Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 3. Оперативне управління. Складові оперативного управління. Диспетчеризація



Оперативне управління виробництвом включає функції календарного планування і диспетчеризації виробництва, рознарядки робіт та контролю термінів їх виконання. Оперативне управління має величезне значення як у сфері виробництва, так і в сфері надання послуг. В оперативне управління виробництвом входить: визначення обсягу партії одноразово виготовленої продукції; видача нарядів на виконання робіт; розміщення замовлень на матеріали; контроль термінів виконання та завершення робіт. У сфері надання послуг, наприклад, у фірмі з ремонту водопроводу, оперативне управління найчастіше покликане визначити які роботи будуть виконуватися в той чи інший день, в якому порядку і хто буде їх виконувати.

Найважливіші функції оперативного управління виробництвом: координація та контроль за функціонуванням всієї виробничої структури, включаючи отримання та оформлення замовлень, видачу їх у виробництво, складання календарних планів і спостереження за виконанням всіх інших функцій оперативного управління.

Оперативне управління виробництвом – комплекс робіт, що включає організацію: розроблення і виконання оперативно-календарних планів виробництва продукції; змінно-добових завдань; забезпечення робочих місць; контроль і регулювання ходу виробництва.

Оперативне планування та управління є частиною загальної системи менеджменту, й спрямоване на вирішення комплексу завдань у часі та просторі, пов’язаних із контролем, обліком і регулюванням ходу проведення робіт відповідно до запланованих показників.

Оперативні плани складаються на підставі річних і квартальних у розрізі – місячних, тижнево- (декадно-) добових і навіть внутрішньозмінних інтервалів часу.

Галузеве управління виробництвом включає комплекс робіт із організації розроблення і виконання планів виробництва продукції на рівні цехів, ділянок і робочих місць, забезпечення їх необхідними ресурсами, контролю і регулювання ходу виробництва відповідно до встановлених планів і завдань.

На рівні підприємства оперативне управління здійснюється для вирішення принципових питань зняття, заміни запущених у виробництво виробів, забезпечення зовнішніх постачань комплектуючих виробів, використання внутрішніх матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.

Для оперативного управління виробництвом у цехах характерна строга регламентація виконання робіт у часі з кожної позиції виробничої програми та номенклатурно-календарного плану залежно від фактично складеної виробничої ситуації.

Оперативне управління виробництвом здійснюється на підставі оперативно-календарного плану (ОКП). Складання оперативно-календарного плану запуску-випуску деталей для цехів серійного виробництва – складна, трудомістка робота, що потребує попереднього глибокого аналізу виробництва в кожному цеху, виконання характерних рис і раціональних елементів у сформованій системі планування.

Визначення черговості запуску партій деталей в оброблення, календарних планів їхнього запуску-випуску здійснюють технологи й організатори виробництва, виробничі менеджери, виходячи з конкретних умов і сформованих обставин.





Дата публикования: 2014-12-28; Прочитано: 243 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...