Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Соціологічні дослідження в системі ПР



За допомогою соціологічних досліджень здійснюється пізнання об’єктивних законів і випадковостей розвитку та функціонування соціальних механізмів і спільнот людей, визначаються шляхи, способи та форми використання нагромаджених знань у соціальній практиці.

Соціологічні дослідження не слід ототожнювати з економічними, політичними, юридичними та іншими видами досліджень. Вони є прикладом організації і проведення будь-якого дослідження та аналізу його результатів. Сутність, зміст і специфіка будь-якого соціологічного дослідження зумовлюються насамперед об’єктом, предметом, специфічними методами, завданнями та метою, що визначаються тієї чи іншою наукою.

Об’єкт соціологічного дослідження - це певна соціальна реальність, соціальні відносини, соціальна система.

Предметом соціологічного дослідження є конкретні соціаль­ні явища і процеси, закономірності та випадковості їх функціонування і розвитку, їхні різноманітні характеристики, аспекти, принципи організації.

Мета соціологічного дослідження - встановлення функціональних зв’язків та випадковостей, самоорганізованих елементів у соціальних об’єктах і процесах, а при реалізації соціального експерименту - пошук управлінських рішень.

Наукове управління соціальними процесами здійснюється на основі нагромадження, перероблення й використання інформації, яку суб’єкт управління отримує наступними шляхами: по-перше, через побутову свідомість, що реалізується у процесі життя людей; по-друге, у результаті емпіричного вивчення соціальної діяльності людей та соціальної дійсності; по-третє, через конкретні соціологічні дослідження об’єктів соціального управління, здійснення яких можливе лише за наявності теорії. Лише конкретні соціологічні дослідження через власну специфіку дають суб’єкту соціального управління можливість встановлювати зв’язок конкретної соціальної політики із загальною перспективою історичного соціального процесу.

Сьогодні виділяють три основних типи соціологічних досліджень: розвідувальне (пілотне), описове та експериментально-аналітичне (Рис 11.4).

Рис 11.4 Основні типи соціологічних досліджень

Розвідувальне (пілотне) дослідження здійснюється з метою ознайомлення з об’єктом дослідження у разі, якщо в соціолога-дослідника недостатнє уявлення про стан об’єкта і він не спроможний висунути будь-які гіпотези. Зазвичай розвідувальне дослідження передбачає вивчення документів, ознайомлення з об’єктом дослідження, поглядами фахівців з цього питання. Завершується таке дослідження чітким визначенням проблеми, мети та завдань дослідження, формулюванням основних гіпотез.

Описове дослідження передбачає систематичний кількісно-якісний опис об’єкта дослідження. Головним у ньому є упорядкування та обґрунтування певних груп емпіричного матеріалу. Таке дослідження завершується класифікацією емпіричних даних, що стосується кількісних і якісних характеристик елементів структури об’єкта дослідження.

Суть екпериментально-аналітичного дослідження - встановлення зв’язків між соціальними об’єктами та процесами, аналіз закономірностей розвитку і функціонування, а при реалізації практич­ного соціологічного експерименту - пошук і формулювання управлінських рішень.

Програма соціологічного дослідження - це науковий документ методологічних та процедурних основ дослідження соціального об’єкта. Програма соціологічного дослідження - це і теорія, і методологія, і організація конкретного вивчення та висвітлення окремого соціального процесу або явища (Рис. 11.5).

Рис 11.5 Основні елементи програми соціологічного дослідження

Програма соціологічного дослідження виконує три основні функції: методологічну, методичну та організаційну.

Рис 11.6 Функції програми соціологічного дослідження

Аналіз структури та функцій програми соціологічного дослідження дає можливість сформулювати вимоги до неї:

1. Необхідність науково обґрунтованого, чітко сформованого визначення програми дослідження і кожного її елемента.

2. Зрозумілість і точність, деталізація програми. Її елементи мають бути сформульованими відповідно до логіки дослідження.

3. Логічна послідовність елементів програми, тобто в ній у логічній послідовності мають бути сформовані об’єкт дослідження, його мета, завдання, предмет, способи та методи.

4. Гнучкість програми - систематичний аналіз усіх елементів дослідження, виявлення та усунення недоліків і помилок, внесення доповнень і уточнень для її реалізації.

Під час розробки програми та фор­мулювання її елементів особливу увагу слід приділяти вірному визначенню проблеми, об’єкта, предмета, мети, завдань та гіпотези дослідження. Для ефективності дослідження велике значення має визначення об’єкта соціологічного дослідження, яким можуть бути тільки певна сфера дійсності, реалії життя, діяльність людей, самі люди та їхні соціальні спільноти. Отже, об’єкт має характеризуватися:

- чітким визначенням соціальної реальності за такими параметрами, як професійна (або галузева) належність; просторова обмеженість (регіон, місто, село); функціональна спрямованість (виробнича, політична, духовно-культурна тощо);

- визначеними часовими межами;

- можливостями кількісних та якісних вимірів.

Визначивши об’єкт та проблему дослідження, соціолог виокремлює найсуттєвіші характеристики об’єкта дослідження і робить деякі припущення, що, на його думку, якнайповніше охоплюють і пояснюють цей об’єкт (соціальну реальність, явище, процес), тобто формулює одну або кілька гіпотез.

Отже, розробка програми соціологічного дослідження - це початковий, фундаментальний етап дослідження, який вимагає від дослідника певного рівня загальнонаукових та спеціальних знань, а також досвіду. Різноманітність методів такого дослідження забезпечує збір, переробку і використання необхідної інформації про соціальні явища, події та процеси суспільного життя. Соціологічна інформація має свої властивості. По-перше, вона всебічно дає можливість аналізувати соціальний процес, завдяки широкій репрезентативності та достовірності даних про кількісні та якісні характеристики об’єктів дослідження забезпечує досягнення максимальної адекватності пізнання; по-друге, дозволяє виявити закономірності і тенденції розвитку та функціонування соціальних відносин, явищ і процесів.

Контрольні запитання

1 У чому суть, мета і основні завдання ділових переговорів?

2 Яка роль служби ПР у проведенні ділових переговорів?

3 Визначте місце і роль ділових переговорів у діяльності суб’єктів господарської діяльності.

4 У чому полягає сутність концепції переговорів?

5 Визначте сутність сценарію переговорів.

6 Чим пояснюється необхідність досліджень у системі ПР?

7 У чому сутність соціологічних досліджень та їх призначення?

8 Розкрийте поняття програми дослідження та її структури.

9 Охарактеризуйте основні типи соціологічних досліджень.

11 Які соціальні, політичні, економічні, та інформаційні проблеми потребують фундаментального дослідження?

12 Розкрийте методи та інструментарій маніпулятивних технологій у системі зв’язків з громадськістю.





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 426 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...