Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Принципи управління як основа управлінських рішень



Важливе значення в досягненні цілей підприємства мають принципи управління, що використовуються управлінським апаратом. В принципах управління узагальнені як закони і закономірності, так і досвід управління. Вони визначають спосіб діяльності, взаємодії і виступають правилами, нормами управлінської діяльності. Принципи управління виникли на основі загальних законів і відображають відносини, згідно яких повинна створюватись, функціонувати і розвиватися система управління.

Рис. 1.1. Передумови розвитку процесу управління [13]

Процес управління за прийняттям управлінських рішень містить цикл розробки, прийняття і реалізація управлінського рішення, що починається з появою стимулу, тобто з деякої події, яка показує на виникнення ситуації,що потребує прийняття рішення на основі особистого суб’єктивного досвіду і об’єктивних даних, акумульованих у різних довідково-інформаційних фондах і документах організації. Керівник формує першу концепцію майбутнього рішення.

Рис. 1.2 Процес управління в контурі прийняття управлінських рішень [13]

Організація процесу управління – складається з процесу формування та переформування керуючих систем і процесів організації праці керуючих працівників. При цьому необхідно враховувати відповідність: організаційної структури фінансовій, рівень механізації і автоматизації системи управління, тривалість періоду прийняття рішень.

В основу формування і прийняття рішень покладено принципи. Ігнорування принципів управління може створити ситуацію, яка в кінцевому результаті призведе до невдач в управлінській діяльності. Саме тому, знання і застосування принципів в практичній діяльності є важливішою умовою ефективного управління.

Основний принцип управління – забезпечення прибутковості бізнесу, розвитку підприємництва і максимальне задоволення потреб трудового колективу підприємства.

Принципи раціонального управління були сформовані основоположниками наукового менеджменту – Ф. Тейлором, Г. Емерсоном та А. Файолем.

Не дивлячись на різні підходи наукових шкіл, в основі процесу прийняття рішень щодо управління підприємством лежать чотири принципи, ігнорування яких (повне або часткове) може призвести до помилкових рішень і незадовільних результатів (рис. 1.4).

Рис. 1.3 Організація процесу управління [13]


Рис. 1.4. Основні принципи управління

Перший принцип – це принцип організаційної відповідальності. Форма організації повинна бути пристосована до безперебійного здійснення зв’язків, що полегшує як процес прийняття рішень, так і контроль за їх виконанням. Не можна не враховувати і того факту, що повноваження і відповідальність все більше переходять «з рук в руки». Тільки покладаючи на менеджерів відповідальність за результати їх рішення, можна підготувати кращі кадри.

Другий принцип: політика, стратегія і цілі повинні бути настільки чітко сформовані, щоб вони дозволяли приймати рішення загального характеру, що стосуються нових видів діяльності, яка виходить за межі сьогоденних потреб.

Третій принцип потребує мати достатню кількість надійних даних про ситуацію, яка змінюється, необхідну для підтримки ефективних зв’язків між управлінцями вищого рівня і більш низькими рівнями функціонуючих підрозділів підприємства. Дуже важко здійснювати відбір даних таким чином, щоб управлінці вищого рівня мали в своєму розпорядженні тільки ті факти, які їм дійсно необхідні, і не були заповнені фактичними матеріалами, що не відносяться до справи.

Четвертий принцип передбачає гнучкість, без якої можуть залишитись невикористаними потенційні можливості. При ідеальних умовах (наявності точних критеріїв, зрозумілих цілей і повної інформації) потреба в управлінцях, що приймають рішення була б невеликою. ЕОМ могла б відповісти на будь-яке запитання. Нажаль, ми живемо далеко не в ідеальному світі, і постійно існує потреба в кваліфікованих управлінцях, що визначають оптимальний напрям дій організації. По своїй природі перераховані принципи є універсальними, та їх необхідно дотримуватись в управлінській і підприємницькій діяльності.

Дотримання цих принципів дає можливість приймати якісні рішення на всіх рівнях організації.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 1237 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...