Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Економічний ризик – це загроза втрат підприємством частини своїх ресурсів, недоотримання доходів або появу додаткових витрат у результаті здійснення конкретних видів діяльності



Ризик виникає в результаті специфіки і особливостей ринкових механізмів, певної свободи дій суб’єктів ринку, впливу факторів зовнішнього середовища, суб’єктивних особливостей осіб, які приймають рішення і т.д.

Ризик має місце тільки там, де можливі, як мінімум, два сценарії розвитку подій. У ситуації, коли можливий тільки один результат, незалежно від того, чи йде мова про збитки, чи придбання, ризик відсутній, оскільки альтернатив немає.

Невизначеність і породжений нею ризик є невід’ємною частиною практично всіх прийнятих рішень в економіці і бізнесі. Вони існують об’єктивно, незалежно від того, чи беруть їх до уваги, чи ігнорують.

Наслідком ризику є те, що прийняті рішення часто відносяться до помилкових: вигоди – скромніше, а витрати – більші ніж очікували. За помилки треба платити. Треба платити і за те, щоб застрахуватися від помилок. Це справедливо для всіх суб’єктів господарської діяльності – споживачів і виробників, покупців и продавців – і призводить до значних витрат сил, засобів, часу і енергії, неоптимального розподілу ресурсів, які є в наявності.

Більшість господарських (підприємницьких) рішень, наслідки яких проявляються у майбутньому, мають невизначений результат. Особливо значний ризик притаманний інноваційній діяльності. Наприклад, новий (модернізований) товар може виявитися незатребуваним, тоді як на момент рішення про його розробку і виробництво було уявлення, що попит на нього буде стабільним. Ризик може проявитися і в тому, що на даному ринку новий товар може бути не реалізований у тих обсягах, які були розраховані за результатами маркетингових досліджень. Приймаючи рішення про проведення рекламної кампанії нової продукції, зазвичай, не можна бути цілком впевненим у її ефективності. Вибираючи варіанти цінової стратегії для проникнення на нові ринки, не можна бути цілком впевненим в успіху підприємства, оскільки конкуренти можуть відповісти адекватними діями. Як наслідок цих ситуацій – можливість збитків або недоотримання доходів.

Однак ризик треба розглядати як силу, що просуває підприємництво вперед, як можливість досягнення успіху тими, хто здатен ризикнути. Підприємницький досвід свідчить, що більшість підприємств, що досягли успіху, зобов’язані цим розробці і виведенню на ринок нових товарів, впровадженню нових методів виробництва і збуту, проникненню на нові ринки, хоча це й пов’язано з ризиком. Бездіяльність у сфері бізнесу пов’язана з ризиком невикористаних можливостей.

Проблема ризику займає важливе місце в обґрунтуванні варіантів господарських рішень, як пов’язаних з активною діяльністю, так і з пасивною поведінкою. Розумність поведінки при прийнятті тих чи інших господарських рішень не в тому, щоб ігнорувати невизначеність і ризик, а певним чином їх враховувати і обґрунтовано розробляти заходи, спрямовані на їх усунення, зниження або компенсацію.





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 430 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...