Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема: загальні відомості про технічні засоби митного контролю



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛЬВІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І ТУРИЗМУ

Сеник Л.Я.

Фондова лекція

на тему:

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ МИТНОГО КОНТРОЛЮ

з дисципліни

“ ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ МИТНОГО КОНТРОЛЮ ”

Для студентів денної та заочної форми навчання

напряму “Товарознавство і торговельне підприємництво”

(спец: “Товарознавство та експертиза в митній справі”)

Львів – 2010


УКЛАДАЧ:

Ст. викладач Сеник Л.Я.

РЕЦЕНЗЕНТ:

Доц., к.с-г.н. Шестопал Г.С., кафедри експертизи товарів

Та послуг. Львівської комерційної академії.

ВІДПОВІДАЛЬНА ЗА ВИПУСК:

доц., к.т.н. Павлишин М.Л. зав. кафедри менеджменту,

Товарознавства та експертизи товарів.

Розглянуто та рекомендовано до друку на засіданні кафедри менеджменту, товарознавства та експертизи товарів. Протокол №5 від 15. 12. 2009.

Сеник Л.Я ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ МИТНОГО КОНТРОЛЮ

Лекція з дисципліни “ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ МИТНОГО КОНТРОЛЮ” для студентів денної та заочної форми навчання напряму “Товарознавство і торговельне підприємництво”

(спец: “Товарознавство та експертиза в митній справі”)/Сеник Л.Я. – Львів: ЛІЕТ, 2010, -32 с.

@ Сеник Л.Я.,2010


Тема: ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ МИТНОГО КОНТРОЛЮ

План

1. Поняття про технічні засоби митного контролю. Значення ТЗМК у проведенні митного огляду.

2. Класифікація ТЗМК за принципом дії та призначенням. Стисла хара­ктеристика ТЗМК, основні технічні характеристики приладів. Використан­ня вітчизняних та: іноземних ТЗМК, їх. переваги та недоліки.

3. Принцип оснащенні митниць технічними засобами митного контро­лю.

4. Обслуговування та ремонт ТЗМК.


1. Поняття про технічні засоби митного контролю. Значення ТЗМК у проведенні митного огляду.

3дійснення митною контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, які переміщуються через мит­ний кордон України, є одним із основних завдань митної спра­ви, покладеним на митні органи України.

У розвиток цього положення пріоритетним для Державної митної служби України (ДМСУ) завданням сьогодні є макси­мальне спрощення процедури митного контролю та митного оформлення товарів і водночас повна сплата мита суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, робота з ними за принципом «эдиного вікна» (згідно з європейською практикою), а також поглиблення роботи щодо виявлення та припинення "сумнів­них" експортних операцій.

Митний кодекс України (далі - МКУ) (у п. 15 ст. 1) визна­чає поняття "митний контроль" як сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм Митного кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

Із цього визначення випливає, що митний контроль є прерогативою митних органів. Він здійснюється з метою забезпе­чення чіткого виконання функцій, що покладені на Державну митну службу України: фіскальної, економічної, правоохоронної, статистичної.

Іноді його результати можуть бути підtрунтям для адміні­стративного або кримінального провадження.

Митний контроль завжди був і продовжує залишатися важ­ливим та ефективним засобом забезпечення митної політики держави. Реалізується він шляхом здійснення комплексу за­ходів, що забезпечують своєчасне виявлення порушень митно­го законодавства України та взятих нею міжнародних зобов'я­зань, контроль за виконанням яких покладено на митні органи, а також чітким дотриманням юридичними та фізичними осо­бами митних процедур і правил.

Як зазначено у розділі ІІ МКУ, митному контролю підляга­ють усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль товарів, транспортних засобів пере­візників у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється цілодобово відповідно до типових технологічних схем пропуску через державний кордон України автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів пере­візників, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Здійснення митного контролю передбачає проведення мит­них процедур. Обсяг таких процедур та порядок їх застосуван­ня визначаються відповідно до МКУ, інших нормативно-пра­вових актів, а також міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

Це положення відповідає вимогам стандартних правил 6.1, 6.2 глави 6 Міжнародної конвенції про спрощення і гармоніза­цію митних процедур, вчиненої 18 травня 1973 р. у Кіото (кон­венція Кіото) і спрямоване на досягнення принципу взаємності у міждержавних відношеннях У країни у галузі здійснення мит­ної справи, оскільки у сучасних відносинах держави прагнуть до спрощення митних формальностей із одночасним підвищенням ефективності митного контролю з метою прискорення руху пасажиро і вантажопотоків.

Роботи із виконання митного контролю потребують відпо­відної організації. Операції, які здійснюються в процесі митно­го контролю, підлягають упорядкуванню та відображенню в за­конодавчих та нормативно-правових актах, а також наказах та розпорядженнях Державної митної служби України. Вони передбачають організацію митного контролю та митного оформ­лення у вигляді технологічних схем, порядків, положень та правил, які визначають правову основу та послідовність дій посадових осіб митних органів. Проведення цієї роботи покла­дене на Департамент технологій митного контролю ДМСУ.

Основними завданнями і напрямками організації митно­го контролю є:

·підготовка проектів законодавчо-нормативних актів з питань організації та розвитку митної інфраструктури;

·аналіз діючих та впровадження передових форм і методів митного контролю та заходів підвищення їх ефективності;

·запровадження технологій митного контролю та митного оформлення;

·організація взаємодії митних органів (структурних підрозділів) з іншими державними органами, що здійсню­ють контрноль на державному кордоні України;

·розробка і запровадження нових систем захисту доку­ментів з результатами митного оформлення;

·удосконалення видів особистих митних забезпечень, форм їх застосування..

Митним кодексом, як вже згадувалося, передбачене ціло­добове здійснення митного контролю у пунктах пропуску че­рез державний кордон України. При цьому під пунктом пропуску розуміють спеціально виділену територію на залізничних і автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеро­портах (на аеродромах) з комплексом будівель, споруд і техні­чних засобів, де здійснюється прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транс­портних засобів і товарів.

Одним із напрямків організації митного контролю є розробка і запровадження в дію технологічних схем митного контролю.

Технологічна схема - це встановлена обов'язкова для ви­конання послідовність операцій митного контролю та митного оформлення, а також дій посадових осіб підрозділів митного органу під час здійснення цих операцій. Технологічні схеми митного контролю можуть бути типовими або детальними.

Типові технологічні схеми визначають загальну мінімально­обов'язкову послідовність операцій та дій посадових осіб на окремому напрямку митного контролю. Вони розробляються й запроваджуються центральним апаратом ДМСУ. Детальні тех­нологічні схеми розробляються регіональними митницями і мит­ницями на підставі типових технологічних схем з урахуванням особливостей характеру і способів переміщення товарів, місцез­находження й розташування структурних підрозділів, інфраст­руктури тощо, і регламентують діяльність як одного окремо взя­того структурного підрозділу, так і декількох структурних підрозділів митного органу в комплексі, а також взаємодію струк­турних підрозділів митного органу з підрозділами інших органів (служб) причетних до здійснення контролю осіб, товарів і транс­портних засобів, що переміщуються через митний кордон Украї­ни. За допомогою технологічних схем, погоджених з відповідни­ми службами, врегульовуються питання взаємодії під час здійснення митного контролю та митного оформлення.

Типові технологічні схеми пропуску через державний кор­дон України автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників затверджує Кабінет Міністрів України. Детальні технологічні схеми затверджують керівники митних органів.

Митний контроль являє собою чітко визначену технологіч­ну процедуру, яка передбачає застосування технічних засобів митного контролю (ТЗМК). Результати застосування ТЗМК визначають подальший хід процедури для різних видів об'єктів, що перетинають митний кордон. Використання технічних та спеціальних засобів дозволяє визначити відповідність якісних і кількісних показників товарів і транспортних засобів зазна­чених в деклараційних документах, забезпечити ефективний контроль за матеріальними цінностями, правильне нарахуван­ня мита, податків тощо.

Процедури митного контролю та оформлення є однією із складових митної справи. Іншими складовими є:

·порядок переміщення через митний кордон України то­варів і транспортних засобів;

·митне регулювання, пов'язане з встановленням та справ­лянням митних платежів;

·боротьба з контрабандою та порушеннями митного зако­нодавства.

Поняття "форма митного контролю" розкривається у статті 41 МКУ: "Митний контроль здійснюється безпосередньо службовими особами митних органів шляхом (формами):

перевірки документів та відомостей, необхідних для мит­ного контролю;

·митного огляду (огляду й переогляду товарів і транспор­тних засобів, особистий огляд громадян);

·обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України;

·усного опитування громадян і посадових осіб підприємств;

·перевірки системи звітності та обліку товарів, що пере­міщуються через митний кордон України, а також своє­часності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, які відповідно до законів справляються при пере­міщенні через митний кордон України;

·огляду територій та приміщень складів тимчасового збе­рігання, митний ліцензійних складів, вільних митних зон, магазинів без митної торгівлі та інших місць, де знаходять­ся товари і транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні органи законом;

·використанням інших форм, передбачених МКУ та інши­ми законами України з питань митної справи.

Порядок здійснення митного контролю визначається Кабіне­том Міністрів України відповідно до норм Митного кодексу.

Деякі науковці вважають, що у цій статті МКУ законодавець (ВРУ) не зовсім вдало обрав термін "форма митного контролю (МК)", а потрібно було б обрати термін "метод МК" як спосіб реалізації мети митного контролю. На наш погляд застосування терміну "форма МК" цілком закономірне, оскільки метод контролю буде визначати наповнення форми. Це наповнення, тобто метод митного контролю, буде залежати від різних чин­ників. Наприклад, перевірка документів вимагає методів вирі­шення цілої низки завдань:

· які документи повинні подаватися для митного контролю залежно від того, яким способом перемішуються товари (за­лізничним транспортом, повітряними суднами, морськими суднами, річковими суднами, автотранспортними засобами, трубопровідним транспортом, лініями електропередач). Якщо, наприклад, товари переміщуються трубопровідним транспортом, то повинні подаватися такі документи:

·зовнішньоекономічний договір (контракт);

·акт (акти) приймання - передавання товарів;

·сертифікат якості;

·рахунок фактура (інвайс);

·маршрутна телетайпограма;

·дозволи (ліцензії) відповідних органів державної вла:ди;

·інші документи (якщо це передбачено МКУ чи інши­ми законодавчими актами України);

· якому митному органу ці документи повинні подаватися;

· коли ці документи повинні подаватися (при перетинанні товарами та транспортними засобами митного кордону, при декларуванні товарів та транспортних засобів, при повідомленні митного органу про намір здійснити переміщення товарів і транспортних засобів через митний кор­дон, при здійсненні митними органами інших конт­рольних функцій відповідно до норм МКУ);

· який вид митного режиму підлягає митному контролю: імпорт; реімпорт; експорт; реекспорт; транзит; тимчасове ввезення (вивезення); митний склад; спеціальна митна зона; магазин безмитної торгівлі; переробка на митній території України; переробка за межами митної території України; знищення або руйнування; відмова на користь держави.

Методи митного контролю залежать від форми участі у здійсненні митного контролю на території України мутних органів іноземних держав:

· односторонній митний контроль (митний огляд здійснюється тільки органами однієї країни);

· двосторонній митний контроль (митний огляд здійснюється митними органами кожної країни само­стійно);

· спільний митний контроль (митний огляд здійснюється одночасно митними органами сусідніх держав.

Основною і найбільш поширеною формою митного контро­лю є перевірка документів та відомостей, необхідних для тако­го контролю - документальиий контроль. У ході здійснення такого контролю перевіряються документи та відомості, не­обхідні для здійснення митного контролю (ст. 45 МКУ).

Відповідно до статей 45, 81 і 86 МКУ постановою Кабінету Міністрів України від 1 лютого 2006 р. 80 визначено перелік документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що пере­міщуються через митний кордон України.

Поряд з документальним контролем митні органи України здійснюють контроль фактичний. Формами фактичного кон­тролю є митний огляд та переогляд товарів (зокрема ручної поклажі та багажу) і транспортних засобів, які врегульовані ст. 55, 56 МКУ, а також особистий огляд громадян.

Митиий огляд та переогляд товарів і транспортних за­собів здійснюється шляхом відкриття вантажних приміщень, транспортних засобів, тари й упаковки. У ході Митного огляду встановлюються найменування та якість товарів, визначається їх кількість, перевіряються всі місця, порожнини, конструктивні особливості У транспортних засобах і товарах з метою виявлен­ня схованок, сховищ.митний огляд використовується також з метою виявлення прихованого переміщення товарів.

Митним законодавством визначено перелік товарів, що підлягають митному огляду в обов'язковому порядку.

Підстави й засади особистого огляду громадян врегульовані ст. 57 МКУ.

Окремою формою митного контролю є перевірка системи звітності та обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України, та огляд територій, де можуть знаходитись това­ри та транспортні засоби, що перебувають під митним контролем.

Здійснення митного контролю шляхом огляду територ та прuміzцень складів тимчасового зберігання, митних ліценз­ійних складів, спеціальних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць (ТІR-паркінгів, залізничних станцій, портів тощо), де знаходяться або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи про­вадиться діяльність, контроль за якою покладено на митні орга­ни, врегульоване положеннями ст. 61 МКУ й передбачає за митними органами право перевіряти такі місця на всій митній територіЇ України.

Митні органи мають право використовувати інші форми митного контролю, передбачені МКУ та іншими законами Ук­раїни з питань митної справи. Зокрема, це може бути іденти­фікація товарів, транспортних засобів, приміщень митними органами, передбачена ст. 64 МКУ або дослідження (аналіз, експертиза) проб та зразків товарів (ст. 75 МКУ), верифі­кація сертифікатів про походження товарів (глава 54 МКУ). Фактично формами митного контролю є також організаційно­технологічне супроводження, аналіз та прогнозування, завдя­ки проведенню яких контрольна функція може бути здійснена без безпосереднього контакту з об'єктом контролю й викону­ватись дистанційно.

Під час митного контролю митні органи самостійно визна­чають форму та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства У країни з питань митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку, контроль за дотриманням яких покладено на митні органи.

Необхідні форми та обсяг митного контролю визначають посадові особи митних органів (відповідно до затверджених технологічних схем митного контролю, правил, порядків тощо). Поряд з цим достатність окремих форм митного контролю може бути передбачена міжнародними договорами за участю України, окремими законодавчими та нормативно-правовими актами, а також наказами та розпорядженнями Державної мит­ної служби України.

Рішення про доцільність застосування таких форм митного контролю, як митний огляд та переогляд товарів і транспорт­них засобів приймається, як правило, у ході перевірки доку­ментів або їх зовнішнього огляду.

Основними з принципів вибору форм та обсягів митного контролю для митних органів є:

·митний контропь повинен забезпечувати виконання основних завдань здійснення митної справи;

у ході митного контролю не повинні порушуватися права й свободи людини.

З метою забезпечення здійснення митними органами митного контролю за товарами та транспортними засобами, що переміщуються через митний кордон України, проведен­ня заходів, пов'язаних з виявленням, попередженням та при­пиненням контрабанди та порушень митних правил, у пун­ктах пропуску на митному кордоні України, в межах прикордонної смуги на державному кордоні України, у морських і річкових портах, аеропортах, на залізничних стан­ціях, на територіях підприємств, спеціальних митних зон, а також в інших місцях, визначених митними органами, ство­рюються зони митного контролю.

Зона митного контролю - спеціально відведене місце, де митні органи здійснюють необхідні митні формальності стосов­но зовнішньоторговельних вантажів та транспортних засобів, які ці вантажі перевозять.

Основними елементами інфраструктури ЗМК, як правило, є:

·службові приміщення для працівників митниці;

·місця для розвантаження, перевантаження та навантаження вантажів;

·місце для проведення митного огляду з використанням технічних засобів митного контролю;

·майданчик для стоянки транспортних засобів;

·склади тимчасового зберігання (у випадку зміни транс­портного засобу або непрямого перевантаження, на­приклад, складування на причалах порту в очікуванні підходу

·майданчик для стоянки затриманих транспортних за­собів;

·елементи інфраструктури транспортного потоку (заліз­ничні колії, автомобільні дороги тощо) або пасажиропо­току ("зелений" та "червоний" коридори) тощо.

Діяльність Державної митної служби України передбачає таким чином виконання різноманітних задач, пов'язаних з організацією роботи всієї системи в цілому та її окремих струк­турних підрозділів.

Для виконання зазначених задач застосовуються технічні засоби митного контролю, які дозволяють здійснювати неруй­нівний контроль, а також прощупування, проколювання, роз­бирання конструктивних деталей, вузлів і агрегатів, пов'язані з порушенням цілісності усього об'єкта або його частини.

Технічні засоби митного контролю - це спеціальні уста­новки, апарати, детектори, аналізатори, інструменти та інші технічні пристосування, що застосовуються посадовими особа­ми митних органів при проведенні митного контролю в цілях забезпечення додержання законодавства України про митну справу. Технічні засоби митного контролю можна розподілити на пошукові засоби, засоби ідентифікації та засоби аудіові­зуальuого контролю.

Оперативна діяльність митних установ, організаційна побу­дова технологічних ліній митного контролю й врахування спе­цифіки роботи окремих установ та дільниць, передбачає засто­сування технічних засобів для розв'язування таких задач:

· nеревірка істинuості документів та атрибутів мит­ного забезпечення:

·митних документів;

·митних пломб і замків;

· коuтроль об'єктів перевезень, пошук і вuявлеuня пред­метів коuтрабаuди:

·візуальний контроль об'єкта ззовні і зсередини;

·контроль важкодоступних місць в об'єкті;

·пошук зброї, боєприпасів, металевих предметів;

·пошук наркотичних речовин;

·пошук хімічно шкідливих речовин;

· ідентифікачія об'єктів:

·ідентифікація дорогоцінних металів у виробах;

·ідентифіКаЦія коштовних каменів;

·ідентифіющія наркотичних речовин;

·ідентифікація хімічних речовин;

·ідентифікація грошових знаків, цінних паперів;

· забезnечеuuя дізнання та документування у справах про контрабанду:

·виявлення та закріплення речових доказів;

·фотовідеодокументування місць і способів прихову­вання предметів;

·оперативний звукозапис показань осіб у справах про контрабанду;

· контроль носіїв інформації:

·контроль носіїв аудіоінформації;

·контроль носіїв відеоінформації;

·контроль інформації на фото- та кіноплівках;

·контроль носіїв інформації для ЕОМ;

·знищення інформації, недозволеної до переміщення че­рез митний кордон;

· візуальне сnостереження оперативної обстановки в зонах митного контролю:

·візуальне спостереження і документування обстанов­ки внутрішніх митних зон;

·візуальне спостереження і документування обстанов­ки митних територій;

· забезпечення оперативного управління процесом митного коuтролю:

·забезпечення оперативних працівників засобами зв' язку;

·забезпечення установ засобами стаціонарного зв'язку;

·забезпечення установ засобами мобільного зв'язку;

·забезпечення засобами факсимільного і комп'ютерно­го зв'язку;

· виконання технологічних операцій під час pучнoгo дог­ляду:

·догляд речей ручного вантажу та багажу;

·догляд вузлів транспортних засобів і вантажного упа­кування;

· накладання атрибутів митного забезпечення;





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 2364 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.017 с)...