Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Захист населення від біологічної зброї



До загальних засобів захисту від біологічної зброї відносяться: ЗІЗ (фільтруючий протигаз, ізолюючий костюм), укриття людей у спеціальних інженерних спорудах, проведення в зоні зараження дезінфекції, дезінсекції та дератизації.

Ядерна зброя. Це зброя масового ураження, в якій енергія виділяється в процесі поділу або синтезу ядер ізотопів деяких елементів (урану, плутонію, водню тощо). Потужність ядерного боєприпасу характеризується тротиловим еквівалентом (енергія ядерного боєприпасу еквівалентна масі тринітротолуолу «ТНТ», що вибухає та вимірюється в кілотоннах або мегатоннах ТНТ). Ядерні боєприпаси за потужністю відповідно підрозділяються на: надмалі (менше 1 кт), малі (1-10 кт), середні (10-100 кт), великі (0,1-1 мт) і надвелику (понад 1 мт). За місцем вибуху розрізняють наземні (надводні), підземні (підводні), повітряні і висотні вибухи.

При вибуху ядерного боєприпасу утворюються такі вражаючі фактори:

· ударна хвиля (до 50% від енергії вибуху);

· світлове випромінювання (до 35% від енергії вибуху);

· проникаюча радіація і радіаційне зараження місцевості (відповідно до 5 і 10% від енергії вибуху);

· електромагнітний імпульс (до 10-6 % від енергії вибуху).

Ударна хвиля ядерного вибуху - різке стиснення повітря, яке розповсюджується із надзвуковою швидкістю від епіцентру вибуху. Вона може призводити до значних руйнувань будівель споруд, техніки і механічного травмування людей, як внаслідок прямої дії викликаючи вивихи, переломи, контузії, так і непрямої дії при зіткненні уламків з людиною. Основними засобами захисту від дії ударної хвилі, являються укриття людей у захисних спорудах або в природних укриттях (ярах, балках, ущелинах тощо).

Світлове випромінювання ядерного вибуху - це електромагнітне випромінювання, яке складається з ультрафіолетового, видимого та інфрачервоного спектру, джерелом якого є вогняна куля з подільного матеріалу заряду, а час світіння кілька секунд. Під його дією у людини виникають опіки різного ступеня тяжкості шкіри і очей, а при дії на речовину може його розплавлювати і підпалювати. Надійним захистом від світлового випромінювання є будь яка непрозора перешкода на шляху поширення світлових променів (будинки, техніка тощо).

Проникаюча радіація від ядерного вибуху - це потік жорсткого випромінювання (рентгенівського і гама діапазону), нейтронів, електронів, ядер гелію, які розлітаються в навколишнє середовище з зони ядерного вибуху. Проходячи через будь-яку речовину радіація викликає в ній появу радикалів та іонів, а проходячи через живі тканини і клітини викликає пряме руйнування молекул (наприклад, життєво важливих молекул ДНК) або побічно викликаючи радіоліз води з генерацією радикалів Н, ОН, перекису і надперекису водню, які теж можуть змінювати молекули білків, ДНК, мембранних ліпідів і т.д. Ураження людей радіацією називають променевою хворобою, яка по тяжкості протікання, розділяється на чотири ступені. При цьому в першу чергу уражаються кістковий мозок, органи ШКТ, шкіра, статеві тканини, з’являються відповідні симптоми: зменшується кількість всіх клітин крові, з'являється нудота, блювота, випадає волосся, настає тимчасова або постійна стерильність тощо.

Радіаційне зараження місцевості після вибуху відбувається внаслідок попадання в грунт, воду і повітря радіонуклідів основним джерелом яких є продукти поділу ядерного заряду (наприклад, Ce-144; Y-90; Zr-95; Ba-139, 140; La-140; J- 131, 135; Xe-135, Sr-90, Cs-137 та інших).Також значний внесок у зараження місцевості вносять радіонукліди заряду, частина якого не прореагувала (U-233, U-235, Pu-239). Незначний внесок вносять радіонукліди, які утворилися після поглинання нейтронів ядрами стабільних елементів у ґрунті, повітрі та воді (наприклад K-42; Fe-59; Н-3; С-14, 15; Na-24; Si-31, 32; O -19,20; N-16; Al-28, 29,30 і т.д.), це так звана наведена радіоактивність.

Радіонукліди в подальшому приносять велику шкоду біосфері та людям, які проживають на зараженій території ще дуже тривалий термін, оскільки мають значний період напіврозпаду (роки, десятки, сотні і навіть тисячі років, див. табл.5).





Дата публикования: 2015-06-12; Прочитано: 332 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...