Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Конституційний Суд України



Згідно з Конституцією України (ст. 147), Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні, тобто це незалежний від законодавчої й виконавчої гілок влади спеціальний судовий орган, який здійснює перевірку норматив­них актів на їх відповідність Конституції України шляхом конс­титуційного судочинства.

Завданням Конституційного Суду України є гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України.

Функціями Конституційного Суду України є вирішення питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України (конституційний контроль) і офіційне тлу­мачення Конституції України та законів України.

До повноважень Конституційного Суду України чинне законодав­ство відносить прийняття рішення та дачу висновків у справах щодо:

конституційної законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Ці питання розглядаються за зверненнями: Президента України; не менш як сорока п'яти народних депутатів України; Верховного Суду України; Уповноваженого Верховної Ради Ук­раїни з прав людини; Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

відповідності Конституції України чинним міжнародним до­говорам України або тим міжнародним договорам, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'яз­ковість;

додержання конституційної процедури розслідування й розгляду справи про усунення Президента України з поста в по­рядку імпічменту;

офіційного тлумачення Конституції та законів України.

Формами звернення до Конституційного Суду України є конс­титуційне подання та конституційне звернення.

Конституційне подання - це письмове клопотання до Консти­туційного Суду України про визнання правового акта (його окремих положень) неконституційним, про визначення конституційності міжнародного договору або про необхідність офіційного тлумачення Конституції та законів України, а також звернення Верховної Ради України про дачу висновку щодо до­держання конституційної процедури розслідування й розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту.

Суб'єктами права на конституційне подання є: Верховна Ра­да України, Президент України, не менш як сорок п'ять народних депутатів України (підпис депутата не відкликається), Уповнова­жений Верховної Ради України з прав людини, Верховний Суд України, Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування.

Конституційне звернення - це письмове клопотання до Конс­титуційного Суду України про необхідність офіційного тлумачен­ня Конституції та законів України з метою забезпечення реалізації чи захисту конституційних прав та свобод людини й громадянина, а також прав юридичної особи.

Суб'єктами права на конституційне звернення є громадяни України, іноземці, особи без громадянства та юридичні особи.

Конституційний Суд України за результатами розгляду справ щодо конституційності законів та інших правових актів Верхов­ної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим приймає рішення.

У разі, якщо в процесі розгляду справи за конституційним по­данням чи конституційним зверненням виявлено невідповідність Конституції України іншим правовим актам (їх окремим поло­женням), крім тих, щодо яких відкрито провадження в справі які впливають на прийняття рішення чи дачу висновку в справі, Конституційний Суд України визнає такі правові акти (їх окремі положення) неконституційними.

Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконститу­ційність.

Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юри­дичним особам актами й діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

У справах із питань офіційного тлумачення Конституції України та законів України; відповідності Конституції України чинним міжнародним договорам України або тим міжнародним договорам, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'язковість; додержання конституційної процедури розсліду­вання й розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту Конституційний Суд України дає висновки.

Рішення приймаються, висновки даються Конституційним Су­дом України поіменним голосуванням шляхом опитування суддів Конституційного Суду.

Рішення й висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.

Порядок формування та діяльності, завдання, повноваження Конституційного Суду України визначаються Конституцією України (розділ XII) та Законом України «Про Конституційний Суд України» від 16 жовтня 1996 р.

Конституційний Суд України складається з вісімнадцяти суддів Конституційного Суду України, що призначаються Прези­дентом, Верховною Радою та з'їздом суддів у рівній кількості:

шість суддів призначаються Президентом України. Призна­ченою на посаду судді Конституційного Суду України вважається особа, про призначення якої видано Указ Президента України, скріплений підписами Прем'єр-міністра України та Міністра юс­тиції України;

шість суддів призначаються Верховною Радою України таємним голосуванням шляхом подання бюлетенів;

шість суддів призначаються з'їздом суддів. Призначеним на посаду судді Конституційного Суду України вважається канди­дат, який у результаті таємного голосування одержав більшість голосів від числа обраних делегатів з'їзду суддів України.

Суддя Конституційного Суду України призначається строком на дев'ять років без права бути призначеним повторно. Суддя Конституційного Суду України вступає на посаду з дня складення ним присяги судді Конституційного Суду України на засіданні Верховної Ради України.

Повноваження судді Конституційного Суду України можуть бути припинені на засіданні Конституційного Суду України у разі настання хоча б одного з визначеного законом про Консти­туційний Суд із чітко окресленого переліку випадків, а у випад­ках порушення суддею присяги чи передбачених чинним законо­давством вимог - Верховною Радою України. Повноваження судді припиняються в разі його смерті.

Конституція України (ч.3 ст.148) та Закон України «Про Конституційний Суд України» від 16.10.1996р. (ст.16) передба­чають досить високі вимоги до членів Конституційного Суду України. Так, суддею Конституційного Суду України може бути громадянин України, який на день призначення досяг сорока років, має вищу юридичну освіту й стаж роботи за фахом не менш як десять років, проживає в Україні протягом останніх двадцяти років та володіє державною мовою. Судді Конституційного Суду України не можуть належати до політичних партій та профспілок, мати представницький мандат, брати участь у будь-якій політичній діяльності, обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, вик­ладацької та творчої.

Голова Конституційного Суду України обирається на спеціаль­ному пленарному засіданні Конституційного Суду України зі складу суддів Конституційного Суду шляхом таємного голосуван­ня лише на один трирічний строк.

Організаційно-правовими формами роботи Конституційного Суду України є засідання та пленарні засідання.

Організаційне, науково-експертне, інформаційно-довідкове та інше забезпечення діяльності Конституційного Суду здійснює йо­го Секретаріат на чолі з керівником. Положення про Секретаріат Конституційного Суду, його структуру й штати затверджує Конс­титуційний Суд.

Таким чином, Конституційний Суд як єдиний орган консти­туційної юрисдикції здійснює свою діяльність відповідно до Конс­титуції й законодавства та організаційно-правових актів, що приймаються Конституційним Судом. Він не може виходити за межі своєї діяльності і не підміняє діяльність інших органів правосуддя.

Підбиваючи підсумок розгляду судової влади, зазначимо, що органи судової влади спільно з іншими правоохоронними органами покликані забезпечувати дотримання законності, що є основою захисту прав і свобод людини й громадянина та захисту консти­туційного ладу України.

Питання для самоперевірки:

Дайте загальну характеристику організації судової влади.

Розгляньте організацію роботи Конституційного Суду України.

Охарактеризуйте систему судоустрою в Україні.

Розкрийте принципи судочинства.

Розкажіть про порядок призначення суддів.

Розкрийте координаційну діяльність Вищої ради юстиції.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 478 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...