Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Родина Розові - Rosaceae



Опис рослини. Перстач прямостоячий – це багаторічна трав'яниста рослина. Кореневище багатоголове, бульбоподібне або короткоциліндричне. Стебла прямостоячі або висхідні, тонкі, зверху гіллясті, 10 – 50 см заввишки. Стеблові листки сидячі, трійчасті, з двома великими прилистками, тому листки здаються п'ятипальчастими. Окремі листочки складного листка ланцетоподібні або довгасто-клиноподібні, великопилчасті. Прикореневі листки трійчасті, рідше розсічені на 4 або 5 сегментів, довго черешкові, під час цвітіння рослини звичайно вже зів'ялі. Квітки правильні, поодинокі, розміщені на довгих тонких квітконіжках. Чашечка подвійна, має чотири зовнішні й чотири внутрішні часточки, що чергуються між собою. Віночок чотирипелюстковий (дуже рідко має п’ять пелюсток), золотисто-жовтого кольору з червоною плямкою в основі кожної пелюстки. Тичинок багато (15 - 20). Плід сухий, збірний, містить багато горішків. Розмножується рослина лише насінням.

Поширення рослини в природі. Росте в світлих лісах, на лісових галявинах, вирубках, по краю болота. Зустрічається часто, але здебільшого не утворює суцільних заростей. Надає перевагу кислим, бідним на гумус, добре зволоженим грунтам.

Заходи охорони дикорослих угідь під час заготівлі сировини. У природних умовах щорічний приріст кореневищ дуже незначний і зазвичай не перевищує 0,5 г. Суцільна заготівля кореневищ перстачу неприпустима. Для відновлення потрібно залишати на кожні 1 – 2 м2 принаймі одну добре розвинену рослину. Повторне збирання на тому самому місці можна проводити тільки через 6 – 7 років.

Особливості заготівлі ЛРС. Первинне оброблення сировини. Кореневище перстачу заготовляють у період цвітіння рослини. Сировину викопують, відокремлюють наземну частину й тонкі додаткові корені, миють.

Основні правила сушіння сировини. Сировину можна сушити природним і штучним способом. Природне сушіння: кореневища розкладають тонким шаром на стелажах на відкритому повітрі або в добре вентильованому приміщенні. Штучне сушіння: сировину сушать у сушарках за температури не вище 60 о С.

Приведення висушеної сировини до стандартного стану. Вилучити з сировини випадкові мінеральні й органічні домішки, а також погано очищені кореневища, які почорніли на зламі.

Зовнішні ознаки нормативної сировини. Кореневища невизначеної форми, прямі або зігнуті, тверді, тяжкі, з ям частими слідами від відрізаних коренів; 2 – 9 см завдовжки і не менше 0,5 см завтовшки. Колір кореневищ зовні від червонувато-бурого до темного-бурого, на зламі – від жовтуватого до червоно-бурого. Запах слабкий, ароматний. Смак сильно в’яжучий.

Ознаки можливого браку сировини. Почорнілі на зламі та погано очищені кореневища, наявність органічних і мінеральних домішок.

Рекомендації з пакування і зберігання ЛРС. Висушені кореневища запаковують у мішки по 30 кг. Зберігають у сухому, добре провітрюваному приміщенні. Термін придатності сировини – 4 роки.

Додаток № 3

2. Ідентифікувати ЛРС на основі мікроскопічного аналізу, вказати українські та латинські назви сировини, рослини та родини, вказати основні діагностичні ознаки, за якими проводиться ідентифікація, застосування ЛРС:

2.40. трава гірчака почечуйного

2.40. трава гірчака почечуйного

Зовнішні ознаки досліджуваного зразка ЛРС: листки чергові, ланцетоподібні або лінійно-ланцетні, голі, часто з червоно-бурою плямою. Характерним є наявність плівчастих розтрубів, вкритих притисненими волосками, з довгими війками по верхньому краю. Суцвіття верхівкове, густа колосовидна китиця. Квітки дрібні, з простою, глибоко розсіченою оцвітиною білого або рожевого кольору.
  Діагностичні мікроскопічні ознаки: клітини верхнього епідермісу прямостінні, нижнього – звивистостінні; продихи оточені 2-4 навколопродиховими клітинами, іноді вони оточені 2 клітинами, розміщеними вздовж продихової щілини. На обох сторонах листка є залозки на 2-4-клітинній ніжці з головкою із 8 (12-16) клітин, рідше з 2-4-клітинною головкою з бурим вмістом або безбарвні. По цілій пластинці листка і по краю зустрічаються пучкові волоски, утворені 2-5 клітинами, які зростаються між собою, а на верхівці волоска часто розходяться. В мезофілі листка великі друзи оксалату кальцію. На епідермісі зустрічаються плівчасті волоски, які складаються з двох рядів клітин і мають 2-клітинну основу.
Визначення за визначником   1+, 6(1)+, 9(6)+, 14 (9)+, 22(14)+, 29(22)+, 34(29)+, 35+, 36+, 38.
Звірка за ДФ   Дана сировина відповідає ДФ ХI, ст. 52.
Встановити вид ЛРС Трава гірчака почечуйного
Вказати українську назву сировини, рослини, родини Трава гірчака почечуйного Гірчак почечуйний род. гречкові
Вказати латинську назву сировини, рослини, родини   HERBA POLYGONI PERSICARIAE Poljgonum persicаria L., Polygonaceae

Додаток № 4

3. Написати хімічну структуру діючих речовин. Вказати рослинні джерела, локалізацію в органах рослин, фармакологічну дію:

Франгулін





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 1928 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...