Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Характеристика організацій механістичного та органічного типів



№ з/п Механістичний тип Органічний тип
1 Чітко визначена ієрархія Постійні зміни лідерів (групових чи індивідуальних) залежно від характеру вирішуваних проблем
2 Система обов'язків та прав Система норм і цінностей, яка формується в процесі обговорень та узгоджень
3 Розподіл кожного завдання на низку процедур Процесний підхід до вирішення проблеми
4 Знеособленість стосунків Можливість саморозвитку, самовираження
5 Жорсткий розподіл трудових функцій Тимчасове закріплення роботи за інтегрованими проектними групами

Роботи в організації можуть виконуватися або за чіткою визна­ченістю і строгою послідовністю (складальний цех, вимірювальна лабораторія тощо), або за умов невизначеності щодо змісту, часу й місця виникнення (відділ маркетингу, відділ постачання, відділ фінансів, ремонтна служба тощо). Отже, кількість структурних оди­ниць і їхнє взаємне розташування суттєво залежать від того, яка технологія використовується в організації. Крім того, організаційна структура має будуватися таким чином, щоб сприяти виникненню та поширенню ідей технологічного розвитку й давати змогу здій­снювати технологічне оновлення фірми.

Взаємозалежність робіт дає чотири типи зв'язків між роботами в організації: підсумкові, послідовні, пов'язані та групові (обопільні).

При підсумковій взаємозалежності робіт на підприємстві кожен підрозділ є відносно автономним і робить свій внесок у загальну справу. Так, центри обслуговування комп'ютерної фірми, як прави­ло, не дуже пов'язані один з одним. Але сума виконаних ними робіт дає фірмі помітні результати.

Послідовна взаємозалежність робіт виникає тоді, коли один підрозділ повинен закінчити свою роботу раніше, ніж вона надійде до іншого підрозділу (механічний цех повинен надіслати деталі в цех складання).

Пов'язана взаємозалежність необхідна тоді, коли кінцевий ре­зультат роботи одного підрозділу є початком роботи іншого й на­впаки. Без цього не обійтися під час розроблення нової продукції (виробничі підрозділи та відділи НДДКР поетапно беруть у цьому участь).

Групова взаємозалежність є найскладнішою з наявних. Вона не­обхідна, коли робота характеризується високою мірою невизначе­ності і для її виконання потрібні постійні консультації, наради всіх Учасників.

Наведена класифікація взаємозалежності робіт дає змогу зро­зуміти, яким чином пов'язується між собою діяльність різних підрозділів організації (рис. 2).

Підсумкова взаємозалежність Послідовна взаємозалежність Пов'язана взаємозалежність Групова взаємозалежність
   
Рис. 2. Типи взаємозалежності робіт в організації

Наявність великої кількості пов'язаних і групових взаємозалежи ностей у роботі вимагає від фірми великих зусиль для інтеграції! роботи її підрозділів, ускладнення загальної структури аж до пере-| ходу до цільових чи проектних груп.

Стратегія фірми також впливає на вибір нею організа­ційної структури. Зі зміною стратегії перед організацією постають нові проблеми, вирішення яких безпосередньо пов'язане з перепро­ектуванням організаційної структури фірми. Відмовившись від пе­репроектування, фірма не може досягти поставлених цілей. Наприклад, перехід організації від стратегії, орієнтованої на виготовлення продукції (що мало місце в більшості вітчизняних підприємств до недавнього часу), до стратегії, спрямованої на задоволення потреб клієнтів, вимагає від неї радикальної перебудови і зміни основ своєї діяльності.

ТЕМА 4. Організаційні структури управління

1. Види і типи організаційних структур управління.

2. Принципи створення ефективної організації.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 478 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...