Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Система охорони праці



Відповідно до визначення, охорона праці – це система.

Система охорони праці є сукупністю наступних елементів [8]:

- безпека людини як суб'єкта труду;

- безпека трудової діяльності;

- безпека умов праці.

Система охорони праці є відкритою та складною системою. Відкритість такої системи обумовлена постійним інформаційним обміном з виробничою системою, в першу чергу, про небезпечність виробничого середовища.

Як складна система охорона праці може бути охарактеризована за допомогою принципів синергетики, тобто науки про поведінку складних систем.

До важливих принципів організації системи охорони праці, згідно з принципами синергетики, слід віднести:

- принцип нелінійності, який втілюється у нестійкості та неврівноваженості процесів системи, що пов’язане з динамікою рівня виробничого травматизму та дає змогу виявити чинники лінійності чи нелінійності системи; обов’язковим для врівноваженого стану відкритої системи є параметр "мінімуму", тобто мінімальний або близький до мінімуму рівень виробничого травматизму на виході відкритої системи;

- принцип когерентності, що у працеохоронній діяльності означає обов’язковість урахування усіх чинників, обумовлених при оцінці стану охорони праці окремими елементами системи;

- принцип інерційності, що в системі охорони праці розуміється як швидкість формування адекватної позитивної реакції, тобто прийняття рішень, на інформацію на виході системи.

Синергетичні закономірності у поведінці систем суттєво починають проявлятися у нестабільних умовах, коли стан системи наближається до кризового з посиленою неврівноваженістю.

Важливим елементом синергетичного підходу в системі охорони праці є зворотній зв'язок, що виявляється у спрямованості переносу інформації з виробничої системи до системи охорони праці та дозволяє розподілити ці системи на керовану (якою управляють) і керуючу(яка управляє).

Ефективність системи охорони праці визначається інформаційним потоком про небезпеку на виробництві, що надходить до системи охорони праці на підставі функції контролю. В охороні праці зворотній зв'язок означає урахування негативних результатів з метою поліпшення працеохоронної діяльності.

Досвід виробничих підприємств показує, що підвищення ефективності охорони праці можна досягнути, у першу чергу, шляхом забезпечення функціонування системи управління охороною праці (СУОП) на всіх рівнях виробництва.

Спираючись на сукупність елементів, що складають систему охорони праці, можна визначити структуру управління охороною праці, тобто працеохоронного менеджменту:

- управління безпекою людини як суб'єкта труду;

- управління безпекою трудової діяльності;

- управління безпекою умов праці.

Слід зауважити, що під безпечними умовами праці будемо розуміти такі умови, при яких виключається вплив на працюючих шкідливих чи небезпечних виробничих факторів або рівень їх впливу не перевищує встановлених нормативних гранично-допустимих значень.





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 375 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.015 с)...