Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Постановка цілей



Саморозвиток і самоконтроль – професійна задача менеджера.

Оцінка життєвої ситуації й аналіз власних можливостей створюють основу для визначення ключових бажаних результатів (цілей). Постановка цілей є безумовною передумовою планування, прийняття рішень і щоденної роботи.

Спробуйте для себе зобразити картину вашого життя. Як дотепер протікало ваше життя? В чому полягали ваші найбільші успіхи? Де були поразки: у професійній чи особистій сферах? Як ви уявляєте собі своє майбутнє? Чого ще хочете досягти? На які зовнішні перешкоди чи поразки ви розраховуєте? Для самоменеджменту фундаментальне значення має усвідомлення розбіжностей між нинішнім станом, майбутнім і що не бажано.

При формуванні цілей необхідно ідентифікувати особистісні цінності, визначити найбільш важливі, оцінити позитивні можливості і перешкоди, обмеження, необхідні ресурси, наслідки досягнення цілей. При цьому треба висувати реальні довгострокові, середньострокові і короткострокові цілі. Вони повинні використовувати і розвивати потенційні резерви особистості, але бути досяжні.

Ставлячи цілі для різних сторін життєдіяльності, треба з'ясувати їхню взаємну підтримку і протиріччя. При виникненні протиріч необхідно, використовуючи методи вирішення проблем, домагатися узгодження цілей.

Для досягнення довгострокових труднодосяжних цілей слід дотримуватися наступних правил:

1. Розділити кінцеву мету на невеликі, зручні для контролю проміжні "міні-цілі".

2. Щодня в ході повсякденних справ досягайте цих "міні-цілей", домагайтеся цього, поки не одержите бажаного результату.

3. Будьте впевнені собі, наполегливі у вирішенні складних проблем.

Визначаючи кінцеві цілі, необхідно пам'ятати, що на вашу мотивацію і задоволеність роботою впливають наступні фактори.

Можливість самовираження і саморозвитку; збалансованість обов'язків, влади і відповідальності; цінність виконуваної роботи для фірми; наявність позитивного зворотного зв'язку з керівництвом і підлеглими; матеріальна оцінка праці. Немаловажне значення має досягнення дійсної рівноваги в зобов'язаннях стосовно роботи, родини, захоплення, власного розвитку.

Істотний вплив на формування уявлення про цінності і вибір цілей людини робить вік. Особливо це треба враховувати при прийомі на роботу персоналу.

Умовно дорослих людей можна поділити на наступні вікові групи:

– 20-24 роки. Вік, в якому людина одержує професійну освіту і починає трудову діяльність;

– 25-34 років. Вік, в якому людина досягає успіху, відбувається розквіт її сил і здібностей. Головна мета людини на цьому етапі – йти далі з обраним шляхом, нарощувати зусилля;

– 35-50 років. Вік переоцінки цінностей. Психологи стверджують, що в цьому віці людина досягає вищого рівня свого творчого розвитку. Вона оцінює свою діяльність у минулому, прагне змінити помилкові уявлення, правильно вибрати цілі, реалізувати повністю свої можливості. У цьому віці людина по-справжньому починає розуміти, що час є основним суперником у житті;

– 50-60 років. Вік підведення підсумків трудової діяльності і підготовка до виходу на пенсію. Духовне життя людини насичене самоаналізом. Нічого не можна змінити в минулому і майбутнє вже не обіцяє нового. Людина переглядає цінності і цілі, причому сильний крен робиться в сторону особистих цілей. Не можна уникнути кризи в цьому віці, його треба перебороти;

– 60 років і більше. Перехід до неробочого життя. Вік старості. Цей феномен життя людини ніколи не розгадати. Цілі людини в цьому віці природні і короткочасні: побачити це життя якомога довше і якомога довше не бути стороннім спостерігачем.

Планування діяльності

Планування – це процес вибору цілей і рішень, необхідних для їхнього досягнення.

Планування як складова частина самоменеджменту дозволяє:

1) здійснити ідентифікацію цілей і цінностей, установити їхні пріоритети;

2) розробити варіанти заходів (задач) по їхньому досягненню і ранжувати їх з важливістю;

3) представити оцінки часу на виконання заходів і задач, виявити вузькі місця і передбачити заходи для їх ліквідації;

4) вчасно делегувати повноваження;

5) створити резерв часу з урахуванням динаміки і непередбачуваності зовнішнього середовища.

Кожна людина являє собою єдине ціле, особистість. Тому об'єктами планування виступають усі сфери життєдіяльності людини в їхньому взаємозв'язку.

До об'єктів планування можна віднести:

– роботу;

– моральний і фізичний стан;

– самоудосконалення;

– родину;

– відносини з друзями;

– захоплення, дозвілля.

Ситуаційний аналіз проводиться періодично. Він дозволяє оцінити зміни зовнішнього середовища людини, провести ревізію цінностей, уточнити цілі, проаналізувати види діяльності і витрати часу, виявити особисті відмітні переваги й обмеження стосовно вашої роботи, намітити напрямки саморозвитку.

Керівник повинен чітко представляти наступне: що віднімає більше всього часу, де економія часу дійсно виправдана, чи використовується найкращий час роботи для дійсно пріоритетних справ, скільки часу займають несуттєві справи.

Робочий день менеджера не нормований. Причинами цієї особливості управлінської праці є:

– відкладання ухвалення рішення на завтра;

– виконання роботи наполовину;

– прагнення зробити все відразу;

– прагнення зробити все самому;

– переконання керівника, що він знає все краще інших;

– невміння розмежувати функції;

– спроба звалити провину на інших.

Рекомендації з підвищення продуктивності праці менеджера:

1) складайте на щодня список справ, які потрібно неодмінно завершити, і список завдань, що бажано виконати;

2) упорядочіть завдання з їхньою важливістю;

3) знаходьте щодня час для творчої роботи. Використовуйте для цього час "без телефону" у ранкові години;

4) доручайте виконання рутинної роботи підлеглим. Проаналізуйте, які ваші роботи могли б виконувати менш кваліфіковані працівники;

5) перевіряйте джерела інформації, щоб уникнути помилок. Запитуйте інформацію з першоджерела;

6) проаналізуйте, наскільки ви нетерплячі, нервозні. Ці якості, як правило, збільшують втрату часу. Навчиться розслаблюватися, виробляйте в себе навичка не квапитися;

7) оволодійте однією з методик швидкого читання. Це підвищить ваші можливості в одержанні інформації;

8) не домагайтеся бути спеціалістом в усьому, радьтеся з професіоналами, зосередьте свої зусилля на управлінських задачах;

9) перевірте, як ви відноситеся до своєї роботи.

Щоб процвітати в бізнесі, як втім і в іншому, саме головне – це вміти зосередитися і раціонально користатися своїм часом.





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 473 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...