Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Організація документування та аналітичного обліку доходів, витрат і фінансових результатів



Особливістю документування операцій з витратами доходами та фінансовими результатами підприємства є те, що для них безпосередньо не затверджено типових форм документів.

Документальне підтвердження здійснення витрат залежить від виду витрат. Так, використання матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів та інших запасів підприємства для потреб адміністративного, загальновиробничого персоналу, працівників відділу збуту відображається в бухгалтерському обліку лише на підставі належним чином оформлених відповідних документів на списання матеріалів (накладних, вимог тощо). Витрати на оплату праці та соціального страхування оформлюються розрахунково-платіжними відомостями (або розрахунковими відомостями). Вартість наданих підприємству послуг, включається до складу витрат діяльності на підставі рахунків, рахунків-фактур.

Первинними документами для відображення доходів від реалізації, інших операційних доходів є рахунки-фактури, товарно-транспортні накладні, специфікації, акти інвентаризації, порівняльні відомості, акти оцінки, рішення про надання асигнування, прибуткові касові ордери, виписки банку, довідки та розрахунки бухгалтерії тощо.

Первинними документами для обліку доходів від участі в капіталі є розрахунки та довідки бухгалтерії. Первинними документами для обліку інших фінансових доходів є розрахунки та довідки бухгалтерії, прибуткові касові ордери, виписки банку.

Відображення інших доходів в бухгалтерському обліку здійснюється на підставі договорів, актів приймання-передачі, прибуткових касових ордерів, актів ліквідації, виписок банку, актів оприбуткування матеріалів, довідок і розрахунків бухгалтерії.

Віднесення доходів і витрат на фінансові результати оформлюється розрахунком бухгалтерії. Довідки та розрахунки бухгалтерії слугують також для відображення накопичення фінансових результатів різних видів діяльності та віднесення до складу нерозподіленого прибутку (збитку).

Відображення інформаційних даних щодо використання прибутку в бухгалтерському обліку здійснюється на підставі розрахунків і довідок бухгалтерії.

Рух зазначених документів здійснюється відповідно до графіку документообігу, затвердженому на підприємстві.

Узагальнення інформації про доходи, витрати та фінансові результати відбувається у відповідних облікових регістрах з наступним перенесенням даних до головної книги. Стосовно фінансової звітності зазначені об'єкти обліку відображаються у ф. № 2 "Звіт про фінансові результати".

Організація аналітичного обліку витрат, доходів і фінансових результатів здійснюється за кожним їх видом у розрізі рахунків.

Аналітичний облік загальновиробничих витрат може організовуватися за їх статтями, зокрема:

- витрати на управління виробництвом (оплата праці апарату управління цехами, дільницями тощо);

- відрахування на соціальні заходи та медичне страхування апарату управління цехами, дільницями;

- витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо;

- амортизацію основних засобів, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів загальновиробничого (цехового, дільничного, лінійного) призначення;

- витрати на утримання, експлуатацію, ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення;

- витрати на удосконалення технології та організації виробництва (оплата праці та відрахування на соціальні заходи працівників, зайнятих удосконаленням технології та організації виробництва, поліпшенням якості продукції, підвищенням її надійності, довговічності, інших експлуатаційних характеристик у виробничому процесі; витрати на матеріали, комплектуючі вироби і напівфабрикати; оплата послуг сторонніх організацій тощо);

- витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень;

- витрати на обслуговування виробничого процесу (оплата праці загальновиробничого персоналу; відрахування на соціальні заходи, медичне страхування робітників та апарату управління виробництвом; витрати на здійснення технологічного контролю за виробничими процесами та якістю продукції, робіт, послуг);

- витрати на охорону праці, техніку безпеки та охорону навколишнього природного середовища та ін.

Крім того, аналітичний облік загальновиробничих витрат може бути організований за місцями виникнення та центрами витрат.

Аналітичний облік адміністративних витрат та витрат на збут організовується за статтями витрат та за економічними елементами.

Організація аналітичного обліку адміністративних витрат та витрат на збут за економічними елементами передбачає розподіл витрат за такими розрізами: матеріальні витрати, витрати, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизаційні відрахування та інші витрати.

Адміністративними є витрати, пов'язані з обслуговуванням виробництва і управлінням ним в масштабі всього підприємства. До адміністративних витрат відносяться:

- загальні та корпоративні витрати (організаційні витрати, витрати на проведення річних зборів, представницькі витрати тощо);

- витрати на службові відрядження і утримання апарату управління підприємством та іншого адміністративного персоналу;

- витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загальногосподарського призначення (оренда, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, водопостачання, охорона);

- винагороди за професійні послуги (юридичні, аудиторські, з оцінки майна тощо);

- витрати на зв'язок (поштові, телеграфні, телефонні, телекс, факс тощо);

- амортизація нематеріальних активів загальногосподарського призначення;

- витрати на врегулювання спорів у судових органах;

- податки, збори та інші передбачені законодавством обов'язкові платежі (крім податків, зборів та обов'язкових платежів, що включаються до виробничої собівартості продукції, робіт, послуг);

- плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків та ін.

Витрати на збут включають наступні витрати, пов'язані з реалізацією (збутом) продукції (товарів, робіт, послуг):

- витрати матеріалів для пакування готової продукції на складах;

- витрати на ремонт тари;

- оплата праці і комісійні винагороди продавцям, торговим агентам, працівникам підрозділу, що забезпечують збут;

- витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг);

- витрати на відрядження працівників, зайнятих збутом;

- витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, пов'язаних зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг (операційна оренда, страхування, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, охорона);

- витрати на транспортування і страхування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів) відповідно до умов договору поставки;

- витрати на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування;

- інші витрати, пов'язані зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг.

У торговельних організаціях до складу витрат на збут включається частина витрат обігу, за винятком адміністративних витрат, інших операційних витрат, фінансових витрат.

Аналогічно до організації аналітичного обліку адміністративних витрат та витрат на збут розроблюється і методика побудови обліку інших операційних, фінансових витрат, інших та надзвичайних витрат.

Управління прибутком передбачає розробку та прийняття управлінських рішень за усіма аспектами його формування, розподілу та використання. Для забезпечення управління прибутком необхідна детальна інформація про доходи підприємства та прибуток, що можливо забезпечити організацією аналітичного обліку доходів і фінансових результатів.

Аналітичний облік доходів від реалізації необхідно організовувати за видами (групами) продукції, товарів, робіт, послуг, регіонами збуту та/ або іншими напрямами, визначеними підприємством.

Розрізи аналітичного обліку інших операційних доходів, доходів від фінансової та інвестиційної діяльності визначаються залежно від видів доходів.

Аналітичний облік фінансових результатів ведеться за їх характером, видами продукції, товарів, робіт, послуг та іншими напрямами, визначеними підприємством.

Підприємство може самостійно розробляти додаткові субрахунки та аналітичні рахунки, виходячи зі специфіки діяльності, конкретних потреб, завдань управління і контролю.

Питання для самопідготовки та самоконтролю

1. Які нормативні документи регламентують організацію обліку доходів і результатів діяльності?

2. Які нормативні документи регулюють порядок організації до­ходів?

3. Які основні завдання організації обліку доходів?

4. Які основні завдання організації обліку та контролю доходів і результатів діяльності підприємства?

5. Які основні критерії оцінки доходів діяльності підприємства?

6. Які особливості організації первинного обліку доходів від реа­лізації?

7. Які синтетичні рахунки використовують для обліку процесу

реалізації?

8. Які субрахунки відкриваються в розрізі рахунку 71?

9. Які умови визнання доходів?

10. Які нормативні документи регламентують організацію обліку витрат на визначення собівартості продукції?

11. В яких регістрах бухгалтерського обліку відображаються операційні витрати?

12. Які є методи калькулювання собівартості виробництва продукції? В яких випадках вони використовуються?

13. Як організувати аналітичний та синтетичний облік виробничих витрат?

14. У чому особливості організації обліку адміністративних витрат та витрат на збут?

Тести

1. У фінансовій звітності визнані доходи класифікують за:

а) чотирма групами;

б) п'ятьма групами;

в) шістьома групами.

2. Якщо справедливу вартість активів, робіт, послуг, які отримані або підлягають отриманню за бартерним контрактом, достовірно визначити неможливо, то дохід визначається:

а) за справедливою вартістю активів, робіт, послуг (крім грошових коштів та їх еквівалентів), що передані за цим бартерним контрактом;

б) за залишковою вартістю активів, що передані за цим бартерним контрактом;

в) за первісною вартістю активів, що передані за цим бартерним контрактом.

3. Ціна обладнання без ПДВ становить 1200 грн. Ціна з ПДВ стано­вить (грн.):

а) 1440;

6)1600;

в) 1000.

4. Звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов'язання та власний капітал, називається:

а) Звіт про власний капітал;

б) Баланс;

в) Звіт про рух грошових коштів.

5. Дані про доходи, витрати і фінансові результати діяльності підпри­ємства містить:

а) Баланс і Звіт про фінансові результати;

б) Звіт про власний капітал;

в) Звіт про фінансові результати.

6. Порядок використання прибутку визначає:

а) власник підприємства;

б) головний бухгалтер;

в) трудовий колектив.

7. В бухгалтерському обліку дохід відображається в сумі:

а) справедливої вартості отриманих активів, або тих, які підлягають одержанню;

б) залишкової вартості отриманих активів або тих, що підлягають одержанню;

в) яка зазначена у відповідних документах що супроводжують надходження коштів на підприємство.

8. Не визнаються доходами:

а) суми одержаних фантів та субсидій;

б) суми від списання кредиторської заборгованості;

в) надходження від первинного розміщення цінних паперів.

9. До доходу від операційної діяльності не відноситься дохід від:

а) раніше списаних активів;

б) операційної курсової різниці;

в) участі в капіталі.

10. Операційна діяльність — це:

а) основна статутна діяльність підприємства;

б) основна статутна діяльність підприємства, інвестиційна та фінансова діяльності підприємства;

в) основна статутна діяльність підприємства, а також інші види діяльності,

які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю.

11. Цільове фінансування визнається доходом, якщо:

а) якщо воно перераховане на підприємство;

б) якщо є підтвердження того, що воно буде отримане і підприємство виконало умови такого фінансування.

12. Склад витрат, що становлять виробничу собівартість готової проду­кції власного виробництва, визначається:

а) у Законі України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність";

б) у П(с)Б0 9"Запаси";

в) у П(с)БО 16 "Витрати".

13. Перелік і склад статей калькулювання собівартості продукції визначаються:

а) у П(с)БО 16 "Витрати";

б) типовими положеннями з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг);

в) підприємством самостійно.

14. Згідно положення (стандарту) бухгалтерського обліку під витратами розуміють:

а) зменшення економічних вигод внаслідок вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу;

б) збільшення економічних вигод внаслідок збільшення активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу;

в) зменшення економічних вигод внаслідок вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до збільшення власного капіталу.

15. Згідно із П(с)БО 23 "Розкриття інформації щодо пов'язаних осіб" пов'язаними сторонами вважаються:

а) підприємства, які перебувають під контролем або суттєвим впливом інших осіб;

б) особи, які прямо або опосередковано здійснюють контроль над підприємством або суттєво впливають на його діяльність;

в) підприємства, які перебувають під контролем або суттєвим, впливом інших осіб; особи, які прямо або опосередковано здійснюють контроль над підприємством або суттєво впливають на його діяльність;

16. Скільки методів оцінки активів або зобов'язань в операціях пов'язаних сторін передбачає П(с)БО 23 "Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін":

а) три;

б)чотири;

в) п'ять.

17. Витрати, пов'язані з операційною діяльністю, відповідно до П(с)БО 16, поділяються на:

а) виробничі витрати; витрати на збут.

б) виробничі витрати; адміністративні витрати; витрати на збут; інші операційні витрати.

в) виробничі витрати; адміністративні витрати; інші операційні витрати.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 5201 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.014 с)...