Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Актуальність теми



МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Імені О.О. БОГОМОЛЬЦЯ

“Затверджено”

на методичній нараді

кафедри фтизіатрії

Завідувач кафедри,

професор В.І. Петренко

“______” __________ 2008 р.

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ

ПРИ ПІДГОТОВЦІ ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

Навчальна дисципліна Фтизіатрія
Модуль № 1
Змістовний модуль № 5
Тема заняття Вогнищевий та інфільтративний туберкульоз легень. Казеозна пневмонія. Туберкульома легень. Фіброзно-кавернозний та циротичний туберкульоз легень. Патогенез, патоморфологія, клініка, діагностика, диференціальна діагностика, лікування, наслідки. Ускладнення вторинних форм туберкульозу: кровохаркання, легенева кровотеча, спонтанний пневмоторакс, хронічне легеневе серце, амілоїдоз внутрішніх органів. Патогенез, клініка, діагностика, лікування.Курація хворих.
Курс ІV
Факультет Медичний

Виконавець - доцент Г.О. Тимошенко

Київ - 2008


Актуальність теми

Вогнищевий туберкульоз легень характеризується обмеженістю ураження легень і не вираженим клінічними проявами. У більшості випадків цю форму виліковують. Тому своєчасне виявлення і ефективне лікування хворих на вогнищевий туберкульоз запобігає розвитку поширених і незворотних уражень легень і є важливим заходом профілактики туберкульозної інфекції.

В наш час інфільтративний туберкульоз є найчастішою формою туберкульозу легень серед вперше виявлених хворих. При своєчасній діагностиці і правильному лікуванні інфільтративного туберкульозу спостерігається позитивна динаміка захворювання. В той же час при пізньому виявленні чи неправильному лікуванні, недисциплінованості хворого спостерігається прогресування процесу з переходом у фіброзно-кавернозну форму.

У зв`язку з особливостями клініки туберкульозу на сучасному етапі хворі на інфільтративний туберкульоз легень часто поступають до стаціонару із приводу неспецифічних захворювань легень. Тому лікар будь-якої спеціальності повинен вміти своєчасно розпізнати цю форму туберкульозу і відрізнити її від патологічних станів, що мають однакові клініко-рентгенологічні і лабораторні прояви.

Казеозна пневмонія – одна з найтяжчих форм туберкульозу легень. Вона може бути як самостійним захворюванням у здорової людини, так і ускладненням інших форм туберкульозу.

Імовірність захворювання на казеозну пневмонію вище у хворих, які тривалий час лікувались кортикостероїдними та цитостатичними препаратами. На практиці спостерігаються діагностичні помилки, пов’язані із запізнілим діагнозом казеозної пневмонії через неправильне трактування результатів обстеження хворих. В зв’язку з цим, лікарі загальної лікарської мережі мають володіти знаннями з особливостей цієї клінічної форми туберкульозу.

При вивченні теми “Туберкульома легень” значну увагу слід приділити питанням діагностики і диференціальної діагностики туберкульом з іншими круглястими утвореннями у легенях. Потрібно провести диференціальну діагностику з периферичним раком, доброякісними пухлинами, заповненою кістою, аспергільомою, неспецифічними запальними процесами, підкресливши при цьому, що для диференціальної діагностики застосовують комп’ютерну томографію, бронхоскопію, аспіраційну та пункційну біопсію. Периферичний рак легені, як і Потрібно провести диференціальну діагностику з периферичним раком, доброякісними пухлинами, заповненою кістою, аспергільомою, неспецифічними запальними процесами, підкресливши при цьому, що для диференціальної діагностики застосовують комп’ютерну томографію, бронхоскопію, аспіраційну та пункційну біопсію. туберкульома, часто має вигляд округлого утворення, тому молоді лікарі мають засвоїти, що в таких хворих неприпустимо пробне лікування, тривале спостереження, вони підлягають спрямуванню до спеціалізованого закладу для подальшого обстеження та лікування.

Фіброзно-кавернозний туберкульоз легень є кінцевим етапом прогресуючого перебігу деструктивного туберкульозу легень. Враховуючи поширеність і незворотність змін у легенях ця клінічна форма туберкульозу найнебезпечніша в епідеміологічному відношенні. Тому важливо своєчасне виявити і провести повноцінне лікування туберкульозу легень аби уникнути формування цієї часто прогностично несприятливої для хворого і епідеміологічно небезпечної для оточення форми туберкульозу.

Циротичний туберкульоз – це завершальний етап перебігу туберкульозного процесу у легенях. Проблема диференціальної діагностики циротичного туберкульозу, метатуберкульозного цирозу, циротичних змін неспецифічного генезу є досить актуальною, бо тактика ведення таких хворих різна.

Ускладнення туберкульозу легень можуть виникати як при свіжих, так і при хронічних формах захворювання. При свіжих формах туберкульозу виникають ателектази (сегментів і часток), кровохаркання, легеневі кровотечі і спонтанний пневмоторакс. Хронічні форми ускладнюються розвитком легеневого серця, амілоїдозу внутрішніх органів, кровохарканням і легеневою кровотечею, рідше – спонтанним пневмотораксом. Перелічені ускладнення виникають і при неспецифічних захворюваннях легень, тому лікарі будь-якої спеціальності повинні вміти призначати відповідне лікування, а також надавати невідкладну допомогу при легеневій кровотечі і спонтанному пневмотораксі.





Дата публикования: 2015-04-07; Прочитано: 496 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...