Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 3. Антична філософія



Походження і своєрідність античної філософії. Передфіло­со­фія в Стародавній Греції. Міфологія Гомера, Гесіода і Орфіків. Грецька міфологія і антична філософія: “Від Хаосу до Космосу”. Космоцентризм античної філософії. Основні історичні етапи розвитку античної філософії: до сократівський, класичний, елліністичний, їх своєрідність.

Поняття “природа” і “архе” у ранньогрецькій філософсь­кій думці. Проблема першооснови у Мілетській школі (Фалес, Анаксимандр, Анаксимен). Вчення Геракліта про протилежності і становлення. Проблема буття в Елейській школі. Парменід про два роди буття (справжнє – мислиме, несправжнє – чуттєво-сприймаєме). Апорії Зенона і їх філософський зміст. Атом і по­рожнеча у філософії Демократа. Платон про світ “ейдосів-ідей” і світ “речей”. Аристотель про матерію і форму, можливе і дійсне буття, про види причин. “Єдине” як основа світу і філософст­вування у неоплатонізмі. Плотін про триєдину сутність дійсного світу: Єдине – Світовий Розум – Світова Душа. Ідея еманації у філософії Плотіна.

Гносеологічні ідеї античності. Вчення Парменіда про два шляхи (шлях істини і шлях гадки) та два роди пізнання (чуттєве і мисленеве). Сократівська ідея “Пізнай самого себе” та принцип “Я знаю, що нічого не знаю”. Діалектика, майєвтика та іронія – як ас­пекти сократівського методу пізнання. Платон про пізнання як пригадування. Гносеологічна концепція Аристотеля. Аристотель про рівні пізнання: досвід, мистецтво, знання та мудрість. Логіка Аристотеля. Античний гносеологічний скептицизм і його наслідки.

Антропологічна проблематика. Розуміння людини представниками Мілетської школи. Протагор і софіти “Про людину як міру усіх речей”. Моральна філософія Сократа. Аскетична та гедоністична лінія в моральній філософії античності (кініки та Кіренаїки). Платон про людину та її душу. Аристотель про людину та її мора-

льність. Евдемонізм Епікура. Етичні ідеї в елліністичній філософії.

Соціальна філософія античності. Державоцентризм як осно­ва античних поглядів на суспільство. Вчення Сократа про сус­пільство і державу. Класифікація типів держав і державних устроїв за Платоном. Платон про ідеальну державу. Соціальна філософія Аристотеля. Ідея суспільства у вченнях стоїків. Соціофілософські ідеї в Римській філософії (Сенека, Марк Аврелій, Цицерон).





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 386 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...