Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Східні слов'яни в давнину



Одним з найдавніших народів, що населяв Європу, були слов'яни. З приводу походження слов'ян існують дві основні теорії: 1) міграційна (слов'яни прийшли

Джерела

на свою нинішню територію); 2) автохтонна (слов'яни є спо­конвічними жителями Східної Європи).

Термін «слов'яни» найімовірніше походить від назви одного з племен — словени.

Зо


Модуль 1. Стародавня і середньовічна історія України

Перші писемні згадки про слов'янські племена під іменем венедів належать до І-И ст. до н. е. У VI-VII ст. вже згадуються склавіни — західні слов'яни, і анти — східні слов'яни, які зай­мали територію між Дністром (на заході) і верхів'ями Дону (на сході). Перші племінні об'єднання з елементами державності виникають у східних слов'ян у 380-386 pp. н. е.— на чолі з Бо-жем, який воював з готами, а потім,у VI ст., у Прикарпатті — на чолі з Маджаком. Відомий літописний переказ про заснування Києва в V ст. трьома братами Києм, Щеком і Хоривом та їхньою сестрою Либіддю.

Українська народність формувалася на основі об'єднання різних східнослов'янських племен і їхньої інтеграції з деяки­ми народами, що прийшли. Основними племенами, що жили в той час на терені України, були: поляни (жили в полях над Дніпром); древляни (у лісах над річкою Прип'яттю); на нинішній Волині — дуліби, на Чернігівщині — сіверяни, між Південним Бугом і Дністром — тиверці й уличі, у Галичи­ні — білі хорвати. Чільне місце серед цих племен посідали по­ляни з їх головним містом Києвом, через яке проходив торго­вий шлях варяг у греки». Процес розселення слов'ян почав­ся наприкінці V ст. н. є. і в цілому завершився у VIII—IX ст. н. є.

Економічною основою східнослов'янського суспільства бу­ла родова власність на землю. Знаряддя праці, продукти, майно поступово розподіляються між родинами.

Слов'яни вели осілий спосіб життя, що сприяло розвитку в них орного землеробства — основи господарства. Землю вони обробляли спочатку дерев'яним ралом, потім залізним. З IV ст. н. є. використовується плуг з череслом.

У давніх слов'ян існували також різні види ремесел (за-лізодобувне, залізообробне, гончарне, косторізне). У VIII ст. слов'янські ремісники починають використовувати гончар­ський круг, що було значним удосконаленням. Слов'яни меш­кали в укріплених селах або містах. їхнім житлом були невели­кі напівземлянки з дерев'яними стінами й опаленням «по-чор-ному» (без димоходу).

Найважливіші питання вирішувались на племінних зібран­
нях, хоча основна влада зосереджувалася в руках

вождів та знаті. Виникає новий тип відносин з розді-

лом суспільства на дві частини: багатшу та владну племінну знать і біднішу й безвладну більшість племені. Такі утворення називаються чіфдом (від англ. «чіф» — вождь). Рельєфно вияв­ляється соціальна й майнова нерівність, хоча легалізованого апарату примусу ще не існує.



Греченко В.А. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ


Характерною рисою суспільного ладу східних слов'ян була наявність сільської (територіальної) общини («миру», «верві») як об'єднання індивідуальних господарств.

Релігія

В основі релігійного світогляду давніх слов'ян — культ при­роди. Головним богом у них був Перун — бог грому й блискавки, бог війни; бог сонця і світла звався Дажбог; бог неба — Сварог; бог вітру — Стрибог; бог весни — Ярило; богиня смерті — Марена; богиня любові й краси — Лада. Крім цього, слов'яни вірили, що у воді живуть русалки й водяни­ки, у полі — мавки, у лісі — лісовики; у хатах — домовики, у боло­тах — дідьки. Святкували слов'яни середину зими (свято Коля­да), навесні співали веснянки, а влітку відзначали Купалу.

Таким чином, розвиток східних слов'ян у І—VIII ст. н. є. йшов природно-історичним шляхом, у цілому типовим для ін­ших народів, які населяли в цей час Східну Європу.

Контрольні запитання

1. Чому саме камінь став основним матеріалом, з якого пер­вісні люди виробляли собі знаряддя праці?

2. Як називається найдавніша епоха в історії людства?

3. Які наслідки мало впровадження лука?

4. У чому полягають суть і наслідки «неолітичної революції»?

5. На яких принципах грунтувалися звичаї ні традиції скіфів?

6. Назвіть основні теорії походження слов'ян.





Дата публикования: 2015-03-26; Прочитано: 361 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...