Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Експертиза проектів



Експертиза проектів - це процедура комплексної перевірки і контролю [24]:

Експертиза проектів проводиться з метою попередження створення об’єктів, використання яких порушує права фізичних та юридичних осіб і інтереси держави або не відповідає вимогам затверджених у встановленому порядку стандартів (норм, правил), а також для оцінки ефективності здійснюваних інвестицій [12]. На основі результатів експертизи приймаються рішення про доцільність і обсяг фінансування проекту.

Експертиза звичайно включає такі напрями [17].

Комерційний напрям полягає в тому, щоб оцінити проект як комерційний захід, який приносить прибуток. У процесі експертизи зіставляються вкладені кошти (власні, позикові, притягнені) з доходами і прибутком, які дозволяє отримати реалізація проекту.

Технічний (технологічний) напрям розглядає такі питання, як правильність вибору технології виробництва, закупівлі основного і допоміжного обладнання, організацію поставок сировини, матеріалів, енергоресурсів та інші виробничі аспекти, закладені у проекті.

Інстуціональний напрям звергає увагу на відповідність рішень за проектом діючому законодавству країни, де передбачається здійснення проекту. Тут же аналізується правильність застосування у проекті особливостей оподаткування, визначення витрат, ліцензування і т.д.

Соціальний напрям розглядає проект з точки зору рішення соціальних питань у державі, регіоні і районі здійснення проекту. Він стосується зайнятості населення, заробітної плати робітників, охорони праці, рішень за всіма питаннями розвитку соціально-побутової інфраструктури і т.д.

Фінансовий напрям дає характеристику і оцінку проекту у сфері ефективності інвестицій, їх формування для реалізації проекту та їх використання у ньому.

Економічний напрям націлений на перевірку правильності і повноти використання економічних методів розрахунків. Формулюється висновок про правильність результатів і доцільність здійснення проекту у варіанті, який представлено на експертизу.

Експертиза проектів буває внутрішньою, зовнішньою, відомчою і державною.

  1. Внутрішня експертиза проводиться спеціалістами господарюючого суб’єкту з метою перевірки і контролю виконання проектного завдання командою проекту. Внутрішня експертиза має велике значення, тому що дозволяє своєчасно виявити помилки і прийняти заходи для їх усунення.
  2. Зовнішня експертиза полягає у передачі проекту на розгляд у спеціалізовану організацію. Об’єктивність висновків зовнішньої експертизи досягається у тому випадку, якщо спеціалізована організація є незалежною по відношенню до проекту і учасникам проекту.
  3. Відомча експертиза проводиться відомчими структурами з метою визначення або перевірки ефективності проекту, а також правильності прийнятих вихідних даних. Особливу увагу при проведенні відомчої експертизи слід приділяти відповідності проектних рішень економічній, технічній, технологічній та іншій політиці, яка проводиться керівництвом галузі.
  4. Державна експертиза проектів проводиться на замовлення державними структурами або іншими організаціями за замовленням державних органів. Вона має на меті оцінки проекту у всіх його аспектах з урахуванням інтересів держави.

В Україні законодавчо передбачена державна експертиза проектів у сферах будівництва, науки та екології [1, 2, 3].

Експертиза будівельних об’єктів. Особливості і порядок державної експертизи будівельних проектів визначається комплексом законодавчих документів, одним з яких є Закон України «Про інвестиційну діяльність» [1]. Об’єктом експертизи у даному випадку є містобудівна документація. У відповідності до даного закону обов’язковій державній експертизі у повному обсязі підлягають проекти будівництва, які здійснюються з притягненням бюджетних коштів усіх рівнів.

Проекти будівництва, які здійснюються за рахунок позабюджетних джерел фінансування, повинні отримати позитивний комплексний висновок державної експертизи відносно дотримання у проектах будівництва діючих архітектурно-будівельних, санітарних норм і ряду інших нормативів.

Державна експертиза будівельних проектів виконується комплексно спеціалізованою державною організацією.

Наукова і науково-технічна експертиза. Метою наукової і науково-технічної експертизи є дослідження, перевірка, аналіз і оцінка науково-технічного рівня об’єктів експертизи та підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень відносно таких об’єктів.

Наукова і науково-технічна експертиза проводиться у формі державної, суспільної та інших видів експертиз.

Об’єктами наукової і науково-технічної експертизи можуть бути діючі об’єкти техніки і промисловості, споруди, проекти, програми, пропозиції і т.п.

Основними задачами науково-технічної експертизи є:

До суб’єктів наукової і науково-технічної експертизи відносяться органи виконавчої влади, підприємства і установи всіх форм власності, тимчасові творчі колективи, спеціалізовані експертні організації, окремі експерти та експертні ради.

Екологічна експертиза. Метою екологічної експертизи є попередження негативного впливу антропогенної діяльності на стан оточуючого середовища і здоров’я людей, а також оцінка ступеню екологічної безпеки господарчої діяльності та екологічної ситуації на окремих територіях і об’єктах.

Екологічна експертиза проводиться у формі державної, громадської і інших видів експертиз.

Об’єктами екологічної експертизи є проекти законодавчих і інших нормативно-правових актів, передпроектні, проектні матеріали, документація по впровадженню нової техніки, технологій, матеріалів, речовин, продукції, реалізація яких може призвести до порушення екологічних нормативів.

Основними задачами екологічної експертизи є:

З метою урахування громадської думки суб’єкти екологічної експертизи (органи виконавчої влади, зацікавлені громадські організації, юридичні та фізичні особи, окремі громадяни) проводять публічні слухання або відкриті засідання.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 1371 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...