Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Оцінка фінансової стійкості та стабільності



Фінансова стійкість підприємства тісно пов'язана із перспективною його платоспроможності. Її аналіз дає змогу визначити фінансові можливості підприємства на відповідну перспективу [3].

Оцінка фінансової стійкості підприємства має на меті об'єктивний аналіз величини та структури активів і пасивів підприємства і визначення на цій основі міри його фінансової стабільності й незалежності, а також відповідності фінансово-господарської діяльності підприємства цілям його статутної діяльності.

Відповідно до показника забезпечення запасів і витрат власними та позиковими коштами можна назвати такі типи фінансової стійкості підприємства:

1) абсолютна фінансова стійкість (трапляється на практиці дуже рідко) – власні оборотні кошти повністю забезпечують запаси й витрати;

2) нормально стійкий фінансовий стан – запаси й витрати забезпечуються сумою власних оборотних коштів та довгостроковими позиковими джерелами;

3) нестійкий фінансовий стан – запаси й витрати забезпечуються за рахунок власних оборотних коштів, довгострокових позикових джерел та короткострокових кредитів і позик, тобто за рахунок усіх основних джерел формування запасів і витрат;

4) кризовий фінансовий стан – запаси й витрати не забезпечуються джерелами їх формування і підприємство перебуває на межі банкрутства.

Фінансове стійким можна вважати таке підприємство, яке за рахунок власних коштів спроможне забезпечити запаси й витрати, не допустити невиправданої кредиторської заборгованості, своєчасно розрахуватись за своїми зобов'язаннями.

Оцінку фінансової стійкості підприємства доцільно здійснювати поетапно, на підставі комплексу показників.

Розглянемо порядок розрахунку нормативних значень коефіцієнта співвідношення позикових та власних коштів, тобто коефіцієнта структури коштів підприємства (таблиця 10.6). Нормативні показники розраховують фінансові аналітики підприємства за показниками його діяльності.

Таблиця 10.6 – Розрахунок нормативного значення коефіцієнта
співвідношення позикових та власних коштів підприємства

№ з/п Показник Значення показника Відхилення (+; –)
початок періоду кінець періоду
         
1. Основні засоби та необоротні активи, які фінансуються за рахунок власних джерел (у % до всього майна) 7,97 13,05 +5,08
2. Необхідні матеріальні запаси (у % до всього майна) 47,56 37,57 -9,99

Продовження таблиці 10.6

         
3. Необхідний обсяг власних коштів (Р-1) + (р.2) 55,53 50,62 -4,91
4. Граничний обсяг позикових коштів (100 – р.З) 44,47 49,38 +4,91
5. Нормативний коефіцієнт співвідношення позикових та власних коштів (Р-4: р.3) 0,8 0,98 +0,18

В узагальненому вигляді оцінку показників фінансової стійкості підприємства подано в таблиці 10.7.

Таблиця 10.7 – Показники фінансової стійкості підприємства

№ з/п Показник Значення показника Відхилення (+; –)
початок періоду кінець періоду
1. Коефіцієнт автономії (незалежності) 0,1 0,7 + 0,6
2. Коефіцієнт співвідношення позикових та власних коштів: фактичний – нормативний 9,63 / 0,8 0,59 / 0,98 -9,04 / + 0,18
3. Коефіцієнт довгострокового залучення капіталу
4. Коефіцієнт маневреності власних коштів 0,27 0,87 + 0,6
5. Коефіцієнт реальної вартості основних засобів та майна підприємства 0,07 0,13 + 0,06
6. Рівень довгострокової платоспроможності 0,1 2,0 + 1,9

Із таблиці бачимо, що за відповідний період фінансова стійкість підприємства поліпшилась. Так, якщо на початку періоду, що аналізується, значення коефіцієнта автономії (відношення власних коштів до вартості майна) становило 0,1 (10 %), то наприкінці цього періоду воно збільшилось до 0,7 (70 %).

Збільшився коефіцієнт маневреності власних коштів. Це слід розглядати як позитивну тенденцію, оскільки таке збільшення супроводжувалось випереджальним зростанням власних коштів проти позичених.

Особливу увагу слід приділити коефіцієнту співвідношення позикових і власних коштів як одному із основних показників оцінки фінансової стійкості.

На кінець періоду фактичний коефіцієнт співвідношення позикових та власних коштів дорівнював 0,59, що на 0,41 відсоткового пункта (майже вдвічі) нижче за нормативний (максимально допустимий) (0,98).

Отже, підприємство за рік, що аналізується, трансформувалось із фінансове нестійкого, залежного підприємства у підприємство з певним запасом фінансової стійкості. Перетворення підприємства на фінансове стійке дає підстави вважати його надійним та перспективним діловим партнером.

Ці висновки можуть бути підтверджені і детальнішим аналізом оборотності матеріальних оборотних коштів та коштів у розрахунках (табл. 10.8).

Таблиця 10.8 – Динаміка оборотності матеріальних оборотних коштів та коштів
у розрахунках підприємства за минулий та звітний періоди.

Показник Минулий період Звітний період
Оборотність матеріальних оборотних коштів 3,4 6,2
Оборотність коштів у розрахунках 11,3 18,0

Як видно із таблиці, швидкість обороту матеріальних оборотних коштів по підприємству набагато менша за швидкість обороту коштів у розрахунках. Отже, можна зробити висновок, що у звітному періоді дебіторська заборгованість перетворювалась на кошти частіше, ніж закінчувався виробничий цикл.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 570 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...