Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Література, методичне та матеріально-технічне забезпечення заняття. 1. Белкин Р. С. Тактика слдственных действий / Белкин Р



1. Белкин Р. С. Тактика слдственных действий / Белкин Р. С., Лившиц Е. М. – М., 1997. – 176 с.

2. Бертовский Л.В. Понятие и технология следственного осмотра / Л.В. Бертовський // "Черные дыры" в Российском законодательстве. – 2004. – № 4. – С.243-245.

3. Еникеев М. И. Следственные действия: психология, тактика, технология: учеб. пособие / М. И. Еникеев. – М.: Проспект, 2008. – 216 с.

4. Ищенко А.В. Анализ проблем следственной тактики в фундаментальных криминалистических исследованиях в Украине / А.В. Ищенко // Криміналістичний вісник. – 2004. – № 2. – С.17-26.

5. Ільченко С. Проникнення та входження за згодою як передумови проведенняя слідчих дій у житлі чи іншому володінні особи / С. Ільченко // Підпрємництво, господарство і право. – 2002. – №9. –С.95-97.

6. Колмаков В. П. Следственный осмотр / В. П. Колмаков. – М.: «Юридическая литература», 1969. – 196 с.

7. Комаха В. О. Слідчий огляд: сутність, види, тактика проведення огляду місця події і тактика використання техніко-криміналістичних засобів та спеціальних знань: монографія / В. О. Комаха. – Дніпропетровськ: ІМА-прес, 2004. – 396 с.

8. Криміналістика: [підручник / за заг. ред. д.ю.н., професора А. Ф. Волобуєва]. – Х.: ХНУВС, 2011. – 666 с.

9. Макаренко Є.І. Огляд місця події: навч. посібник / Є. І. Макаренко. – Дніпропетровськ: Дніпропетров. юрид. ін-т МВС України, 2001. – 162 с.

10. Осмотр места происшествия: справочник следователя. – М.: Юридическая литература, 1982. – 270 с.

11. Осмотр места происшествия: справ. пособие. – К.: Ортис, 1993. – 89 с.

12. Осмотр места происшествия: практ. пособие. – М.: Юристъ, 2000. – 336 с.

13. Особливості тактики проведення окремих слідчих дій: [навчальний посібник / за заг. ред. к.ю.н., доцента Д. Д. Зайця]. – Х.: ХНУВС, 2011. – 184 с.

14. Разумов Э.А. Осмотр места происшествия: методика и тактика / Э. А. Разумов. – К.:РИО МВД Украины, 1994. – 672 с.

15. Татьянина Л.Г. Освидетельствование как следственное действие / Л.Г. Татьянина // Российский следователь. – 2004. – № 1. – С.7-9.

16. Торбин Ю.Г. Теория и практика освидетельствования / Ю. Г. Торбин. – СПб.: Питер, 2004. – 176 с.

17. Федоров Ю.Д. Логические аспекты осмотра места происшествия: учеб. пособие / Ю. Д. Федоров. – Ташкент: НИ и РИО ТВШ МВД СССР, 1987. – 52 с.

18. Чистова Л.Е. Технико-криминалистическое обеспечение осмотра места происшествия: учеб.пособие / Л. Е. Чистова. – М.: МЮИ МВД России, 1998. – 90 с.

Матеріальне забезпечення: слідча валіза, лінійки, рулетки, бланки протоколу огляду місця події, навчальні матеріали кримінальних проваджень (15 шт. на навчальну групу), відеофільм «Огляд місця події».

Хід проведення заняття:

Вступ до заняття полягає в перевірці присутності студентів, оголошенні теми, мети та навчальних питань заняття.

На початку заняття проводиться контрольне опитування за наведеними вище питаннями.

Переглядаються навчальні відеофільми за пройденою темою.

Данне практичне заняття проводиться в кабінеті криміналістики з використанням техніки і роздаткового матеріалу за яким проводиться огляд місця події.

Практичне заняття починається з розгляду контрольних питань теми. Студенти повинні засвоїти, що механізм вчинення будь-якого злочину характеризується взаємодією особи злочинця з іншими суб’єктами злочинної події та навколишнім середовищем. Така взаємодія породжує внесення певних змін у навколишнє середовище, які прийнято називати слідами злочину в широкому розумінні. Негайне та всебічне дослідження таких слідів дозволить правоохоронним органам забезпечити швидке, повне та всебічне розслідування злочинів. Виявлення, збір та дослідження слідів злочину як носіїв інформації про подію злочину в цілому, так і про особу злочинця зокрема, здійснюється у ході проведення окремих слідчих (розшукових) дій. Серед таких дій можна виділити й слідчий огляд. Ця слідча (розшукова) дія базується на виявленні та зборі доказів у результаті безпосереднього сприйняття обстановки місця події та інших матеріальних об’єктів.

Необхідно розглянути поняття та види слідчого огляду. Класифікація слідчого огляду проводиться за наступними критеріями – об’єктом огляду, послідовністю проведення, за обсягом, у залежності від участі спеціаліста. Особливу увагу слід приділити огляду місця події як невідкладної слідчої (розшукової) дії.

Під час вивчення особливостей тактики огляду місця події необхідно зрозуміти сутніть та завдання кожного з етапів його проведення – підготовчого, робочого та заключного. При цьому слід засвоїти, що робочий етап підрозділяється на дві стадії – загальний і детальний огляд. Необхідно акцентувати увагу на чинниках, які впливають на вибір методу (способу) проведення огляду. Зокрема, існують такі методи як концентричний, ексцентричний, фронтальний, статичний, динамічний, суцільний (об’єктивний), вибірковий (суб’єктивний).

Важливо засвоїти, що під час огляду місця події можуть бути виявлені такі обставини, що суперечать висунутій версії про злочин, який скоєно. Такі обставини називаються негативними. Потрібно уяснити на які елементи обстановки слід звертати увагу під час огляду місця події з метою відшукання наявних негативних обставин.

Після контрольного опитування студенти під керівництвом викладача знайомляться за матеріалами кримінальних проваджень зі структурою протоколу огляду та правилами його складання, під час якого слід звернути увагу на основні (протоколювання) і додаткові (фото-, відеозйомка, складання схем, планів і ін.) способи фіксування обстановки і результатів огляду. Розглянути загальні принципи опису місця події, окремих предметів і слідів злочину в протоколі.

При складанні протоколу огляду необхідно дотримуватись таких правил:

- протокол повинен достатньо повно, точно і об’єктивно відображати хід і результати огляду;

- доцільно виокремлювати частини протоколу підзаголовками: «Розташування місця пригоди», «Огляд кухні», «Місце розташування і поза трупу», «Огляд трупу», «Огляд зброї» та ін. Крім цього у тексті протоколу виділяються об’єкти, на яких виявлені сліди, що підлягають вилученню;

- кожний об'єкт протягом складання всього протоколу повинен мати одну і ту ж назву;

- якщо немає впевненості щодо правильності найменування об’єкта, то доцільніше обмежитись описом його зовнішніх ознак. Наприклад, пишеться «кільце з металу світлого кольору з безкольоровим каменем», але не можна писати «кільце з платини з діамантом». Не можна писати, що виявлені плями (сліди) крові. Зазвичай пишеться, що виявлені бризки, плями бурого кольору, схожі на кров;

- слід уникати приблизних вказівок місце розташування об'єктів («біля», «майже», «поблизу», «поряд», «ліворуч», «праворуч», «неподалік» та ін.). Краще писати протокол короткими, зрозумілими фразами і не користуватися малознайомими чи вузькоспеціальними термінами;

- у протоколі не дається пояснень, тлумачень виявлених об'єктів, явищ, не висловлюються уявлення слідчого щодо механізму утворення тих чи інших слідів та ін. Протокол – це опис виявленого, але не його пояснення;

- у кінці протоколу перелічуються вилучені з місця пригоди об’єкти, спосіб їх упаковки і вказується місце, де вони будуть зберігатися.

До протоколу додаються:

1) спеціально виготовлені копії, зразки об'єктів, речей і документів;

2) письмові пояснення спеціалістів, які брали участь у проведенні відповідної процесуальної дії;

3) стенограма, аудіо-, відеозапис процесуальної дії;

4) фототаблиці, схеми, зліпки, носії комп'ютерної інформації та інші матеріали, які пояснюють зміст протоколу.

План – це графічне площинне зображення місця події, виконане у масштабі чи схематично. Різниця між планом і схемою полягає у тому, що перший виконується у масштабі, другий – без масштабу, орієнтовно, із зазначенням розмірів об'єктів, їх форми та відстаней між ними.

У залежності від місця події складаються плани відкритої місцевості і приміщень. План приміщень може бути площинним або розгорнутим. На останньому зображують не тільки підлогу кімнати з розташованими на ній речами, а й у розгорнутому вигляді стіни кімнати з усіма предметами і слідами, що на них є, а також стелю, коли на ній є якісь ознаки, що підлягають фіксації.

На кожному плані чи схемі повинні бути: заголовок із зазначенням, що саме накреслено, стрілка з позначенням «північ-південь» (N-S) для орієнтування на сторони світу, масштаб (на планах), пояснювальні написи про те, що являють собою ті чи інші зображені об’єкти. Плани і схеми підписують слідчий і поняті.

зразок

ПРОТОКОЛ ОГЛЯДУ

місця події

Місто (сел.)________________ «___»________20 ___ року

Огляд почато о «____» год. «____» хв.

Огляд закінчено о «____» год. «____» хв.

_______________________________________________________________________________

(слідчий, посада, найменування органу, ініціали, прізвище)

на підставі______________________________________________________________________

(вказується ухвала слідчого судді, якщо проводиться огляд житла чи іншого володіння особи, якщо огляд місця _______________________________________________________________________________

події проводиться до початку кримінального провадження, вказуються відомості про заяву чи повідомлення про подію)

у відповідності до ст.ст. 104, 105, 106, 234, 237, 223 КПК України:

В присутності понятих:

1)______________________________________________________________________________

(прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання)

2)______________________________________________________________________________

(прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання)

яким у відповідності до ст.ст. 11, 13, 15, 223 КПК України роз’яснені їхні права і обов’язки.

За участю потерпілого:

_______________________________________________________________________________,

(прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання)

якому у відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 56., ст. 57 КПК України роз’яснені його права і обов’язки.

За участю підозрюваного:

_______________________________________________________________________________,

(прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання)

якому у відповідності до ч.ч. 3, 5, 6, 7 ст. 42 КПК України роз’яснені його права і обов’язки.

За участю захисника:

_______________________________________________________________________________,

(прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання)

якому у відповідності до ст.ст. 46, 47 КПК України роз’яснені його права і обов’язки.

За участю представника:

_______________________________________________________________________________,

(прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання)

якому у відповідності до ч. 5 ст. 44, ч. 4 ст. 58, ч. 2 ст. 59 КПК України роз’яснені його права і обов’язки.

За участю спеціаліста:

_______________________________________________________________________________,

(прізвище, ім’я, по батькові)

якому у відповідності до ч.ч. 4, 5 ст. 71 КПК України роз’яснені їхні права і обов’язки.

За участю власника (користувача) приміщення чи іншого володіння ососби__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

(прізвище ім'я, по батькові, адреса)

Перед початком огляду зазначеним вище особам роз'яснено їхнє право бути присутніми при всіх діях, які проводяться в процесі огляду, робити зауваження, що підлягають занесенню до протоколу. Особам, які беруть участь у проведенні огляду, також роз’яснено вимоги ч. 3 ст. 66 КПК України про їх обов’язок не розголошувати відомості щодо проведеної процесуальної дії, а також про застосування технічних засобів фіксації, умови та порядок їх використання:

_______________________________________________________________________________

(характеристики технічних засобів фіксації та носіїв інформації, які застосовуються при проведенні цієї процесуальної дії, підписи осіб)

________________________________________________________________________________

Проведеним оглядом встановлено:________________________________________________

(вказується адреса житла чи іншого володіння особи)

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Під час огляду виявлено____________________________________________________

(вказуються сліди, речі, виявлені під час огляду)

Виявлене під час огляду вилучено:____________________________________________

(вказуються що та в якій послідовності виявлено і яким чином опечатано)

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Під час огляду застосовані технічні засоби:____________________________________

(вказуються застосовування фото -, відеозйомки, інших технічних та спеціальних засобів, їх технічні параметри)

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Огляд проводився:_________________________________________________________

(вказуються погодні умови, освітлення, температура повітря, інші дані, які необхідні)

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Протокол прочитаний, записано______________________________________________

(зауваження учасників огляду) ________________________________________________________________________________

Учасники:

1. ____________________________ /________________/

(прізвище, ім’я, по батькові) (підпис)

2. ____________________________ /________________/

(прізвище, ім’я, по батькові) (підпис)

Поняті:

1. ____________________________ /________________/

(прізвище, ім’я, по батькові) (підпис)

2. ____________________________ /________________/

(прізвище, ім’я, по батькові) (підпис)

Огляд провів:

____________________________________________________________________

(слідчий, посада, найменування органу, підпис, прізвище, ініціали)

Визначитися зі студентами навчальної групи коло тих студентів, які будуть входити до складу слідчо-оперативної групи, що проводитимуть навчальний огляд місця події, і виконуватимуть роль слідчого, спеціаліста чи експерта, працівників уповноважених оперативних підрозділів, дільничного інспектора та ін. на наступному практичному заннятті.

Заключна частина заняття полягає у підведенні викладачем підсумків, оголошенні завдання для самостійної роботи.

Практичне заняття № 2: Завершальна стадія огляду місця події, основні та допоміжні способи фіксації результатів огляду місця події

Навчальна мета заняття:

Мета заняття полягає у формуванні в студентів цілісного уявлення про структуру такої складної слідчої дії, як огляд місця події, та відпрацюванні практичних умінь проведення цієї слідчої (розшукової) дії, складання протоколу огляду та додатків до нього.

Час проведення 2 години.

Місце проведення спеціалізована навчальна аудиторія.

Навчальні питання:

1. Тактика огляду місцевості, приміщення.

2. Тактика огляду житла чи іншого володіння особи.

3. Огляґд трупа та його тактичні прийоми.

4.Огляд тіла живої особи (освідування): правові, етичні та криміналістичні положення.

5. Фіксація результатів огляду місця події.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 181 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.016 с)...