Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Та порядок розробки



Розробка плану формування та використання фінансових ресурсів має за мету координацію використання конкретних джерел утворення фінансових ресурсів для фінансування певних фінансових потреб підприємства, що обумовлені реалізацією його економічної стратегії.

Як відомо, фінансові ресурси, які можуть використовуватися підприємством для фінансування своєї діяльності, формуються за рахунок внутрішніх (власних) та зовнішніх (позикових) джерел.

Власні фінансові ресурси формуються за рахунок:

- чистого прибутку, який залишається в розпорядженні підприємства після розрахунку з бюджетом та фінансування поточних витрат, що згідно з діючим законодавством не відносяться на валові витрати платника податку;

- амортизаційних відрахувань на нове відновлення вартості основних фондів та нематеріальних активів підприємства;

- відрахуванню до ремонтного фонду;

- ліквідаційної вартості основних фондів підприємства, які вібувають з експлуатації;

- додаткових залучень на поповнення статутного фонду (в результаті додаткових внесків засновників або додаткової емісії акцій підприємства).

До позикових або порівняних до них джерел фінансування належать:

- короткострокові та довгострокові кредити банків та інших фінансово-кредитних установ, які надані даному підприємству;

- кредити, отримані у формі обладнання (оренда, лізинг);

- кредити, отримані у формі товарів (кредиторська заборгованість);

- кошти, отримані підприємством на проведення спільної діяльності.

Сукупність фінансових ресурсів, які знаходятья у розпорядженні підприємства і використовуються відповідно до розроблених планів та кошторисів витрат на фінансування таких напрямків витрат:

· На приріст основних активів підприємства, а саме:

- на здійснення капітальних вкладень в будівництво, реконструкцію, модернізацію та технічне переоснащення основних фондів підприємства;

- на проведення різноманітних проектів фінансових інвестицій;

- на інноваційне інвестування (придбання нематеріальних активів, фінансування наукових розробок, підготовка фахівців).

· На приріст обігових активів підприємства для формування:

- товарних запасів;

- інших матеріальних запасів;

- грошових коштів у касі, дорозі та на розрахунковому рахунку;

- дебіторської заборгованості (тобто коштів, які відволікаються в її утворення).

· На погашення наявних (існуючих) довгострокових зобов’язань підприємства по кредитах та займах.

· На соціальний розвиток та стимулювання працівників підприємства.

· На формування фонду дивідендів або нарахувань на пайові внески.

· На фінансування інших витрат (поповнення резервного фонду, фонду ризику, фонду викупу абощо).

План формування та використання фінансових ресурсів підприємства являє собою підсумкову характеристику реалізації економічної стратегії розвитку підприємства на плановий період. Його розробка носить узагальнюючий характер та базується на результатах прогнозних розрахунків, які виконуються раніше і відображені в різних розділах плану економічного та соціального розвитку підприємства, а саме:

- плані доходів та витрат підприємства;

- балансі обігових коштів;

- кошторисі фондів виробничого соціального розвитку, фонду споживання та інших;

- графіку погашеня довгострокових зобов’язань та їх обслуговування;

- інших планових документах.

Основною метою розробки цього плану є обґрунтування найбільш доцільного розподілу фінансових ресурсів підприємства між окремими напрямками їх викуористання.

Балансуючою статтею плану є залишок коштів на кінець планового періоду (ЗФРкін.), який мусить мати позитивне значення або дорівнювати нулю.

Якщо залишок ресурсів позитивний, то це перехідний залишок, який стане джерелом коштів у періоді, який настане за плановим.

Якщо залишок коштів має негативне значення (менший за нуль), то це свідчить про недостатність ресурсів для фінансування запланованих заходів. У цьому разі слід переглянути проведені раніше розрахунки, що визначали обсяг можливих джерел і потребу в них, та визначити можливості перерозподілу ресурсів між окремими напрямками їх використання.

Планування руху грошових коштів підприємства

Одним з найважливіших документів оперативного фінансового планування діяльності підприємства є план руху грошових коштів. Метою його розробки є прогнозування надходжень та витрат грошових коштів підприємства для забезпечення його платоспроможності на протязі планового періоду.

Як відомо, під платоспроможністю розуміється можливість підприємства своєчасно оплатити (забезпечити фінансування) очікуваних витрат з усіх напрямків діяльності підприємства. Слід пам’ятати, що виникнення ситуації неплатоспроможності може бути пов’язане не лише зі збитковою діяльністю підприємства, а й обумовлено розбіжностями у часі обсягів надходження та витрачання грошових коштів.

Головним завданням розробки плану руху грошових коштів підприємства є не тільки визначення планових обсягів надходжень та витрат коштів, а й виявлення можливих періодів неплатоспроможності підприємства (тобто періодів, у яких обсяг витрат перевищує обсяг грошових надходжень) та розробка пропозицій щодо усунення ліквідних ускладнень за рахунок управління рухом грошових коштів підприємства.

План руху грошових коштів розробляється у формі платіжного календаря, який являє собою баланс грошових надходжень та грошових витрат підприємства по окремих часових періодах, який балансується залишком грошей на розрахунковому рахунку підприємства. Платіжний календар узагальнює планові надходження та витрати грошових коштів підприємства та дозволяє оцінити розмір залишку грошових коштів. Якщо розробка платіжного календаря виявляє позитивне сальдо коштів підприємства (тобто наявність коштів на розрахунковому рахунку на кінець кожного інтервалу планового періоду), то це свідчить про платоспроможність підприємства, генерування додаткових грошових коштів, покращення його ліквідності. Якщо ж виявляється негативне сальдо коштів (тобто їх нестача для покриття планових витрат), то керівництво підприємства мусить прийняти необхідні дії для забезпечення платоспроможності підприємства.

Інформаційною основою розробки платіжного календаря виступають різноманітні плани підприємства, пов’язані з отриманням або використанням його грошових коштів, а саме: план доходів та витрат, кошторис витрат обігу (поточних витрат), кошториси використання коштів окремих фондів спеціального призначення, інвестиційний план, касовий план, кредитний план та інші.

Платіжний календар являє собою інструмент оперативного фінансового планування. Це обумовлює період, на який він розробляється, як правило, поточний місяць з розбивкою на декади або тижні, а при потребі – тиждень з розбивкою на окремі дні. Слід особливо підкреслити, що практична значущість цього планового документа тим вища, чим коротший плановий період та більш детально визначені джерела надходжень грошей і напрямки їх використання.

У ході квартального фінансового планування план руху грошових коштів підприємства розробляється з розбивкою по місяцях і дозволяє отримати лише орієнтовану інформацію про стан платоспроможності підприємства.

Планування грошових потоків підприємства здійснюється за напрямками його діяльності, а саме:

- операційна (поточна господарська) діяльність;

- інвестиційна діяльність;

- фінансова діяльність.

Перлік надходжень та напрямки витрачання грошових коштів з кожного виду діяльності підприємства відображені далі в таблиці.

Об’єктом планування в процесі розробки платіжного календаря є розсір грошового потоку з окремих напрямків діяльності підприємства, який формується як різниця між надходженням та витрачанням грошових коштів з цього виду діяльності. Слід підкреслити різницю між поняттями «результат здійснення певної діяльності» та «грошовий потік від здійснення певної діяльності». У першому випадку йдеться про фінансовий результат здійснення конкретної діяльності з позиції співставлення отриманих доходів та витрат, які для цього проведені (незалежно від часу та матеріальної форми їх здійснення). У другому випадку оцінюються наслідки здійснення певного виду діяльності з точки зору їх впливу на напрямок руху грошових коштів, які знаходяться в розпорядженні підприємства





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 336 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...