Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Порівняйте види спостереження у залежності від місця проведення і способу організації. В яких ситуаціях необхідно віддавати перевагу цьому методу збору соціологічної інформації?



24.

Процедура будь-якого спостереження передбачає відповіді на запитання:

Що спостерігати?

Як спостерігати?

Як вести записи?

МЕТОД СПОСТЕРЕЖЕННЯ
Переваги Особливості застосування Недоліки
o Оперативність отримання інформації. o Відносна дешевизна, не потрібен складний інструментарій. o Можливість використання в пошукових дослідженнях. o Подія та спостереження за нею здійснюються водночас. o Безпосередній контактсоціолога з об'єктом дослідження. o Цілісність сприйняття, єдність раціонального та емоційного в процесі спостереження. o Спостереження може бути складовою частиною інших методів. o Локальністьспостережуваних явищ. o Зазвичай, неможливі повторніспостереження подій, що досліджуються. o Інформація переважно про діїлюдей, а про цілі, мотиви, цінності її майже немає. o Перекручуванняданих через спостережуване "зараження" стереотипами групи, що спостерігається.

Експеримент - це загальнонауковий метод одержання в контрольованих та керованих умовах нового знання.

Розрізняють:

За завданнями, що вирішуються науково-дослідні орієнтовані на поповнення нових знань;
  практичні орієнтовані на розв'язання соціальних проблем.
За характером логічної структури доведення гіпотез послідовні (лінійні) аналізується одна і та сама група, яка є і контрольною (початковий стан) і експериментальною (її стан після зміни однієї чи кількох характеристик). Їхній склад повинен бути ідентичним за контрольними та іншими важливими характеристиками;
паралельні одночасно беруть участь дві групи: контрольна та експериментальна.
За характером експериментальної ситуації польові в природних умовах;
лабораторні ситуація та часто й самі експериментальні групи формуються штучно;
За реальністю досліджуваних об'єктів натурний лабораторний, польовий;
уявний Модельований.
МЕТОД СОЦІАЛЬНОГО ЕКСПЕРИМЕНТУ
Переваги Особливості застосування Недоліки
o Забезпечує отримання інформації завдяки впливу на об'єкт дослідження чинників, які управляються та контролюються. o Дозволяє створювати сконструйовану модель соціального процесу й перевіряти її раціональність. o Надає можливість використовувати сучасну оргтехніку та дослідницькі технології. o Натуральний експеримент передбачає безпосереднє втручання соціолога в реальний хід подій та явищ. o Визначення найдоцільніших, таких, що управляються та контролюються, чинників впливу на об'єкт. o Можливість змін та удосконалення відносинміж елементами об'єкта дослідження та поведінки об'єкта в процесі експерименту. o Неможливістьповної аналогії соціального експерименту з соціальною реальністю. o Відносно великівитрати коштівта часу на проведення експерименту. o Не завжди можливареалізаціярезультатів експерименту в соціальній практиці.

Соціометричний метод застосовується для вимірювання не особистісних, а групових властивостей.

Термін "соціометрія" пов'язується з іменем Дж. Морено, який розробив соціопсихологічну теорію, згідно з якою зміна психологічних відносин в малій соціальній групі є основною умовою зміни соціальних відносин у суспільстві загалом. Дж. Морено запропонував емпіричну процедуру для вивчення групових характеристик.

Соціометричний тест покликаний діагностувати емоційні зв'язки (симпатії, антипатії...) між членами групи.

Призначення соціометрії:

o Вимірювання рівня згуртованості - роз'єднаності в групі.

o Виявлення "соціометричних позицій", тобто співвідносного авторитету членів групи за ознаками симпатії - антипатії, де на протилежних полюсах виявляються "лідер" та "аутсайдер".

o Знаходження внутрішньо групових підсистем - згуртованих утворень, які можуть очолювати неформальні лідери*324.

*324: {Ядов В. А. Стратегия социологического исследования. Описание, объяснение, понимание социальной реальности. - М., 1998. - С. 311-317.}

Під час проведення соціометричного тесту використовується питальник, в якому кожен член групи повинен зафіксувати своє ставлення до кожного із членів групи за різними критеріями. (Наприклад, щодо проведення дозвілля, ставлення до навчання, участі в спільній діяльності).

Питання може звучати так: "З ким би Ви хотіли працювати разом? (назвіть прізвища)" та "З ким би Ви не хотіли працювати разом? (назвіть прізвища)".

СОЦІОМЕТРИЧНИЙ МЕТОД
Переваги Особливості застосування Недоліки
o Дозволяє з'ясувати особисті переваги, мотиви діяльності, ціннісні орієнтації членів групи. o Забезпечує виявлення формальних та неформальних лідерів, передбачає можливі конфлікти. o Комп'ютерні варіанти методики дозволяють дуже оперативно (1-2 години) отримати дані про структуру. o Використовується для отримання інформації про структурумалих груп, про характер міжособисті-сних стосунків у групі. o Поєднує елементи опитування та експерименту. o Безпосередній контакт соціолога з об'єктом, дані подаються безпосередніми учасниками події, явища. o Процедура дослідження відпрацьована до рівня соціальної технології. o Призначений лише для дослідження групи з 15 - 20 осіб. o Неприйнятний для дослідження випадкових або тимчасових спільностей, а тількитих груп, де склалися стійкі зв'язки. o Респонденти не пояснюютьпричинсвого вибору, тому важко оцінити стійкість переваг поведінки людей у різних ситуаціях. o Можливі не щиросерднівідповіді та помилки через невірне розуміння питань.

Порівняйте види спостереження у залежності від ступеня усвідомленості групи, що досліджується, про проведення спостереження. В яких ситуаціях необхідно віддавати перевагу цьому методу збору соціологічної інформації?

Залежно від ступеня участі спостерігача у ситуації, що досліджу­ється, розрізняють включне (з участю) та невключне (без участі) спо­стереження. Під невключеним спостереженням розуміється такий спо­сіб здійснення спостереження, коли дослідник не бере участі безпосе­редньо в подіях, що спостерігаються, вивчаючи їх начеби ззовні. Такий вид спостереження звичайно використовується при вивченні масових процесів. Включене спостереження, навпаки, припускає повну або част­кову участь спостерігача у процесі, що досліджується. У таких випадках дослідник або перебуває в прямому контакті з учасниками цього про­цесу, або сам входить на правах учасника до досліджуваної групи. На­самперед соціолог, що здійснює включене спостереження, має виріши­ти, у якій формі ввійти до соціальної групи, яку збирається вивчати. Він може виступати в ролі «відкритого» включеного спостерігача, коли від­верто доводить до відома членів групи про те, хто він такий і які його цілі, а може відігравати роль «схованого» включеного спостерігача, не повідомляючи нікого, хто він насправді. При закритій формі включено­го спостереження, коли досліджувані не знають, що за ними спостері­гають, вони поводяться природно. Деякі дослідження взагалі можна проводити тільки в закритій формі, навіть приховуючи справжнє ім’я соціолога, інакше дослідник не мав би допуску в досліджувану групу





Дата публикования: 2015-01-10; Прочитано: 320 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...