Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Методичні рекомендації. Харківський економіко-правовий університет



Харківський економіко-правовий університет

Огієнко Інна Віталіївна

Науково-методичні рекомендації

для студентів

до виконання курсових робіт з дисципліни

«Трудове право України»

Обговорено і затверджено Вченою радою університету _________. протокол №____

Харків 2012

Методичні рекомендації

до виконання курсових робіт з дисципліни «Трудове право України»

ЗАГАЛЬНІ ВКАЗІВКИ ЩОДО ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ З ДИСЦИПЛІНИ «ТРУДОВЕ ПРАВО УКРАЇНИ»

Курсова робота з трудового права є одним з обов'язкових видів навчальної роботи і водночас однією з важливих форм науково-дослідної роботи студентів денної та заочної форми навчання. Належний рівень виконання останньої потребує поглибленого вивчення матеріалів судової практики та навчальної і наукової літератури. Це допомагає слухачам та студентам значно розширити й поглибити знання окремих проблем науки трудового права України, набути досвід самостійної роботи з нормативними актами, спеціальною літературою, а також навчитися правильно оформлювати свої наукові дослідження.

Мета курсової роботи - допомогти студентам глибше засвоїти найбільш важливі питання трудового права, перевірити їх уміння самостійно викладати теоретичні положення, працювати з літературою, нормативним матеріалом, вирішувати конкретні правові задачі, правильно застосовувати і тлумачити чинне законодавство.

Тему роботи студенти денної форми навчання обирають на свій розсуд. Теми робіт для студентів заочної форми навчання розподіляються наступним чином:

По непарним рокам студенти, прізвище яких починається з літер: А, Д, Е, И, Н, Т, Ч, Ю - виконують роботу за темою №1, з літер: Б, Є, І, О, У, Ш, Я - виконують роботу за темою №3, з літер: В, Ж, Й, К, М, П, Ф, Щ - виконують роботу за темою №5, з літер: Г, З, Ї, Л, Р, С, Ц, Х - виконують роботу за темою №7.

По парним рокам студенти, прізвище яких починається з літер: А, Д, Е, И, Н, Т, Ч, Ю - виконують роботу за темою №2, з літер: Б, Є, І, О, У, Ш, Я - виконують роботу за темою №4, з літер: В, Ж, Й, К, М, П, Ф, Щ - виконують роботу за темою №6, з літер: Г, З, Ї, Л, Р, С, Ц, Х - виконують роботу за темою №8.

В окремих випадках, виключно за погодженням з викладачем, що проводить заняття, або завідувачем кафедри, з їх дозволу студент може виконувати роботу з теми, запропонованої ним самим. Це рекомендується, перш за все, в тих випадках, коли напрямок професійної діяльності студента заочної форми навчання безпосередньо пов'язаний з аналізом матеріалів судової практики і в інших випадках, коли це тісно пов'язано з напрямками науково-дослідної роботи кафедри.

Підготовка курсової роботи за оригінальною тематикою дає можливість студенту виявити власну ініціативу, творчо підійти до справи. Пошуки відповідних джерел, робота з архівними та бібліотечними матеріалами, їх систематизація - все це початкова стадія науково-дослідницької роботи студента. Викладач у процесі роботи надає студенту необхідну методичну допомогу, вчить найбільш раціональним прийомам роботи з літературою, правовими та архівними матеріалами. Оскільки студент провадить самостійне наукове дослідження, основною його метою має бути аналіз існуючих та застосування нових підходів до вивчення як національних нормативно-правових актів трудового законодавства, так і зарубіжних, запропонування свого вирішення малодосліджених або спірних питань сучасної доктрини трудового права.

Результати дослідження оформляються у вигляді реферату обсягом 25 – 30 аркушів. Наукова доповідь (реферат) повинна бути оформлена у відповідності з вимогами до оформлення наукових праць. У кінці роботи обов'язково наводиться список реально використаних нормативних джерел та літератури.

До кожної з тем курсової роботи, запропонованих кафедрою, додається приблизний план. Не виключається можливість того, що студент з власної ініціативи доповнить план, змінить послідовність його питань. Але той мінімум питань, який міститься у приблизному плані, необхідно обов'язково висвітлити. При цьому не слід виходити за межі теми, включати до плану питання, що органічно з нею не пов'язані. В противному випадку, не зважаючи на значний масив матеріалу, тема вважається не розкритою і робота повертається студентові для доопрацювання.

Обравши тему, студент розпочинає докладне вивчення рекомендованих джерел, без знання яких неможливе написання та успішний захист курсової роботи з дисципліни «Трудове право». До кожної теми кафедра складає перелік обов'язкових джерел та літератури. Слід зазначити, що цей перелік не є вичерпним і не виключає ініціативи студента у доборі інших матеріалів до роботи як самостійно, так і шляхом консультування з викладачем.

Вивчення джерел слід розпочинати з навчально-методичної літератури, з яких студент отримає необхідні основні відомості з теми курсової роботи. Тільки після цього можна переходити до вивчення монографічної літератури та наукових статей, що всебічно висвітлюють питання, які мають бути розкриті в курсовій роботі.

Для написання курсової роботи на відповідну тему автор має в обов'язковому порядку проаналізувати та використати в роботі матеріали не менше двох-трьох справ (скарг), які розглянуті судами, або відповідних матеріалів практики (наприклад, колективні договори, локальні правила внутрішнього трудового розпорядку, положення про преміювання, договори про повну матеріальну відповідальність працівників конкретних підприємств, установ чи організацій; матеріали роботи КТС, примирних комісій чи трудових арбітражів, кадрових служб тощо).

Всі рекомендовані та інші джерела треба вивчати, матеріали практики - відбирати, орієнтуючись на зміст плану роботи. Крім рекомендованої літератури до кожної теми доцільно використовувати і ту, перелік якої міститься в Робочій навчальній програмі курсу «Трудове право».

При вивченні джерел студенти роблять виписки, які містять відповіді на питання плану і власні зауваження щодо тлумачення того чи іншого питання. Виписки у вигляді невеликих цитат або самостійного викладу доцільно фіксувати на окремих аркушах паперу або картках. Це полегшує групування матеріалу у відповідності з питаннями плану.

Завершивши вивчення рекомендованої літератури та переконавшись в тому, що зібрано матеріал, достатній для повного висвітлення теми, можна розпочинати написання курсової роботи.

Щодо змісту курсової роботи та її форми існують певні вимоги.

Курсова робота з трудового права мусить бути конкретною, тобто в її основу треба покласти певну суму фактичних та теоретичних даних.

Зміст курсової роботи не слід обмежувати констатацією зібраних фактів, їх треба всебічно і глибоко проаналізувати. Розкриваючи теоретичні питання, студенти повинні прагнути до максимально повного і чіткого викладу всіх проблем, що досліджуються. При цьому важливо показати діалектику їх розвитку, можливі відмінності в трактуванні положень, що досліджуються, дати порівняльний аналіз питань, які висвітлюються у відповідних розділах різних підручників і в спеціальній літературі.

Аналізуючи зміст правових норм, що досліджуються, студенти повинні в обов'язковому порядку давати точні і конкретні посилання на відповідні акти: вказати, ким і коли вони прийняті, де опубліковані, відповідні статті (пункти, підпункти та ін.). При цьому необхідно звертатися до самих правових норм, а не викладати їх зміст за навчальною, довідковою або популярною літературою. Використовуючи коментар до законодавства, необхідно відрізняти текст коментарю від тексту самого закону. Всі приклади, що наводяться з практики, повинні бути органічно пов'язані із змістом питань, які досліджуються в роботі, і супроводжуватися посиланнями на джерело.

На жаль, найбільш поширеною помилкою при написанні курсових робіт є механічне переписування тексту з навчальної, спеціальної або довідкової літератури. Студенти мають з'ясувати суть проблем, що досліджуються в курсовій роботі, і потім самостійно викласти їх, а також обов'язково висловити власне ставлення до проблемних питань, які ним досліджуються, та до тих поглядів на них, що вже висловлені в літературі.

Необхідна умова написання курсової роботи - самостійність її виконання студентом. Самостійний пошук необхідних матеріалів, їх систематизація, узагальнення, аналіз, висновки - все це обов'язкові елементи належного виконання курсової роботи.

Курсова робота виконується в електронному вигляді з роздрукуванням з одного боку аркушу паперу в одному примірнику на папері формату А4 з полями 2 см, набраним у текстовому редакторі Місгоsoft Office через півтора інтервали 14 кеглем, шрифт Тіmes New Roman; нумерацію сторінок проставляти у правому верхньому куті. Допускається підготовка роботи у вигляді рукопису, у такому разі об’єм роботи збільшується до 40 сторінок.

Разом з примірником роботи, на вимогу викладача або за власною ініціативою автора роботи, подається дискета або диск з файлом курсової роботи для повної або вибіркової перевірки шляхом співставлення матеріалів виконаної студентом роботи з контрольною базою даних курсових робіт, що виконувалися по кафедрі за останні 5 років, і поповнення останньої з метою недопущення повного або часткового копіювання змісту роботи у майбутньому.

Обсяг роботи визначається її змістом. Надмірне багатослів'я йде на шкоду, при написанні роботи слід прагнути до стислості, але не за рахунок всебічності та глибини змісту. Виклад повинен бути чітким, ясним і спрямованим на глибоке висвітлення питань теми. Економність викладу може бути досягнута шляхом використання в курсовій роботі схем, діаграм, порівняльних таблиць.

Перед роботою подають її детально розроблений план. Важливо, щоб зміст роботи відповідав плану.

Курсова робота повинна мати чітко виражену структуру. Окремі питання, розділи і підрозділи необхідно виділяти відповідними назвами, цифровою або буквеною нумерацією.

До списку літератури, який додається до роботи, включають тільки дійсно використані й зазначені в посиланнях до тексту джерела. Тут мусить бути відзначена і фактично використана під час роботи додаткова література, не передбачена завданням.

Не слід зловживати цитатами. Адже одне з основних завдань курсової роботи полягає в тому, щоб студент навчився грамотно й чітко передавати власні думки, робити самостійні висновки, узагальнення. Чужий текст - цитати наводяться лише в разі необхідності, або на підтвердження положень, що формулюються в роботі, або як вихідний пункт положення, яке студент вважає за потрібне розкрити. Цитата береться в лапки, а внизу сторінки дається посилання на джерело. В тих випадках, коли цитується не першоджерело, посилатися треба на те видання, з якого запозичена цитата.

Правильне вирішення задачі є складовою процесу захисту курсової роботи та передумовою позитивної оцінки. Вирішуючи задачу, потрібно пам'ятати, що відповіді на поставлені в ній питання повинні бути повними і обґрунтованими як нормативно, так і логічно. Логічного і повного нормативного обґрунтування повинен зазнати кожний висновок, зроблений у відповіді на те або інше питання, кінцеве або проміжне. Не можна робити висновків, в яких тільки фіксується порушення закону. Треба обов'язково показати, які можуть бути наслідки цього порушення і які способи відновлення порушених прав. При цьому потрібно вказувати конкретні норми права, які повинні бути використані (з посиланнями на відповідні статті, пункти та ін.). Використовуючи судову практику, необхідно пам'ятати, що самі по собі постанови і роз'яснення судових інстанцій не є нормами права. Вони тільки дають офіційне їх тлумачення. Тому, посилаючись на керівні роз'яснення Пленуму Верховного Суду України, треба вказувати, про яку норму права йдеться.

При вирішені завдання необхідно посилатися на певні теоретичні узагальнення, що містяться в курсовій роботі, у разі необхідності уточнити, деталізувати останні стосовно фабули задачі.

Наприкінці роботи слід зазначити використані при виконанні роботи нормативні матеріали та матеріали практики, літературу, із посиланням на конкретні джерела запозичення, а також вказати фактичну дату завершення роботи і підписати її.

Титульний аркуш має бути оформлений за зразком, який наводиться нижче.


Харківський економіко-правовий університет

Кафедра трудового, аграрного, екологічного права та соціального захисту населення





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 316 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...