Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Закон збереження маси



У 1748 р. М.В. Ломоносов сформулював положення, яке в подальшому відіграло велику роль у розвитку хімії і дістало назву закону збереження маси: маса речовин, що вступають у хімічну реакцію, дорівнює масі речовин, що утворюються в результаті реакції.

Наприклад, якщо в реакцію

K2S + CиСl2 =CиS↓ + 2KCl

вступили сульфід калію та хлорид міді (ІІ) загальною масою 7г, то в результаті утворяться сульфід міді (ІІ) і хлорид калію, загальна маса яких також дорівнює 7г.

Пізніше М.В. Ломоносов експериментально підтвердив правильність своїх висновків. Незалежно від М.В. Ломоносова закон збереження маси був сформульований пізніше французьким хіміком А. Лавуазьє.

Закон збереження маси можна пояснити з позицій атомно-молекулярного вчення: при хімічних реакціях кількість атомів усіх видів залишається незмінною, оскільки атоми не утворюються з нічого і не щезають. Оскільки маса даного атома стала, то й загальна маса вихідних речовин, що складаються з цих атомів, дорівнює масі продуктів реакції, що складаються з того самого набору атомів.

Закон збереження маси дає матеріальну основу для складання рівнянь хімічних реакцій та проведення розрахунків за хімічними рівняннями.

Приклад І. Складіть рівняння реакції між хлоридом кальцію СаСl2 і фосфатом калію К3РО4.

Розв’язок. Запишемо схему реакції:

СаСl2 + K3PO4 → Ca(PO4)2 + KCl.

Згідно із законом збереження маси сумарні маси вихідних речовин і продуктів реакції повинні бути однаковими. Тому число молів атомів кожного виду повинно бути однаковим у правій і лівій частинах рівняння реакції. У правій частині схеми – три молі атомів кальцію та два молі атомів фосфору, тому необхідно перед формулою СаСl2 у лівій частині поставити коефіцієнт 3, а перед К3РО4 - 2. Для урівнювання числа молів атомів хлору і молів у лівій та правій частинах рівняння поставимо коефіцієнт 6 перед формулою КСl. Одержимо рівняння.

3СаСl2 + 2К3РО4 = Са3(РО4)2 + 6КСl.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 583 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...