Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 11: Військова дисципліна і правові засоби її зміцнення



Учбові питання: 1. Військова дисципліна, її особливості, зміст та функції. 2. Шляхи досягнення військової дисципліни. 3. Попередження правопорушення.

Дисципліна ( від латинського disciplinе суворий наказ ) – важлива соціологічна категорія, яка характеризує складне та багатогранне суспільне явище, своєрідна форма суспільного зв’язку, визначений порядок поведінки, що відповідає певним нормам та правилам (політичним, правовим, за звичаями, моральним), що склалися в суспільстві.

Одним із видів державної дисципліни є військова дисципліна, що має для збройних формувань особливе значення.

Військова дисципліна є одним із принципів військового будівництва, вона виконує роль організуючого фактора і має особливо важливе значення, так як військова організація це специфічна організація, яка потребує від своїх членів чіткості, точності та ретельності, витримки, швидкості виконання всіх розпоряджень. Також вона є однієї з найважливіших умов бойової готовності військ.

Включає в себе як відносини між начальниками і підлеглими, старшими і молодшими, такі між військовослужбовцями, рівними один одному за службовим положенням і військовим званням.

Військова дисципліна – це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановленим законами України та військовими статутами.

(ст. 1 Закону України „Про Дисциплінарний статут ЗС України)

Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні кожним військовослужбовцем військового обов’язку та особистої відповідальності за захист Батьківщини.

(ст. 2 Закону України „Про Дисциплінарний статут ЗС України)

Військова дисципліна включає в себе перелік основних вимог, що пред’являються до військовослужбовців. Ці вимоги у своїй сукупності і складають її зміст та зобов’язують кожного військовослужбовця:

дотримуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів;

- бути пильним, зберігати державну таємницю;

- додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство;

- виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету;

- поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

(ст. 4 Закону України „Про Дисциплінарний статут ЗС України)

Правову основу військової дисципліни складають закони, Військова присяга і військові Статути. Необхідність їх суворого дотримання обумовлює тісний зв’язок між військовою дисципліною і законністю.

В силу специфіки військової організації і військових відносин, а також особливого службово-правового становища їх учасників військова дисципліна відрізняється від інших видів державної дисципліни (трудової та ін.) рядом суттєвих особливостей.

Особливості військової дисципліни:

В сучасних умовах військова дисципліна покликана виконувати такі основні функції:

1) забезпечувати злагодженість і єдність дій військовослужбовців;

2) моделювати поведінку військовослужбовців, активно впливати на їх свідомість, почуття, волю, формуючи цим самим особистість воїна, виробляючи у нього необхідні ідейні і бойові якості.

Висока військова дисципліна досягається шляхом:

↔ виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях ЗС України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов’язку, вірності Військовій присязі;

↔ особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотриманням Військової присяги, виконання своїх обов’язків, вимог військових статутів;

↔ формування правової культури військовослужбовців;

↔ умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу;

↔ зразкового виконання командирами військового обов’язку, їх справедливого ставлення до підлеглих;

↔ підтримання у військових об’єднаннях, з’єднаннях, частинах, закладах та установах необхідних матеріально-побутових умов, статутного порядку;

↔ своєчасного і повного постачання військовослужбовців встановленими видами забезпечення;

↔ чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання.

(стаття 3 Закону України „Про Дисциплінарний статуту ЗС України)

Організаційними мірами, спрямованими на підтримання високої дисципліни і твердого військового порядку, використовуються так звані правові дисципліни, встановлені державою.

Правові засоби посилення військової дисципліни застосовуються органами:

§ д ержавної влади та управління (нагороди, почесні звання);

§ с удовими органами (міри кримінального покарання);

§ в ійськовими посадовими особами, які мають відповідні повноваження по застосуванню заохочень, дисциплінарних стягнень та інших засобів дисциплінарного впливу.

До правових засобів зміцнення військової дисципліни належать:

- застосування статутних заходів заохочення за виявлену ініціативу,

старанність, подвиги, відзначення по службі, нагородження орденами медалями і т.п.;

- накладання і приведення до виконання дисциплінарних стягнень за порушення військової дисципліни і громадського порядку;

- застосування статутних заходів припинення правопорушень, які були розпочаті та тривають досі;

- передання справ за провини військовослужбовців до товариських судів, на обговорення зборів особового складу підрозділів і військових частин, притягнення до матеріальної, адміністративної та інших видів юридичної відповідальності згідно діючого законодавства;

- передання матеріалів на правопорушників військовому прокурору;

- прокурорське застереження про недопустимість порушення законів, а також застосування інших заходів дисциплінарного впливу, наприклад, відрахування курсантів і слухачів с ВНЗ, позбавлення чергового звільнення з розташування частини.

Особливе місце у системі заходів забезпечення військової дисципліни займає попередження правопорушень.

При цьому необхідно мати на увазі, що порушення дисципліни легше попередити, ніж вживати запізнілі заходи по усуненню їх шкідливих наслідків.

Попередження правопорушень включає в себе комплекс заходів, направлених на своєчасне виявлення та усунення причин і умов, які сприяють їх здійсненню.

Процеси і явища, що породжують правопорушення, прийнято поділяти на три категорії: причини, умови,приводи

Взяті в сукупності причини, умови і приводи утворюють так звану причину правопорушень, а їх своєчасне виявлення і усунення складає попередження правопорушень.

Органи і посадові особи, які зобов’язані займатися роботою з попередження правопорушень, прийнято називати суб’єктами профілактичної діяльності (командири, начальники, органи військової юстиції, дізнання тощо).

Завдання профілактичної діяльності


попередження повторних проступків і злочинів
попередження реально можливих в даних умовах правопорушень
припинення триваючих злочинів і проступків

       
 
виявлення і ліквідація всіх обставин, що можуть сприяти протиправній поведінці
 
виявлення і усунення негативних обставин, які сприяли здійсненню конкретного правопорушення, що можуть привести до нових антисуспільних проявів


Профілактичні заходи за своїм змістом поділяються на:

господарсько-організаторські

(покращення житлово-побутових умов військовослужбовців, усіх видів постачання, розширення матеріальної бази для організації дозвілля та ін.)

правові

(запровадження заборон, обмежень, юридичної відповідальності, визначення прав і обов’язків та ін.)

технічні

(впровадження охоронної сигналізації, точних вимірювальних приладів та ін.)

своєчасне притягнення правопорушників до юридичної та інших видів соціальної відповідальності, забезпечення здійснення покарань





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 1216 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...