Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Утворити склад з двох звуків: [л], [а] – [ла], [л'], [а] – [л'а]



2. Утворити склад (слово) з трьох звуків: [ к ], [ н ], [ и ] – [ кни ]; [ с ], [ о ], [ м ] – [ сом ].

3. До названого складу додати звук [ м ], щоб вийшло слово: [ со ] – [ сом ], [ ло ] – [ лом ], [ са ] – [ сам ], [ Кри ] – [ Крим ].

4. До названого слова додати звук, щоб вийшло нове слово: рука – рукав, каса – косар.

5. Додати звук в середині слова: ріка – річка, риба – рибка, груша – грушка.

6. Переставити в слові склади: сосна – насос, нора – рано.

7. Утворити кілька слів так, щоб останній склад одного слова став першим складом наступного: бан кака лина – на сос – сос на.

У практиці роботи вчителів початкових класів застосовується багато інших прийомів на звуковий аналіз і синтез, зокрема, такі, що виконуються в ігровій формі, з використанням наочних посібників.

Аналітико-синтетична робота зі звуками в період навчання грамоти є основою для формування у першокласників чітких уявлень про звукову систему рідної мови, сприяє розвитку фонетичного слуху, закладає ґрунт для орфографічно грамотного письма.

Добукварний період навчання грамоти. Розвиток фонематичного слуху, вмінь виконувати звуковий, звуко-складовий аналіз слів. Підготовка руки до письма. Особливості структури уроків читання і письма в добукварний період навчання.

Процес навчання грамоти поділяється на три періоди: добукварний (підготовчий), букварний (основний) і післябукварний.

Добукварний (підготовчий) період – дуже важливий у навчанні грамоти. Основна мета його – підготувати учнів до вивчення букв, навчання читати й писати.

На протязі розвитку методики навчання грамоти були різні погляди на зміст і тривалість підготовчого періоду.

Так відомі вітчизняні методисти ХІХ ст. К.Д.Ушинський, В.І.Тихомиров, В.П.Вахтеров приділяли належну увагу добукварному періоду, підготовчим звуковим вправам без букв. Одні з них пропонували відводити на це більше часу (К.Д.Ушинський, Д.І.Тихомиров), інші були за скорочення його (В.П.Вахтеров).

У 20-ті роки ХХ ст. ряд методистів з різних позицій, взагалі, виступали проти попередніх звукових вправ без букв. Вони пропонували перенести звукову роботу в букварний період, коли будуть вивчатись букви (І.М.Шапошніков, А.В.Янковська).

У букварях 40-70-их років ХХ ст. (М.О.Гов’ядовська, С.П.Рєдозубов, Б.С.Саженюк) значно збільшився матеріал для підготовчого періоду. Там містились вправи для роботи над реченням, словом, складом, звуками, були вправи з розвитку мовлення.

У 1986 році, в зв’язку з приходом у перший клас шестирічних дітей вийшов новий “Буквар” (авт. Н.Ф.Скрипченко, М.С.Вашуленко). В добукварній частині цього підручника містився матеріал, у процесі опрацювання якого першокласники мали оволодіти важливими вміннями, що пов’язані з аналізом і синтезом таких мовних одиниць, як звуки (голосні, приголосні, тверді і м’які приголосні), склади, слова, речення. У ньому було застосовано умовні позначення звуків, складів, слів, речень. Добукварний період у класах, де навчались шестирічки, тривав 1,5 місяці. Зараз цей буквар з незначними змінами успішно функціонує в школах України.

За новою програмою [15] добукварний період триває один місяць.

Завдання добукварного (підготовчого періоду).

1. Ознайомити дітей зі школою, класом, шкільним подвір’ям, першою книгою – “Букварем”, і “Зошитом для письма”; правилами поведінки в школі (на уроці, перерві), організувати дитячий колектив.

2. Формувати загальнонавчальні вміння і навички (організаційні, загальномовленнєві, загальнопізнавальні, контрольно-оцінні).

3. Виявити рівень підготовки кожного учня до навчання: готовність до звукового аналізу, уміння читати, писати, розповідати казки, декламувати вірші тощо.

4. Формувати уявлення про мовлення, речення, слово, склад, звук, голосні і приголосні звуки, наголошений голосний звук у слові; навчити аналізувати речення та звуко-складову будову слова, спираючись на схеми-моделі речень і слів.

5. Підготувати руку дитини до письма.

6. Розвивати усне мовлення (слухання – розуміння, говоріння) та мислення першокласників.

7. Виховувати в найменших школярів високе громадянське почуття, кращі моральні якості, естетичні смаки.

Розвиток фонематичного слуху, вмінь виконувати звуковий аналіз слів.

У період оволодіння грамотою потрібно приділяти велику увагу розвитку фонематичного слуху, тобто умінню розрізняти окремі звуки в мовленнєвому потоці, виділяти їх із складів, слів, розпізнавати фонеми (основні звуки) не тільки в сильних, але й в слабких позиціях, розрізняти варіанти звучання фонем.

Дослідники дитячого мовлення відзначають, що фонематичним слухом дитина володіє з 2-ох років (розпізнає слова, що відрізняються лише одним звуком). Школярі повинні вміти розкласти слово на звуки, виділити звук із сполучення різних звуків і т.п.

Фонематичний слух є основою формування не тільки навички читання, але й орфографічної навички: в українській мові є орфограми, які вимагають співвіднесення букви з фонемою в слабкій позиції.

Фонематичний слух успішно розвиватиметься, коли буде добре розвинений слуховий апарат. Тому уже в добукварний період потрібно проводити слухові вправи, які сприятимуть розвитку в першокласників слухового сприйняття.

У добукварний період важливе місце на уроках читання і письма займає звукова робота. Розпочинається вона з навчання ділити слово на склади і будувати складові моделі: – ліс, – сова, – лисиця.

Механізм поділу слів на склади учні засвоюють під керівництвом учителя, який повинен добре орієнтуватись у складних випадках складоподілу. Демонструючи вимову слова по складах, учитель звертає увагу на те, що воно вимовляється кількома поштовхами видихуваного повітря (або за декілька разів). Так поступово діти вчаться ділити слово на склади. Допомагають у цьому чуттєвий досвід дитини:

1) прикладання руки тильною стороною до підборіддя. При вимові слова відчуваємо, як підборіддя торкається руки. Скільки разів воно торкнулося руки, стільки складів у слові;

2) відстукування рукою по парті під час вимови слова стільки разів, скільки складів у слові;

3) помахи рукою поставленою на лікоть, вправо – вліво одночасно з вимовою слова. Скільки помахів зроблено, стільки складів у слові).

Ознайомлення з наголосом, наголошеним голосним звуком потрібно здійснювати після засвоєння понять голосні і приголосні звуки. Спостереження на уроках свідчать, що вміння безпомилково визначати наголошений голосний звук у слові супроводжуються досить серйозними труднощами, що пояснюється самою природою наголосу в нашій мові (різномісний, вільний) та діалектним оточенням. Однак цією навичкою потрібно оволодіти вже в добукварний період, бо відповідні вміння необхідні для читання читати і писати в букварний період.

У практиці навчання першокласників застосовуються такі прийоми визначення наголошеного голосного в складі:

1) злита вимова слова з протягуванням наголошеного голосного звука в ньому. За такої вимови слово не втрачає смислу, природнього варіанту (“так люди говорять”): м [ ааа ] ма, кос [ ааа ], косар [ ііі ];

2) вимова слова в питальній формі л [ иии ] па?

3) вимова слова в окличній формі: [ Ооо ] лю!

4) злита вимова слова з одночасним помахом рукою зверху вниз. На сильнішу долю рука торкається парти.

Після ознайомлення з голосними і приголосними звуками, наголошеним голосним у складі проводиться робота над формуванням умінь виконувати звуко-складовий аналіз слова.

Спочатку виконується частковий аналіз (виділення звука, який стоїть на початку або в кінці слова), а далі – повний.

Дотримуючись принципу від легшого до важчого, звуковий аналіз потрібно починати зі слів, які складаються з двох звуків [ он, уа ], потім аналізувати прямий склад (злиття), а далі можна переходити до аналізу трифонемних і чотирифонемних слів.

Аналіз звукової будови слова супроводжується складанням моделі, яку викладають учні на набірному полотні за допомогою фішок (умовних позначень голосних і приголосних звуків: · - голосний звук, ¾ твердий приголосний звук, ¾ м’який приголосний звук.

Послідовність роботи під час моделювання слова може бути такою [2], [6].

1. Чітка літературна вимова слова і слухання його (“Скажи і послухай!”).

2. Повторна злита вимова слова для визначення наголошеного голосного звука, поділ слова на склади.

3. Протяжна (або підсилена) вимова першого звука у повному складі слова: [ Ввв ] аля.

4. Характеристика цього звука (голосний чи приголосний, твердий чи м’який приголосний).

5. Позначення виділеного звука умовним значком (фішкою). Виставлення на набірному полотні.

6. Протяжна (або підсилена) вимова другого звука… і т.д.: В [ ааа ] ля, Ва [ л'л'л' ]а, Ва [ л'ааа ].

7. Перевірка виставленої моделі.

В такій послідовності учні навчаються чути і розрізняти звуки у слові, діяти при складанні звукових моделей. Звуко-складові моделі мають такий вигляд:

 
 


мама калина джміль

Підготовка руки до письма.

Одним із важливих завдань добукварного періоду є підготовка руки дитини до письма. Для цього протягом місяця проводяться спеціальні уроки, на яких здійснюється загальна підготовка руки і ока дитини до письма за системою підготовчих вправ, що містяться в зошитах з друкованою основою.

У процесі виконання цих вправ учні вчаться правильно сидіти за партою під час письма, належним чином тримати олівець, ручку в руці, зошит на парті, орієнтуватись в сітці зошита (знаходити основний рядок і додаткові лінії); обводити контури малюнків, фігур за трафаретами; заштриховувати контурні малюнки різноспрямованими лініями, розфарбовувати малюнки, продовжувати початі орнаменти, узори; складати їх з різних графічних елементів; писати лінії, подібні до елементів літер: прямі з верхнім і нижнім закругленням, верхньою і нижньою петлею, овали, півовали [15, 21].

Під час письма вчителю необхідно стежити за дотриманням гігієнічних і технічних правил письма.

Згідно принципів звукового аналітико-синтетичного методу дотримується єдність письма і читання. Це значить, що письмо не відривається від читання, а йде паралельно з ним. Відтак аналітико-синтетична робота над реченням, словом, складом, звуком, їх моделюванням, елементами граматики, словотвору, орфографії, лексикології, розпочата на уроках читання продовжується на уроках письма. Матеріал “Зошита для письма” дає великі можливості для організації такої роботи.

Письмо – це складна навичка, вона формується значно довше, ніж навичка читання. Виконуючи відповідні дії під час письма, дитина затрачає багато фізичних і духовних сил, боляче переживає труднощі і невдачі. Тому окремі завдання на уроці варто подавати в ігровій формі, створювати цікаві навчальні ситуації, значну увагу приділяти індивідуальній роботі. Учителю необхідно підходити до дітей, заохочувати їх, підказувати, а інколи і допомагати писати, взявши руку дитини в свою.

На уроці має панувати доброзичлива морально-психологічна атмосфера.

Особливості структури уроків читання і письма в добукварний період.

З приходом до школи діти включаються у відносно нову для них діяльність: якщо у дошкільному віці переважає ігрова діяльність, то в школі – навчальна, організована розумова праця, яка вимагає стійкої уваги, значних вольових зусиль, уміння контролювати себе. Тому уроки в цей період будуються своєрідно. Перш за все, тривають вони 35 хв., по-друге, вони потребують частої зміни видів роботи (через кожних 10-12 хв.) інакше діти втомлюються, перестають працювати. На таких уроках через 8-10 хв. мають бути фізкультпаузи по 2-3 хв. кожна (одна з них довша, з виконанням фізичних вправ, щоб включити в роботу весь організм); хвилинки гумору, веселинок, загадок; наочні посібники (малюнки, схеми, таблиці, записи на дошці тощо).

У добукварний період розрізняють уроки читання і письма (підготовка до читання і письма), які нероздільно пов’язані між собою: урок читання готує дітей до уроку письма, а урок письма слугує продовженням уроку читання.

Орієнтовний зміст роботи на уроці читання в добукварний період.

На етапі актуалізації опорних знань учнів учитель повторює правила посадки за партою і поведінки в класі, школі, проводить підготовчу роботу до вивчення нового матеріалу, спираючись на життєвий досвід дітей та вивчений на попередніх уроках читання матеріал, що становить опору для засвоєння нового матеріалу. Це може бути аналітико-синтетична робота над реченням, словом, складом, звуком, моделювання речень, звуко-складової будови слова. Важливо, щоб на цьому етапі використовувались цікаві наочні посібники, роздатковий матеріал, сигнальні картки для зворотнього зв’язку “учитель – учень”, вправи на порівняння, зіставлення і синтез з метою активізації розумової діяльності.

 
 
 
 
 
Мотивація навчальної діяльності учнів проводиться з метою зацікавити уроком, виучуваним матеріалом. На цьому етапі повідомляється тема уроку (в доступній формі), пропонується зоровий план уроку, який дає можливість усвідомити, чого вони навчаться, для чого їм це потрібно знати. Такий план виготовляється у вигляді набірного полотна, де в кишеньках кожного рядочка вставлено малюнок, схему, якусь позначку, що будуть символізувати відповідні види роботи. Наприклад:

– робота з реченням

– звукова робота

– фізкультпауза

– робота з букварем

– хвилинка гумору.

Етап сприйняття та усвідомлення нового матеріалу – найважливіший, а тому найдовший за тривалістю від інших (17-20 хв.). На цьому етапі вчитель має доступно, послідовно, логічно пояснити новий матеріал, максимально використавши ілюстрації, продумавши систему аналітико-синтетичних вправ на вдосконалення відповідних умінь і навичок (окремі з них виконувати в ігровій формі); реалізувати диференційований та індивідуальний підхід у процесі засвоєння нового матеріалу; формувати практичні уміння й навички.

Дуже відповідальною на уроці є робота з букварем. Матеріал на сторінковому розвороті (сторінці) добукварної частини опрацьовується таким чином, щоб у комплексі реалізувати навчальні, пізнавальні, виховні та розвивальні завдання уроку.

Особливе місце на уроці має займати робота, спрямована на розвиток мовлення і мислення. Це може бути вивчення віршів, загадок, прислів’їв, читання і обговорення уривків з казок, оповідань, інсценування їх.

Підсумовуючи зроблене на уроці, вчитель має дати загальну характеристику роботи класу, окремих учнів, виявити, як вони засвоїли новий матеріал, коли було важко працювати, а коли – легко. Чи було цікаво на уроці тощо.

Орієнтовний план уроку письма в добукварний період.

1. Повторення гігієнічних і технічних правил письма (правильно сидіти за партою, тримати ручку, олівець в руці, класти зошит на парті тощо).

2. Відтворення матеріалу, вивченого на уроці, читання (взаємозв’язок між уроком читання і письма). Розгляд ілюстративного матеріалу сторінки зошита, складання коротенької розповіді або речення за малюнком, аналіз поданих схем речень, доповнення незавершених схем звуко-складової будови слова.

3. Повідомлення теми та завдань уроку, ознайомлення із зоровим планом уроку.

4. Показ написання нової лінії (елемента) вчителем на дошці, коментування рухів руки.

5. Розгляд зразків ліній (елементів), поданих у рядку зошита, порівняння з лініями на малюнках. Обведення тильною стороною ручки.

6. Підготовчі вправи до письма в окремому зошиті без лінійок: вправи на штрихування, вписування ліній (елементів) у малюнок, виконаний за допомогою трафарету, вправи-розчерки, вправи-малюнки тощо.

7. Написання лінії (елемента) в першому рядку зошита.

8. Розгляд написаного в другому рядку зошита. Дописування ліній (елементів) у цьому рядку.

9. Розфарбування малюнків, що містяться на сторінці зошита (кольоровими олівцями).

10. Підсумок уроку.

5. Букварний період. Етапи букварного періоду, особливості опрацювання.

Найбільш тривалим є букварний період навчання грамоти. Його ще називають основним, тому що упродовж цього періоду першокласники навчаються читати й писати.

Основні завдання букварного періоду:

1. Вивчити всі букви, навчити учнів правильно позначати звуки буквами, практично засвоїти правила графіки.

2. Навчити плавно (складами) з переходом на цілі слова читати.

3. Формувати навичку правильного, свідомого, виразного читання.

4. Формувати уміння писати друковані, рукописні рядкові і великі букви українського алфавіту, поєднувати їх під час написання слів.

5. Розвивати мовлення та мислення учнів.

6. Формувати елементарні фонетичні, граматичні, орфографічні, лексичні уміння.

7. Здійснювати патріотичне, громадянське, моральне, естетичне виховання.

Букварний період у сучасній методиці навчання грамоти ділиться на два етапи.

На першому етапі вивчаються букви, що позначають голосні звуки, – а, о, у, и, і, е та букви, що позначають приголосні звуки – м, н, в, л, с, к, п, р, т, д, з.

На другому етапі – букви ь, б, в, г, ґ, ч, й, ч, я, ж, ш, ї, ц, ю, є, щ, ф, буквосполучення дз, дж.

Поділ на етапи доцільний тому, що дозволяє чіткіше визначити завдання кожного з них і таким чином виробити систему роботи вчителя та учнів.

Особливості опрацювання матеріалу на кожному з етапів.

Літери в букварній частині підручника розміщені за принципом частотності, що дає можливість помістити на сторінці (сторінковому розвороті) більше матеріалу для читання. Під час ознайомлення з новою літерою їй дається алфавітна назва (“ем”, “ве”, “ел”).

1. На першому етапі вивчається всі шість букв, що позначають голосні звуки, та одинадцять букв, що позначають найбільш частотні приголосні звуки. Це дає можливість оволодіти читанням прямого складу (злиттям пг, п'г). А оскільки прямий склад часто трапляється не тільки у “чистому вигляді”, але й є частиною майже кожного слова, то навчання його читати уже на першому етапі є “ключем” для прочитування слів ускладненої структури, які зустрічаються на другому етапі букварного періоду [16]. Первинне читання слів на першому етапі здійснюється роздрібленими одиницями (І-ва-н, со-с-на).

2. Уже на першому етапі проводиться паралельна робота з твердими і м’якими приголосними звуками, які позначаються однією і тією ж самою буквою, що сприяє кращому усвідомленню учнями складового читання, а також відпадає потреба на другому етапі переорієнтовувати учнів під час вивчення букв ь, я, ю, є з явищами м’якості приголосних.

4. Перед ознайомленням з новою літерою проводиться робота зі звуками, які ця літера позначає (принцип “від звука – до букви”): звуки [с], [с'] – буква “ес”. Для виділення звуків добирається два слова – з твердим і м’яким, де ці звуки знаходяться в найбільш сприятливій позиції. Для голосних це – буде початок складу чи слова, особливо тоді, коли голосний становить склад (о-си, І-ра); для приголосних – коли вони стоять поза злиттям пг, п'г), зокі є наголошенмрема, тверді приголосні [к], [п], [т] – у кінці слова (рак, сніп, кіт), раптові дзвінкі – на початку слів зі збігом приголосних (брат, звір), м’які приголосні – в кінці слова (кінь, заєць, рись). В окремих випадках виділяємо звуки з прямого складу, хоч тут вони злиті. Це, зокрема, буває тоді, коли потрібно розкрити звукове значення букв я, ю, є, ї (явір, Юля, їхали, Єва).

У Букварі для цих звуків відповідно подані сюжетні або предметні малюнки і звуко-складові схеми до них. Пом’якшені приголосні умовно виносяться як м’які і позначаються двома паралельними рисками [16]:

       
 
¾ · ¾
 
¾ · ¾


– кінь, – кіт

У букварі авторів К.С.Прищепи та В.І.Колесниченко [13] вводиться умовне позначення пом’якшених приголосних довшою і коротшою паралельними рисками:

       
   
¾ ¾ · ¾
 
¾ ¾ · ¾
 


– кінь, – кіт

У зв’язку з тим, що під час роботи з твердими і м’якими приголосними у першокласників виникають труднощі, то при розкритті звукового значення виучуваної букви на позначення твердого і м’якого приголосних варто проводити не одночасно, а окремо: спочатку над засвоєнням твердого приголосного звука, далі – м’якого (з наступним) порівнянням. Така послідовність роботи сприяє кращому засвоєнню учнями поняття про те, що твердий і м’який приголосні – це різні звуки і утворюються вони різними мовними органами, а для позначення на письмі твердості чи м’якості є відповідні букви (а, о, у, е, и – для позначення твердості; і, ь, я, ю, є – для позначення м’якості). Звукова робота супроводжується моделюванням звуко-складової структури слова.

5. На другому етапі букварного періоду розв’язуються складніші завдання, пов’язані із засвоєнням звуко-графічної системи рідної мови. Першокласники вдосконалюють уміння розрізняти звуки і букви, усвідомлювати взаємозв’язок між ними (спільне і відмінне). Так з вивченням букв ь, я, ю, є учні знайомляться, що є й інші способи позначення м’якості приголосних на письмі: ось, Оля, ключ, синь. Букви я, ю, є, ї можуть позначати сполучення звуків [ йа ], [ йу ], [ йе ], [ йі ]: якір, Юра, Єва, їжак.

Дізнаються про те, що [ г ]і[ ґ ] – це два різні звуки, звук [ г ]позначаються буквою “ге”, а звук [ ґ ]– “ґе”: голуб, ґанок; буква “ йот ” позначає на письмі завжди м’який приголосний звук [ й ], він не має парного твердого; знайомляться з буквою “ ща ”, що позначає два звуки – [ шч ]: щука, щиро;. вчаться правильно злито вимовляти африкати [ дж ], [ дз ], [ дз' ] і позначити ці злиті звуки на письмі двома буквами; читають слова з апострофом, спостерігають за його роллю у слові.

Звукова робота супроводжується моделюванням звуко-складової структури слова.

Другий етап є важливим ще й тому, що учні переходять до читання слів більш складної структури (із збігом кількох приголосних): подружитись, старшокласник, створили, Батьківщина. Підкреслення прямого складу у важких для прочитання словах [16] полегшує синтетичну діяльність першокласників. Однак на цьому етапі потрібно домагатись, щоб учні читали плавно складами і цілими словами.

6. На першому і другому етапі на уроках читання та письма учні пропедевтично ознайомлюються з елементами фонетики, граматики, орфографії і лексики.

7. Протягом усього букварного періоду у першокласників формуються і вдосконалюються такі якості читання, як правильність, свідомість, виразність шляхом використання різних видів і форм читання слів у колонках, букварних текстів.

8. З перших уроків навчання грамоти здійснюється диференційований та індивідуальний підхід до учнів, тобто враховується рівень підготовки дітей до навчання в школі, до читання.

На кінець букварного періоду учні мають оволодіти такими вміннями:

– вільно і правильно вимовляти всі звуки в слові і поза словом;

– називати послідовність звуків у слові, поділяти його на склади, визначати наголошений голосний у складі;

– складати слово з букв розрізної азбуки (друкувати), в яких немає розбіжності між вимовою і написанням;

– розрізняти тверді і м’які, дзвінкі і глухі звуки;

– знати всі букви українського алфавіту, співвідносити зі звуками;

– читати складами і цілими словами;

– дотримуватись основних орфоепічних норм при повторному читанні слів, текстів, робити паузи і логічні наголоси в найпростіших випадках;

– розуміти прочитане (відповідь на питання, переказ).

6. Структура уроку читання на ознайомлення з новою буквою (конкретний приклад).

У букварний період є такі основні типи уроків читання: урок на опрацювання нової літери, урок закріплення та урок повторення вивчених букв.

Урок, на якому опрацьовується нова літера, проводиться за специфічною структурою, в якій чітко, логічно, згідно провідного принципу звукового аналітико-синтетичного методу (від звука до букви) відображено поетапність виконання дій, яка є обов’язковою, бо таким чином забезпечується послідовна підготовка до здійснення синтезу – читання.

І. Підготовка до ознайомлення з буквою Сс. Звукові аналітико-синтетичні вправи зі звуками [ с ], [ с' ].

1. Розгляд малюнка із зображенням волоті рису, називання малюнка, робота над усвідомленням лексичного значення слова рис.

2. Вимова слова рис учителем з підкресленням останнього звука: ри [ ссс ], виділення звука [ с ].

3. Вимова звука [ с ] учнями і слухання його звучання: повітря, проходячи через ротову порожнину, натрапляє на перешкоду, створену зубами і кінчиком язика; звук вимовляється з шумом.

4. Спостереження за артикуляцією звука [ с ]: зуби, зближені, кінчик язика торкається нижніх різців.

5. Характеристика звука [ с ]: приголосний, твердий; встановлення способу позначення його значком (фішкою).

6. Розпізнавання звука [ с ] серед інших у грі “Піймай звук”. Учитель вимовляє кілька звуків, серед яких є потрібний [ с ]: [ с ], [ а ], [ н ], [ с ], [ о ], [ в ], [ с ], учні сигналізують про наявність звука [ с ], сплескуючи в долоні.

7. Утворення складів зі звуком [ с ]: [ с ], [ а ], - [ са ]; [ с ], [ у ] [ су ]; [ с ], [ о ] [ со ]; [ с ], [ и ] [ си ].

8. Аналіз утворених складів: [ са ] складається зі звуків [ с ], [ а ] тощо.

9. Розгляд малюнка із зображенням рисі, називання тварини, робота над усвідомленням лексичного значення слова рись.

10. Виділення звука [ с' ] зі слова рись підкресленням вимови його: ри [ с'с'с' ], спостереження за його звучанням (при проходженні через ротову порожнину повітря натрапляє на перешкоди) й артикуляцією (губи зближені, кінчик язика притискається до нижніх різців, середня частина язика піднімається до твердого піднебіння – перешкода більша).

11. Характеристика звука [ с' ]: приголосний, м’який; встановлення способу позначення його умовним значком (фішкою).

12. Розпізнавання звука [ с' ] серед інших у грі “Хто уважніший”. Учитель пропонує звуки, серед яких є звук [ с ]: [ а ], [ л ], [ н ], [ с' ], [ н ], [ м ], [ с' ]. Учні вказують на його наявність, піднімаючи руки.

13. Утворення складів із заданих звуків: [ с' ], [ о ] [ с'о ]; [ с' ], [ у ] [ с'у ]; [ с' ], [ і ] [ с'і ]; [ с' ], [ а ] [ с'а ].

14. Поперемінне вимовляння звуків [ с ] [ с' ], установлення різниці (в артикуляції та звучанні) й подібності між ними (обидва звуки – приголосні); при можливості спостерігають за зміною значення слова залежно від зміни звука [ с ] на [ с' ]: рис – рослина, рись – хижа тварина.

15. Закріплення умінь розрізняти ці звуки у грі “Впізнай звук”. Учитель добирає слова з твердими і м’якими приголосними: соловей, сік, сокіл, сіно, сьомий, сорока, сам, сядь. У відповідь учні піднімають сигнальні картки (фішки).

16. Розгляд предметних малюнків і схем у букварі [16, 42]. Відшуковування виучуваних звуків у схемах.

17. Самостійний добір слів зі звуками [ с ], [ с' ] в різних позиціях (на початку, в середині, в кінці).

ІІ. Ознайомлення з буквою Сс, її алфавітною назвою, аналіз графічної форми букви.

ІІІ. Вправи з читання.

1. Читання складів, робота зі складовими таблицями в букварі.

2. Читання слів, поданих на сторінці букваря, в аналітико-синтетичній формі.

3. Читання слів у колонках – самостійне напівголосне, вибіркове, індивідуальне, інтонаційне, творче, в парах, читання в темпі скоромовки.

4. Робота за сюжетним малюнком букваря.

5. Опрацювання тексту (напівголосне самостійне читання, зразкове читання вчителем. Смисловий і структурний аналізи тексту.

ІV. Вправи на вдосконалення аналітико-синтетичних умінь.

1. Читання слів й тексту з новою буквою на іншому лексичному матеріалі (“Азбука”, “Абетка”).

2. Робота з анаграмами та лінійкою вивчених літер.

3. Складання узагальненої таблиці.

V. Підсумок уроку.

На уроці закріплення вивчених букв учні виконують різноманітні аналітико-синтетичні вправи зі звуками, буквами, словами і реченнями.

В кінці першого і другого етапів букварного періоду проводяться, крім того, уроки повторення, а в кінці післябукварного – свято “Прощання з букварем”.

Уроки закріплення і повторення вивчених букв мають довільну будову.

7. Урок читання в букварний період навчання грамоти.

Ефективність навчання шестирічних першокласників залежить від якості уроку, оскільки урок був і залишається основною формою організації навчально-виховного процесу.

Вимоги до уроку читання і письма в період навчання грамоти поділяються на загальнодидактичні і спеціальні [12].

Загальнодидактичні вимоги.

1) виховний характер уроку, розуміння виховної мети даного уроку; які моральні якості будуть розвиватись на цьому уроці;

2) розуміння навчальної мети уроку: що нового дізнаються діти, чого навчаться, які вміння і навички будуть розвиватись, яка буде ступінь самостійності на уроці, який рівень їх пізнавальної активності;

3) наступність і перспективність уроку, його зв’язок з попереднім і наступними уроками, місце в системі уроків з даної теми;

4) різноманітність методичних засобів і прийомів роботи, залежність вибору методичних засобів від характеру матеріалу і завдань навчання, доступність методики – цікавинки, ігри;

5) диференційований та індивідуальний підхід до учнів у процесі уроку, наявність зворотного зв’язку (від учня – до вчителя) на всіх етапах уроку;

6) навчання учнів прийомів розумової праці, формування умінь, які є необхідною умовою успішного навчання в школі;

7) науковість, доступність, наочність і т.інш.

Методичні вимоги:

1) турбота вчителя про мовленнєве середовище на уроці: правильне, виразне, образне, точне, логічне мовлення, атмосфера культури мовлення. Кожний урок виховує “чуття мови”, любов до рідної мови, до живого, яскравого, виразного слова;

2) на уроці читання і письма обов’язково повинна здійснюватись робота з розвитку мовлення учнів: збагачення, уточнення, активізація словника, складання та аналіз речень, робота над словосполученням, усні розповіді, перекази, читання напам’ять, драматизація і т.інш.; ці види роботи тісно переплітаються з іншими – зі звуковим аналізом і синтезом, з читанням і письмом;

3) на кожному уроці читання і письма необхідними елементами є також прийоми звукового і звуко-буквеного аналізу і синтезу;

4) безпосередня робота над формуванням умінь і навичок читання і письма повинна займати на уроці 2/3 уроку. Це значить, що на уроках читання потрібно в основному читати, на уроках письма – писати (до поняття “читання” входить і підготовча робота перед читанням і аналіз змісту прочитаного, тобто робота над свідомістю читання; таке ж можна сказати і про поняття “письмо”);

5) на кожному уроці читання і письма використовується лише зразковий мовний матеріал;

6) уроки читання і письма зв’язані між собою і становлять нерозривну єдність: урок читання готовить школярів до уроку письма, а урок письма слугує продовженням попереднього уроку читання.

Урок читання в букварний період починається з актуалізації опорних знань, повторення вивченого матеріалу. Однак це не тільки відтворення в пам’яті учнів раніше засвоєних знань, а й поглиблення, доповнення, уточнення, коригування відповідних уявлень і понять. Тому добірка вчителем вправ і завдань має бути спрямована на підготовку учнів до сприйняття нового матеріалу.

На цьому етапі можна застосовувати такі види і форми роботи:

1) моделювання звукової та складової будови слова;

2) добір слів до поданих звуко-складових моделей;

3) аналітико-синтетичні вправи з реченням (поділ речення на слова, визначення кількості слів у реченні, кількості речень у висловлюванні, складання речень за малюнками, опорними словами, на основі власних спостережень, за схемою та інш.);

4) повторення вивчених букв, читання складів з ними (на сторінці букваря, дошці, таблицях);

5) читання тексту, творча робота над текстом (переказ, словесне малювання, вільне висловлювання з приводу прочитаного, робота над заголовком);

6) повторення вивчених раніше віршів, загадок, скоромовок, мовленнєві ігри.

Отже, на першому етапі уроку повинна здійснюватись робота над звуко-складовою та буквеною будовою слова, реченням і текстом, удосконалення навички читання, розвитком мовлення.

Готуючись до уроку, вчитель добирає ті види і форми роботи, які будуть максимально наближати учнів до сприйняття нового матеріалу, його усвідомлення і разом з тим удосконалювати уміння і навички, сформовані на попередніх уроках.

Так, при вивченні букви “ес” (звуки [ с ], [ с' ]) на першому етапі уроку вчитель має виявити, чи всі учні класу правильно вимовляють цей звук, чи не замінюють його іншим (замість Саша кажуть Шаша) та інш. Отже, відповідна добірка матеріалу (вірші, скоромовки, де ці звуки часто повторюються) буде сприяти вдосконаленню артикуляції звуків, відпрацюванню їх вимови.

Доцільними на цьому етапі уроку будуть і такі форми роботи, як “читання” слів за поданими моделями, доповнення незавершених моделей та коментування їх, співвіднесення моделей з предметними малюнками, назви яких відповідають складо-звуковим схемам. Варто зауважити, що добирати навчальний матеріал треба так, щоб у словах-назвах були виучувані звуки [ с ], [ с' ], [ ш ], що буде сприяти розпізнаванню цих звуків та вдосконаленню їх вимови.

Готуючи дітей до роботи з новою буквою, варто пропонувати їм вправи на конструювання букв з окремих елементів, серед яких учні будуть маніпулювати і елементом букви “ес” – лівим півовалом.

У зазначеній роботі необхідною умовою є поєднання прийомів аналізу і синтезу як під час опрацювання звука, так і букви.

Хоч звуко-буквена робота на цьому етапі уроку переважає, однак необхідно працювати і над розвитком мовлення першокласників: збагачувати, розширювати їх словник, вчити складати речення, зв’язні висловлювання. Це можуть бути логічні вправи на узагальнення, класифікацію, групування слів; складання речень за малюнками, на основі власних спостережень, з розрізнених слів; побудова діалогів, монологів.

На етапі мотивації навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і завдань уроку, учитель може створити проблемну ситуацію. Це може бути вигадана пригода, казка, шкільна бувальщина. Основна мета цього етапу – зацікавити учнів виучуваним матеріалом, викликати бажання вчитись.

На цьому етапі першокласники ознайомлюються із зоровим планом уроку, щоб краще усвідомити навчальний процес на уроці. Зоровий план уроку може мати такий вигляд:

 
 
Фф


1. – повторення вивченого на попередньому уроці.

 
 
 


2. – вивчення нового матеріалу, робота з букварем.

 
 
 


3. – музична пауза.

 
 
 


4. – цікаве завдання.

 
 
 


5. – підсумок уроку, завдання додому.

Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу – це дуже важливий і відповідальний етап уроку. Він має специфічну побудову. Заплановані види і форми роботи виконуються поетапно. Всі етапи пов’язані між собою за змістом. Виконання змісту кожного етапу є обов’язковим, бо таким чином забезпечується послідовна підготовка до здійснення синтезу – читання.

На цьому етапі вчитель ознайомлює учнів з новою буквою, навчає читати з нею склади, слова, тексти.

За звуковим аналітико-синтетичним методом перед ознайомленням учнів з новою буквою треба навчити виконувати аналітико-синтетичні дії зі звуками (звуком), що позначаються цією буквою. Тому спочатку на уроці проводиться звукова робота, а потім – робота з буквою.

Послідовність роботи на уроці буде така [4, 6]:

1. Вимова аналізованого слова, виділення виучуваного звука з цього слова за допомогою одного з прийомів звукового аналізу (з опорою на малюнок, вірш, де виучуваний звук є частотний, або шляхом протяжної, (підсиленої) вимови його).

Для здійснення зазначеного треба знати, що легшим для виділення голосних звуків є початок або кінець слова, коли ці звуки наголошені: [ ааа ] збука, зим [ ааа ], [ ооо ] си, сел [ ооо ]. А для приголосних початок слова (за межами злиття) та кінець слова: [ ссс ] мола, ри [ ссс ].

Цього принципу потрібно дотримуватись під час вивчення перших букв (звуків), тому що в учнів ще недостатньо розвинений фонематичний слух і розпізнати та виділити звук із злиття ще важко. На подальших етапах навчання потрібно добирати для аналізу такі слова, де виучуваний приголосний звук стоїть у злитті з голосним: [ жжж ] уравель ][ ххх ] ор ].

Оскільки під час вивчення букв, що позначають приголосні звуки, паралельно і одночасно ми ознайомлюємо з твердим і м’яким звуком, то для аналізу добираємо 2 слова, причому доцільно брати слова, що відрізняються лише одним звуком (рис – рись, син – синь, лан – лань, дим – дім). Учні вчаться не тільки розпізнавати і виділяти тверді та м’які приголосні звуки, але й спостерігати, що заміна звука веде до зміни значення слова.

2. Активне вимовляння звука, спостереження за способом його артикуляції та звучанням, спосіб позначення звука умовним значком. Певне місце на уроці мають займати спостереження за вимовою звуків та їх артикуляцією. Для цього використовується люстерко, прийоми “подивись на сусіда”, “скажи так, як я” та інш.

3. Вправи на розпізнавання виучуваного звука серед інших звуків, утворення складів з ним та аналіз їх. Під час встановлення місця звука в слові варто спочатку давати такі слова, а потім учні добирають їх самі. На кінець можна виконувати вправи на розпізнавання звука в тексті, де він є частотним: Стрів у лісі лося лис, лису лапу лось потис.

Паралельно з аналізом на уроці здійснюється синтетична звукова робота: утворення складів і слів із заданих звуків, добір слів з виучуваним звуком в різних позиціях – на початку, в середині, в кінці.

4. Вправи на встановлення місця звука в пропонованому вчителем слові (на початку, в середині, в кінці).

5. Побудова звукових моделей слів або аналіз моделей, поданих під предметними малюнками букваря.

6. Самостійний добір слів з виучуваним звуком в різних позиціях.

7. Ознайомлення з новою буквою, її алфавітною назвою, аналіз графічної форми букви. Щоб діти не змішували, не замінювали букв, варто застосовувати такі ефективні прийоми роботи, як викладання букви з паличок (а, у, и, м, ш), ліплення з пластиліну, конструювання з окремих елементів (півбукв), “письмо в повітрі”, заучування вірша про форму букви, друкування її в зошитах, на дошці, знаходження місця букви в касі.

8. Читання складів і слів – це дуже відповідальний етап, бо на цьому етапі формується і вдосконалюється спосіб читання (поскладовий, з поступовим переходом до читання цілим словом).

Часто вчителі обмежуються читанням лише прямих і обернених складів. Головне завдання цього етапу – підготувати учнів до читання слів, у яких зустрічаються різні буквені сполучення. Це ускладнює процес читання слова. Тому під час вивчення букви варто читати склади різних труднощів. Наприклад, під час вивчення букви “ес” можна запропонувати прочитати такі склади:

ас са аса сла сна сас нас

ос со осо сло сно сос нос

ус су усу слу сну сус нус

ис си иси сли сни сис нис

Тут показано різноманітність складів, однак учитель має вибирати з них потрібні, враховуючи підготовку учнів свого класу.

но сила ко
9. Під час переходу від читання складу до читання цілого слова вводяться вправи, в яких слова, представлені в аналітико-синтетичній формі,

з позначками, якими зосереджується увага на збігу букв, що позначають приголосні звуки (со│с│на_), різновисотними або різнокольоровими складами (смоЛА, соСНА).

Читання слів у колонках переслідує ряд завдань – удосконалення техніки читання, підготовка до читання тексту, формування фонетичних, морфологічних, лексичних та орфографічних уявлень. Тому перед читанням слів потрібно ставити різноманітні завдання, спрямовані на формування відповідних уявлень, такі, як: 1) прочитати односкладові (двоскладові, трискладові) слова; 2) прочитати слова, в яких наголошений голосний у І (ІІ, ІІІ) складі; 3) прочитати слова, що означають імена людей (клички тварин, назви міст, сіл, річок). Як пишуться ці слова?; 4) прочитати слова, що відповідають на питання хто? що? (який? яка? яке? які? що робить? що роблять?)

Первинне читання слів у колонках (озвучування) повинне здійснюватись самими учнями напівголосно, самостійно. Під час повторного читання і перечитування слів застосовуються такі види і форми читання, як зразкове читання вчителем, напівголосне читання за вчителем, кращим учнем, хорове, індивідуальне, вибіркове, творче, в парах. Пропоновані види і форми читання вчитель має вибрати до конкретного уроку, щоб вони відповідали меті і завданням його.

10. Опрацювання тексту. Робота за сюжетним малюнком букваря

Читання тексту – це результат усієї попередньої роботи на уроці. Первинне читання тексту здійснюють учні самостійно або під керівництвом учителя. Віршований текст доцільно спочатку продекламувати вчителеві напам’ять, в процесі повторного читання здійснюється аналіз його (смисловий, структурний, логічний), виконуються вправи на розвиток правильного, свідомого, виразного читання, вдосконалення темпу читання. Крім того, учні виконують творчі вправи на матеріалі тексту, спрямовані на розвиток мовлення, творчих здібностей учнів.

11. Читання слів, речень, тексту з новою буквою на іншому лексичному матеріалі (додаткові тексти на дошці або в інших посібниках).

12. Виконання інших завдань, що містяться на сторінках букваря.

Підсумок уроку – це завершальний етап. Тут вчитель узагальнює роботу на уроці, відзначає учнів, які сумлінно працювали, виявляє труднощі, які зустрілись на уроці, обґрунтовують, чим сподобався урок.

8. Урок письма в букварний період навчання грамоти.

Урок письма в букварний період навчання грамоти є логічним продовженням уроку читання. Тому вимоги до нього ставляться такі ж, як і до уроку читання.

Навчання письма, як і читання, за сучасною методикою відбувається на основі звукового аналітико-синтетичного методу, основним принципом якого є: у навчанні читати і писати слід іти від звука до букви [4]. Відтак, на уроках письма учні теж виконують аналітико-синтетичні вправи зі звуками, які позначаються на письмі виучуваною буквою. Крім того, здійснюється поелементний аналіз букв, зіставлення їх за спільністю чи подібністю елементів та синтез елементів, які входять до складу букви, що теж передбачено звуковим аналітико-синтетичним методом. Таким чином в процесі навчання писати відбувається врахування психофізіологічних особливостей дітей шестирічного віку.

На уроках письма проводиться велика робота з розвитку мовлення і мислення першокласників, формуються загальнонавчальні вміння, розв’язуються завдання виховного характеру.

Першим структурним етапом уроку письма в букварний період є актуалізація опорних знань учнів, повторення вивченого матеріалу. На цьому етапі використовуються такі види і прийоми роботи:

1. Письмо вивчених букв, складів, слів під диктовку з попереднім звуко-буквеним аналізом та без нього, списування (повне, вибіркове).

2. Підготовчі вправи – розчерки, штрихування. (Лінії, елементи повинні максимально наближатись до написання нової букви).

3. Звукові аналітико-синтетичні вправи з виучуваними звуками: впізнавання звука (звуків) у названих словах (у назвах малюнків), визначення місця звука (звуків) у слові, утворення складів з виучуваним звуком, аналіз звуко-складових схем на сторінці зошита.

Пропоновані види і форми роботи на першому структурному етапі виконуються за вибором учителя, залежно від мети і завдань уроку. Це мають бути завдання, які готують дітей до написання нової букви: письмо вивчених букв із схожими (спільними) елементами, складів і слів з однаковими або подібними з’єднаннями букв. Такі завдання виконуються під час підготовчих графічних вправ, списування з друкованого чи рукописного текстів або написання диктантів. Кожного разу учні мають коментувати те, що пишуть. Крім того, такі вправи можуть бути спрямовані на формування чіткого, розбірливого і грамотного письма.

Звукові аналітико-синтетичні вправи, що подаються на цьому етапі, проводяться з метою актуалізації знань, одержаних на попередньому уроці читання. Але ці вправи практикуються на іншому мовному матеріалі (добираються інші слова для звукового аналізу, ніж ті, що були на уроці читання).

Наступний етап уроку письма – мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і завдань уроку. Тут учитель має не тільки зацікавити виучуваним матеріалом, створити проблемну ситуацію, але й в доступній формі повідомити тему і завдання уроку, ознайомити з планом уроку, з тим, що учні повинні знати і вміти.

Орієнтовний зоровий план уроку письма.

· ¾ ·
1. – звукові вправи.

2. – письмо в зошиті.

3. – фізкультпауза.

4. – розфарбування малюнків.

5. – хвилинка-веселинка.

На зазначеному етапі уроку вчитель показує зразки друкованої і рукописної букв, учні аналізують будову букви, називаючи її елементи; пригадують, в яких вивчених буквах є схожі (спільні) елементи, які з них вони вже вміють писати. Повторюють правила посадки, виконують вправи на розвиток дрібних м’язів руки.

Етап сприйняття та усвідомлення нового матеріалу, його осмислення є основним. Види і прийоми роботи, які виконуються на цьому етапі, підпорядковані головному завданню уроку письма – навчити правильно, каліграфічно писати нову букву, поєднувати її з іншими в процесі написання складів, слів, речень.

Навчання писати нову букву відбувається в такій послідовності [4]:

1. Розгляд друкованої і рукописної букви, поелементний аналіз і синтез, порівняння їх, зіставлення з раніше вивченими рукописними буквами.

2. Показ і пояснення написання букви вчителем на дошці, повторне письмо букви вчителем на дошці під рахунок.

3. Підготовчі вправи до написання букви: письмо букви “в повітрі” за стрілками, які вказують на послідовність рухів руки (зразок такої букви написаний на дошці), написання букви на дошці мокрим пензликом.

4. Розгляд зразків нової букви в зошиті для письма: обведення зразка букви тильною стороною ручки за стрілочкою, письмо букви з використанням кальки (поліетиленової плівки), ощупування рукописної букви, вирізаної з наждачного паперу і наклеєної на окремому листку, конструювання букви з трафареток, що є елементами виучуваної букви; обведення ручкою букв, написаних в зошиті пунктиром.

5. Фізкультпауза.

6. Письмо букв у зошитах, перевірка написаного за допомогою контрольної картки. Самостійне дописування рядка.

7. Показ і пояснення вчителем з’єднань нової букви з іншими. Письмо складів, слів, речень з новою буквою, читання в зошиті.

8. Самостійне письмо – дописування незакінчених рядків зошита, списування з рукописного або друкованого тексту, письмо букв, складів, слів під диктовку вчителя, вправи на засвоєння елементів фонетики, граматики, орфографії (пропедевтична робота). Читання написаного.

9. Розфарбовування малюнків у “Зошиті для письма”.

Як відомо, графічні навички потребують оволодіння першокласниками цілого ряду усвідомлених дій, щоб правильно зобразити елемент букви, саму букву, поєднати її з іншими. Тому так важливо, щоб учитель володів прийомами навчання писати нову букву. Подані прийоми і форми роботи дають можливість вибирати ті, які найбільш ефективні для даного уроку, спрямовані на розвиток оптичного (об’ємного) “бачення” графічного знака та відтворення його, засвоєння форми букви, вміння орієнтуватись у сітці зошита, коригувати рухи руки, знаходити помилки і виправляти їх.

В окремих зошитах (альбомах) учні можуть виконувати підготовчі і тренувальні вправи (розчерки, штрихування, вписування в малюнок елементів букви, малювання орнаментів, які містять елементи виучуваної букви).

На уроках письма значне місце відводиться формуванню в учнів елементарних фонетичних, морфологічних, синтаксичних, лексичних та орфографічних умінь і навичок, розвитку мовлення.

З цією метою учні повинні виконувати вправи на визначення і підкреслення букв, що позначають голосні і приголосні, тверді і м’які приголосні звуки та букв, що позначають м’якість попереднього приголосного; поділ слова на склади, визначення наголошеного голосного у складі; постановку питань до слів (хто? що? який? яка? яке? які? що робить? що робив? що робили?); розкриття значення слова (близькі, протилежні за значенням, мають кілька значень).

Особлива увага має приділятись формуванню правописної навички, адже основи її закладаються саме в період навчання грамоти, одночасно з формуванням графічної навички. Тому вкрай необхідними будуть вправи на співвіднесення звука і букви, спочатку в позиції, коли написання не розходиться з вимовою, а потім і найпростіші випадки неспівпадання букви зі звуком; на перенос слів з рядка в наступний рядок; вживання великої букви на початку речення, а також в іменах та прізвищах людей, кличках тварин, назвах міст, сіл, вулиць, річок.

Оскільки головне місце в правописній роботі належить фонетичним і смисловим факторам, то методичні прийоми, які вибирає вчитель, мають відповідати зазначеному: це звуко-буквений аналіз і синтез, складання слів з розрізної азбуки, чітке промовляння слова, смисловий аналіз слів та речень, розуміння всього того, що діти пишуть.

Серед видів письма, що застосовується на уроках (списування, диктант, творче письмо), найбільш важливим з точки зору розвиваючого навчання є творче письмо, тобто письмо слів і речень, які взяті з розповідей самих учнів.

У зошитах для письма міститься матеріал для вдосконалення графічної навички письма: учні штрихують, розфарбовують малюнки, вчаться вибирати кольори. Такі вправи важливі і проводяться вони наприкінці уроку, що дає можливість дітям переключитись з одного виду діяльності на інший. Такі вправи виконуються в додаткових зошитах.

Підсумовуючи те, що зроблено на уроці, першокласники відмічають, з якими труднощами зустрілись, коли їм було зрозуміло, цікаво, легко.





Дата публикования: 2015-04-10; Прочитано: 3925 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...