Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Характеристика та облік власного капіталу



20.3.1. Облік статутного капіталу

Статутний капітал — зафіксована в установчих документах загальна вартість активів, які є внеском власників (учасників) до капіталу підприємства.

Статутний капітал акціонерного товариства складається із внесків акціонерів (учасників). Він відображає власні джерела формування активів і власність акціонерного товариства як юри­дичної особи. Водночас сума статутного капіталу відображає ко­лективну власність акціонерів, де частка кожного визначається номінальною вартістю придбаних ними акцій.

Бухгалтерський облік статутного капіталу починається з дня реєстрації підприємства в державному реєстрі суб'єктів підпри­ємницької діяльності і закінчується днем вибуття підприємства з державного реєстру (в наслідок припинення діяльності).

Відповідно до статей 24 і 25 Закону України «Про господарсь­кі товариства» від 19.09.1991 року акціонерним визнається това­риство, статутний капітал якого складається з певної кількості акцій однакової номінальної вартості і яке несе відповідальність за зобов'язаннями тільки своїм майном.

Розмір статутного капіталу акціонерного товариства не може бути менше 1250 мінімальних заробітних плат виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, що діяла на дату створення акціо­нерного товариства.

При формуванні статутного капіталу засновники повинні бути держателями частини акцій, що складає не менше 25 % статутно­го капіталу.

Акції можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки строк якої не повинен перевищувати 6 місяців.

Згідно зі статтею 23 Закону України «Про цінні папери і фон­дову біржу» від 18.06.1991 року емітент зобов'язаний зареєстру­вати в ДКЦПФР інформацію про випуск акцій. Крім того інфор­мація про випуск акцій повинна бути опублікована не менше ніж

За 10 днів до початку підписки на акції в офіційних виданнях Верховної Ради і Кабінету Міністрів України.

Під час підписки особи, які бажають придбати акції зобов'язані сплатити не менше 10 % вартості акцій, на які вони підписалися.

На дату проведення зборів особи, що підписалися на акції, зо­бов'язані внести, з урахуванням раніше внесених внесків, не ме­нше 30% їх номінальної вартості. Решту акціонери зобов'язані оплатити не пізніше одного року з дня реєстрації ВАТ.

Для обліку та узагальнення інформації про стан та рух статутного капіталу підприємства призначено рахунок 40 «Статутний капітал».

За кредитом рахунку 40 «Статутний капітал» відображається збільшення статутного капіталу, за дебетом — його зменшення (вилучення). Сальдо на цьому рахунку повинно відповідати роз­міру статутного капіталу, який зафіксовано в установчих доку­ментах підприємства.

Аналітичний облік статутного капіталу ведеться за видами ка­піталу за кожним засновником, учасником, акціонером тощо.

На суму проведеної підписки на акції складається кореспон­денція:

Дебет 46 «Неоплачений капітал» — Кредит 40 «Статутний капітал».

Збільшення Статутного капіталу може здійснюватися в ре­зультаті випуску нових акцій, збільшення номінальної вартості акцій.

При випуску нових акцій встановленої номінальної вартості, підписка на додатково випущені акції проводиться у тому ж по­рядку, що і на акції першої емісії. Збільшення Статутного капіта­лу відбувається за рахунок:

1) додаткових внесків учасниками:

Дебет 46 «Неоплачений капітал» — Кредит 40 «Статутний капітал»;

2) переоцінки основних засобів (на суму дооцінки):

Дебет 10 «Основні засоби» — Кредит 423 «Дооцінка активів»;

Дебет 423 «Дооцінка активів» — Кредит 40 «Статутний ка­пітал»;

3) реінвестування прибутку:

Дебет 44 «Нерозподілені прибутки {непокриті збитки)» — Кредит 40 «Статутний капітал»;

Зменшення статутного капіталу може здійснюватись шляхом зменшення номінальної вартості акцій та зменшення кількості акцій шляхом викупу їх у власників з метою анулювання. На ра­хунках бухгалтерського обліку такі зміни будуть відображені:

1) Зменшення Статутного капіталу за рахунок зменшення но­мінальної вартості акцій:

Дебет 40 «Статутний капітал» — Кредит 67 «Розрахунки з учасниками»;

та компенсація акціонерам зменшення номінальної вартості акцій:

Дебет 67 «Розрахунки з учасниками» — Кредит 31 «Рахунки в банку», ЗО «Каса».

2) Викуплені акції власної емісії у акціонерів з метою анулю­вання:

Дебет 45 «Вилучений капітал»— Кредит 31 «Рахунки в бан­ку»; анульовані викуплені акції за їх номінальною вартістю:

Дебет 40 «Статутний капітал» — Кредит 45 «Вилучений капітал».

20.3.2. Облік пайового капіталу

Пайовий капітал — сукупність коштів фізичних і юридичних осіб, добровільно розміщених у товаристві для здійснення його господарсько-фінансової діяльності.

Облік пайового капіталу ведеться на рахунку 41 «Пайовий капітал». Це рахунок застосовується кредитними спілками, ко­лективними підприємствами, підприємствами споживчої коопе­рації та ін. в яких частина власного капіталу формується у вигля­ді пайових внесків.

Джерелом формування пайового капіталу є обов'язкові та до­даткові пайові внески, які надходять від членів акціонерного то­вариства.

Розміри обов'язкових пайових внесків визначаються загаль­ними зборами пайовиків, виходячи з потреби у власних оборот­них коштах. Обов'язкові пайові внески підлягають поверненню пайовикам при вибутті із членів даного підприємства або при лі­квідації такого підприємства.

Додаткові пайові внески вносяться пайовиками на добровіль­них засадах з метою забезпечення розвитку господарської діяль­ності підприємства і підлягають повному або частковому повер­ненню за бажанням пайовика згідно з його заявою.

Майновий пай фізичній або юридичній особі може бути пове­рнутий натурою, грошовими коштами або цінними паперами від­повідно до його вартості на момент виходу.

Щорічно, при розподілу прибутку, за рішенням зборів пайо­виків нараховуються дивіденди, які за згодою власників можуть бути зараховані на поповнення паю.

Для обліку й узагальнення інформації про суми пайових внес­ків членів споживчого товариства, колективного сільськогоспо­дарського підприємства, житлово-будівельного кооперативу, кредитної спілки та інших підприємств, що передбачені установ­чими документами призначено рахунок 41 «Пайовий капітал».

Колективні сільськогосподарські підприємства (КСП) на раху­нку 41 «Пайовий капітал» обліковують частину вартості майна, яка була розпайована між його членами, частину вартості майна, яка не булла розпайована між його членами, а також зростання (зменшення) вартості майна протягом діяльності підприємства.

Аналітичний облік за рахунком 41 «Пайовий капітал» ве­деться за видами капіталу.

При формуванні пайового капіталу, на суму пайових внесків членами КСП, споживчого товариства складаються бухгалтерські записи:

Дебет 10, 11, 12, 15, 16, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 30 — Кредит 41 «Пайовий капітал».

При виділені паю члену колективу:

Дебет 41 «Пайовий капітал» — Кредит 67 «Розрахунки з уча­сниками».

20.3.3. Облік додаткового капіталу

Облік додаткового капіталу ведеться на рахунку 42 «Додат­ковий капітал». Рахунок 42 «Додатковий капітал» призначено для узагальнення інформації про суми, на які вартість реалізації випущених акцій перевищує їхню номінальну вартість, а також про суми дооцінки необоротних активів і фінансових інструмен­тів та вартість необоротних активів, безкоштовно отриманих під­приємством від інших осіб, та інші види додаткового капіталу.

За кредитом рахунку 42 «Додатковий капітал» відобража­ється збільшення додаткового капіталу, за дебетом — його зме­ншення.

Рахунок 42 «Додатковий капітал» має такі субрахунки:

• 421 «Емісійний дохід»;

• 422 «Інший вкладений капітал»;

• 423 «Дооцінка активів»;

• 424 «Безоплатно одержані необоротні активи»;

• 425 «Інший додатковий капітал»;

На субрахунку 421 «Емісійний дохід» відображається прибу­ток (збиток) від продажу, випуску або анулювання інструментів власного капіталу. Сума перевищення збитку від зазначених опе­рацій над залишком емісійного доходу відображається за дебетом рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)». У випадках коли акції акціонерного товариства реалізуються за ці­ною, що перевищує їх номінальну вартість сума перевищення обліковується на субрахунку 421 «Емісійний дохід». На суму перевищення складається кореспонденція:

Дебет 31 «Рахунки в банках» — Кредит 421 «Емісійний дохід».

Якщо акціонерне товариство реалізує викуплені раніше акції власної емісії за ціною нижче їх номінальної вартості, різниця ві­дображається:

Дебет субрахунки 421 «Емісійний дохід» і Кредит 45 «Вилу­чений капітал».

Якщо товариство прийняло рішення анулювати акції власної емісії викуплені у акціонерів і вартість таких акцій перевищує їх первісну вартість то різниця списується наступним записом:

Дебет 421 «Емісійний дохід» і Кредит 45 «Вилучений капітал».

У разі перевищення збитку від зазначених операцій над зали­шком емісійного доходу складається бухгалтерський запис:

Дебет 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» — Кредит 45 «Вилучений капітал».

На субрахунку 422 «Інший вкладений капітал» обліковують інший вкладений засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішень про зміни розміру статутного капіталу. При отриманні внесків складається кореспонденція рахунків:

Дебет 10 «Основні засоби», 11 «Інші необоротні матеріальні активи», 21 «Поточні біологічні активи», ЗО «Каса», 31 «Рахун­ки в банку» — Кредит 422 «Інший вкладений капітал».

На субрахунку 423 «Дооцінка активів» відображається сума дооцінки (уцінки) необоротних активів і фінансових інструмен­тів, яку здійснюють у випадках, передбачених законодавством та положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Залишок додаткового капіталу на цьому субрахунку зменшується у разі уцінки та вибуття зазначених активів, зменшення їх корисності (див. табл. 20.1).

На субрахунку 424 «Безоплатно одержані необоротні акти­ви» відображається вартість необоротних активів, безоплатно одержаних підприємством від інших осіб. Залишок додаткового капіталу на цьому субрахунку зменшується на суму визнаного доходу протягом строку корисного використання безоплатно одержаних об'єктів необоротних активів (крім землі) і при вибут­ті таких активів і землі. Кореспонденція рахунків приведена в таблиці 20.2.

Таблиця 20.1





Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 1163 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...