Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Методичні рекомендації. для самостійної роботи студентів



для самостійної роботи студентів

ІІ курсу А організатори

з дисципліни «Українська література»

Викладач: Свищ Н. М.

Ізмаїл-2014

Методичні рекомендації щодо організації самостійної роботи студентів

Самостійна робота – це форма організації індивідуального вивчення студентами навчального матеріалу в аудиторний та в позааудиторний час. Мета СРС – сприяти формуванню самостійності як особистісної риси та важливої професійної якості молодої людини, суть якої полягає в уміннях систематизувати, планувати, контролювати й регулювати свою діяльність без допомоги й контролю викладача.

Завданнями СРС можуть бути засвоєння певних знань, умінь, навичок, закріплення та систематизація набутих знань, їхнє застосування за вирішення практичних завдань та виконання творчих робіт, виявлення прогалин у системі знань із предмета. Самостійна робота дає можливість студенту працювати без поспіху, не боячись негативної оцінки товаришів чи викладача, а також обирати оптимальний темп роботи та умови її виконання. Організація самостійної роботи студентів з навчального предмета має здійснюватися з дотриманням низки вимог, зокрема таких:

- обґрунтування необхідності завдань у цілому й конкретного завдання зокрема, що вимагає виявлення та стимулювання позитивних мотивів діяльності студентів.;

- відкритість та загальна оглядовість завдань. Усі студенти повинні знати зміст завдання, мати можливість порівняти виконані завдання в одній та в різних групах, проаналізувати правильність та корисність виконаної роботи, відповідність поставлених оцінок (адекватність оцінювання);

- надання детальних методичних рекомендацій щодо виконання роботи (у якій послідовності працювати, з чого починати, як перевірити свої знання). За окремими завданнями студенти мають отримати пам’ятки;

- надання можливості студентам виконувати роботи, які відповідають умовно-професійному рівню засвоєння знань, не обмежуючи їх виконанням стандартних завдань.

Індивідуалізація самостійної роботи сприяє самореалізації студента, розкриваючи в нього такі грані особистості, які допомагають професійному розвитку.

Нормування завдань для самостійної роботи, яке базується на визначенні витрат часу та трудомісткості різних їхніх типів. Це забезпечує оптимальний порядок навчально-пізнавальної діяльності студентів – від простих до складних форм роботи.

Можливість ведення обліку та оцінювання виконаних завдань і їхньої якості, що потребує стандартизації вимог до вмінь майбутніх спеціалістів та розроблення комплексу професійноорієнтованих завдань. Для цього ми пропонуємо такі типи завдань, які передбачають отримання матеріалізованого результату (продукту). Під час їхнього виконання формуються також особистісні риси студента. Підтримання постійного зворотного зв’язку зі студентами в процесі здійснення самостійної роботи, що є фактором ефективності навчального середовища.

Отже, самостійна робота студентів потребує чіткої організації, планування, системи й певного керування (обсяг завдань, типи завдань, методичні рекомендації щодо їхнього виконання, аналіз передбачуваних труднощів, облік, перевірка та оцінювання виконаних робіт), що сприяє підвищенню якості навчального процесу. Успіх цієї роботи багато в чому залежить від бажання, прагнення, інтересу до роботи, потреби в діяльності, тобто від наявності позитивних мотивів. Велике значення під час самостійної роботи студента мають його спрямованість, психологічна готовність, а також певний рівень бази знань, на який будуть нашаровуватися нові знання.

Для реалізації самостійної роботи в процесі вивчення навчального предмета студенти виконують комплекс завдань різних типів відповідних рівнів складності. У цілому, завдання для самостійної роботи студентів мають відповідати таким вимогам (за В. А. Козаковим):

1. Професійна результативність – формулювання завдання, яке має гарантувати формування хоча б одного професійного вміння в термінах та поняттях майбутньої спеціальності студента.

2. Продуктивність – передбачає отримання квазіпрофесійного продукту навчальної самостійної праці студента після завершення всіх дій з вирішення цього завдання.

3. Конструктивність – наявність визначеної структури завдання-задачі (мета, вихідні дані, умови, що їх зв’язують).

4. Когнітивність – перевага розумових дій над психомоторикою в процесі вирішення завдання.

5. Самостійність – переважна кількість дій студента має бути самостійною, що забезпечується переліком вихідних даних, умовами задачі та необхідністю отримання різноманітних квазіпрофесійних продуктів.

Кожен з елементів завдання має спонукати студента до того, щоб він сам приймав рішення, порівнював умови, здійснював необхідний інформаційний пошук тощо. Розроблення завдань для СРС різних рівнів є основною умовою належного планування та організації самостійного навчання.

Самостійна робота № 1 (2 години)

Тема: Проблема свободи й боротьби за своє визволення в романі І. Багряного «Тигролови».

Студенти повинні знати:

- визначення терміну «роман»;

- сюжетно-композиційні та жанрові особливості твору;

- історію створення твору;

- ідейно-тематичний зміст роману «Жовтий князь»;

- проблематику твору.

Студенти повинні вміти:

- характеризувати героїв;

- простежувати протиставлення реалій життя внутрішньому світові душевно багатих натур;

- доводити свою точку зору, добираючи потрібні аргументи;

- здійснювати пообразний аналіз роману, діалогічне мовлення, самостійно працювати з літературою;

- вдосконалювати навички вміння влучно добирати цитати, давати повну вичерпну відповідь на поставлені запитання, визначати проблеми; працювати над розвитком творчого потенціалу.

Питання для самоконтролю

1. Справжнє прізвище І. Багряного?

2. Письменник, творами якого захоплювався Іван Павлович, у результаті чого обрав собі псевдонім?

3. Назва збірки письменника, яку він присвятив своєму батькові?

4. Організація письменників, до якої в Охтирці вступив письменник?

5. Зазначте заклади освіти, де навчався І. Багряний?

6. У чому звинувачували органи НКВД І. Багряного?

7. Лідером якої партії був Іван Павлович?

8. Перебуваючи у м. Новий Ульм, І. Багряний заснував газету…?

9. Основною силою визвольного руху в Україні письменник вважав…?

10. Повість, перша частина якої є задумом митця трилогії про долю української молоді в сталінській системі?

11. Початкова назва роману «Тигролови»?

12. Всесвітньо відомий публіцистичний твір І. Багряного?

Завдання для самоконтролю

Завдання:

Написати повідомлення на одну із тем (номер теми відповідає порядковому номеру студента в списку журналу):

1. Участь І. Багряного в українському демократично-визвольному русі.

2. Жанрова різноманітність творчості І. Багряного.

3. Ідейно-естетичне спрямування прозової спадщини І. Багряного.

4. Участь І. Багряного в діяльності Мистецького Українського Руху.

5. Алегоричність назви, промовиста символіка, динамічність розвитку сюжету роману “Тигролови”. Перемога добра над злом як провідна ідея твору.

6. Автобіографічна основа роману “Сад Гетсиманський” І. Багряного.

7. Творення переконливого образу людини незламної волі і твердої віри в добро, високі моральні принципи в романі “Сад Гетсиманський” І. Багряного.

8. Доля родини Чумаків як символічне втілення жорстокої реальності тоталітарного режиму в романі “Сад Гетсиманський” І. Багряного.

9. Використання І. Багряним в романі “Сад Гетсиманський” фольклорної поетики.

10. Використання біблійних мотивів у творчості І. Багряного.

11. Сприйняття перекладів роману “Тигролови” І. Багряного англійською мовою.

12. Мотиви поетичної творчості І. Багряного.

13. Публіцистика І. Багряного.

14. Особливості творення сюжету в романі “Тигролови” І. Багряного.

15. Майстерність творення І. Багряним пейзажних картин у романі “Тигролови”.

16. Вплив суспільного життя на формування мистецької та громадянської позиції І. Багряного. Участь І. Багряного в українському демократично-визвольному русі.

17. Жанрова різноманітність творчості І. Багряного.

18. Автобіографічна основа роману “Сад Гетсиманський” І. Багряного.

19. Використання в романі “Сад Гетсиманський” І. Багряного фольклорної поетики.

20. Публіцистика І. Багряного.

21. Внесок І. Багряного в розширення тематичних рамок української прози.

22. Участь І. Багряного в українському демократично-визвольному русі.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 540 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...