеччині вживається термін “конституційне право”. Проте, для позначення навчальної дисципліни в німецьких юридичних вузах часто використовується термін “публічне право”, що охоплює й адміністративне право, й судове право, а також деякі інші галузі права. Державне право розглядається як основоположна частина публічного права. Один з підручників так і називається: “Державне право. Основний курс в публічному праві”.

Проте, на сьогодні в світі є група країн, в яких, не дивлячись на традиційне вживання терміну “конституційне право”, рух до конституційного ладу навіть не починався, тоді як, скажімо, в Швейцарії, хоча в її німецькомовній частині і використовується термін “державне право”, конституційний лад існує вже давно.

В літературі, однак, трапляється й інше розуміння відмінності між конституційним і державним правом, чим те, про яке говорилось вище. Так, німецький конституціоналіст К.Хессе вважає, що оскільки конституція не обмежується встановленням державного ладу, а охоплює також основи устрою недержавного життя (шлюб, власність та ін.), тому “конституційне” право більш об’ємніше, ніж право “державне”, котре по смислу й змісту означає лише право держави. З іншого боку, “конституційне” право обмежене в порівнянні з “державним” в тому плані, що “державне” право включає в себе, наприклад, адміністративне і процесуальне право.

Сьогодні лише порівняно невелика група країн користується терміном “державне право”, переважаюча ж їх більшість визначає основоположну галузь свого права терміном “конституційне право”. Тому в цілях полегшення тексту в лекції в подальшому, як правило, буде використовуватись саме цей останній термін.

Вимоги до знань та умінь студентів

Знати

- сутність предмета конституційного права зарубіжних країн та його джерела, методологічних основ конституційно-правового регулювання суспільних відносин, державно-правові інститути конституційного права;

- види, форми, структуру, принципи, юридичні властивості конституцій зарубіжних країн, їх роль, місце в правових системах зарубіжних країн;

- загальні засади конституційного ладу;

- форми правління, державного - територіально устрою та державно-правові (політичні) режими;

- конституційно-правовий статус особи, гарантії реалізації основних прав, свобод і обов'язків людини та громадянина в зарубіжних країнах;

- виборчі системи в зарубіжних країнах;

- правове регулювання організації та проведення виборів і референдумів;

- конституційно-правовий статус законодавчої, виконавчої і судової влади, органів конституційної юрисдикції;

- статус органів місцевого управління та самоврядування;

Уміти

- використовувати дані науки конституційного права зарубіжних країн при виконанні професійних завдань;

- розкривати теоретичні положення, систематизувати та аналізувати їх;

- орієнтуватися в системі правових джерел, аналізувати чинне державно-правове законодавство зарубіжних країн;

- порівнювати норми конституцій та інших джерел права зарубіжних країн, що належать до різних правових систем сучасності.

- основним завданням курсу “Державне право зарубіжних країн” є засвоєння студентами найважливіших категорій і положень науки державного права зарубіжних країн; вміння орієнтуватися в державно-правовому законодавстві; самостійно оцінювати сучасні тенденції розвитку державно-правових інститутів; враховувати зарубіжний досвід конституційно-правового розвитку демократичних країн, що має практичне значення для державного будівництва в Україні.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

№ п/п Тема Кількість годин
Лекції Семінарське заняття Практичні заняття
1. Предмет, метод та джерела державного права зарубіжних країн.     -
2. Форми держави в зарубіжних країнах     -
3. Органи законодавчої влади в зарубіжних країнах.   - -
4. Система державних органів зарубіжних країн -   -
Всього     -

Форма контролю – залік.





Дата публикования: 2015-04-10; Прочитано: 439 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...