Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Вражаючі фактори аварій на пожежо- і вибухонебезпечних об’єктах



До вражаючих факторів аварій на ПВНО ставляться: повітряна ударна хвиля з утворенням осколкових полів, теплове й світлове випромінювання і як наслідок – забруднення повітря у вогнищі поразки чадним газом і ХНР.

Вибухова повітряна ударна хвиля – це область різкого стиску повітря, що у вигляді сферичного шару поширюється в усі сторони з величезною швидкістю. Основними критеріями, що характеризують її руйнуюча й вражаюча дія, є надлишковий тиск у фронті ударної хвилі, тиск швидкісного напору й тривалість дії. Надлишковий тиск у фронті ударної хвилі (∆Рф) – це різниця між максимальним тиском у фронті (Рф) і нормальним атмосферним тиском (Ро) перед фронтом:

(2)

За одиницю надлишкового тиску в системі СВ прийняти Паскаль (Па), внесистемна одиниця – кілограм-сила на квадратний сантиметр (кгс/см2).

Тому що паскаль – одиниця дуже маленька, частіше користуються кілопаскалями (кПа):

1 Па = 1 Н/м2 = 1,02 * 105 кгс/м2;

1 кгс/см 2 = 100 кПа; 1 кПа = 0,01 кгс/см2.

При зустрічі з перешкодою ударна хвиля утворить тиск відбиття, що, взаємодіючи з надлишковим тиском, може збільшити його в 2 і більше рази. Тому вибухи усередині приміщень роблять значно більша руйнуюча дія, чим на відкритій місцевості. Крім надлишкового тиску перешкоди на шляху руху ударної хвилі випробовують динамічні навантаження, створювані потоком повітря, що рухається, – тиск швидкісного напору. Воно виражається в тих же одиницях, що й надлишковий тиск, і може значно перевищувати його. Тривалість дії ударної хвилі прямо залежить від сили вибуху, а вироблені нею руйнування – від тривалості дії надлишкового тиску.

Величина надлишкового тиску й тривалість фази стиску об'ємного вибуху на деякій відстані за зоною вибуху значно вище, ніж при звичайному вибуху.

Вражаюча дія теплового випромінювання у вогнищі поразки визначається величиною теплового потоку – кількості теплової енергії, що проходить через певну площу поверхні, розташованої перпендикулярно напрямку поширення теплової енергії. Одиниці теплового потоку: джоуль на квадратний метр (Дж/м2) – у системі СВ й калорія на квадратний сантиметр (кал/см2) – внесистемна:

1 Дж/м2 = 23,9* 10 -6 кал/см2;

1 кДж/м2 = 0,0239 кал/см2;

1 кал/см2 = 40 кДж/м2.






Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 395 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...