Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Скринінгові комп'ютерні діагностичні системи



Скринінгові системи зберегли вигляд тестів. На сьогодні вони надзвичайно поширені, призначені для проведення долі карського огляду в багатьох предметних галузях медицини. Засновані на використанні методу бальної оцінки. Можуть входити як автономний модуль до складу МІС ЛПЗ.

Скринінги використовують при проведенні профілактич­ного обстеження населення з метою виявити хворих, які потре­бують допомоги фахівців, і сформувати групи високого ризику за основними нозологічними групами. Скринінг здійснюють на основі розроблених анкетних карт або прямого діалогу па­цієнта з комп'ютером. Ознайомлення пацієнта з анкетою — це його ознайомлення з набором запитань, кожне з яких відтво­рює той або інший симптом. Обстежуваний вникає в суть і від­повідає позитивно на ті запитання, які відтворюють його стан здоров'я. Скринінги формують базу даних. Комп'ютер само­стійно аналізує введену інформацію й орієнтує пацієнта та лікаря-терапевта на необхідність подальшого обстеження. Скри­нінги можуть використати методику лабораторного або функ­ціонального дослідження.

Скринінгові системи можуть входити окремим блоком до складу МІС ЛПЗ. За їх допомогою вирішують такі завдання:

. своєчасне виявлення захворілих (на ранніх стадіях за­хворювання), проведення й реальна оцінка якості наступних лікувальних і реабілітаційних заходів;

. підвищення медичної ефективності профілактичних оглядів по всіх основних профілях патології (в 6—10 разів);

. одержання інформації про стан здоров'я не тільки окре­мого пацієнта, а й груп людей, виявлення негативних причин, безпосередньо пов'язаних зі способом життя певного контин­генту (харчування, екологія, психо-соціальні особливості).

В Україні працюють автоматизовані системи профілактич­них оглядів (АСПО). Основним завданням АСПО є виявлення пацієнтів, які потребують направлення до лікарів-фахівців. На пострадянському просторі інтегровано АСПО дитячого на­селення (АСПОН-Д). Ця система призначена для профілактич­них оглядів дітей віком від 3 до 17 років і кількісної оцінки їхнього стану за 24 профілями патології з направленням за по­казниками до лікарів-фахівців. У ході обстеження за результа­тами анкетування, огляду, інструментального й лабораторного дослідження за 20—30хв на дитину збирається більше ніж 400 медичних даних для наступної обробки.

АСПОН-Д забезпечує оцінку активності патологічного про­цесу, ризик інфікування ВІЛ або гепатитом В і рівень фізичного розвитку.

Перелік запитань, на які відповідає дитина або його бать­ки, тісно пов'язаний із переліком лікарських спеціальностей і профілів патології. Окрім збирання анамнезу шляхом анкету­вання батьків (200 запитань) проводять обов'язкові лаборатор­ні дослідження крові та сечі (основні показники), інструмен­тальне дослідження (антропометрія, спірометрія, динамомет­рія рук, вимірювання артеріального тиску, аналіз показників ЕКГ, визначення гостроти зору і слуху). Аналіз крові та сечі здійснюють як за допомогою лабораторних експрес-аналізаторів (уведення інформації в ЕОМ автоматизоване), так і із за­стосуванням ручних методик (уведення інформації в ЕОМ з клавіатури).

Після занесення усіх даних у базу даних здійснюють їх комп'ютерну обробку і видачу вихідних документів, один із яких називається "маршрутним листом", у якому вказується перелік лікарів-фахівців, яких рекомендовано відвідати для консультації або подальшого обстеження, лікування чи оздо­ровлення.

Використання таких АСПО має певні переваги:

Ø чисельність персоналу — 3 особи (2 лікаря та 1 медсестра);

Ø пропускна здатність комплексу — 8000осіб на рік (16 000 при двозмінній роботі);

Ø кількість можливих діагнозів — понад 300;

Ø характеристика вірогідності висновку (у середньому за профілями патології): гіпердіагностика — до 11 %, гіподіагностика — до 15 %;

Ø медична ефективність — понад 85 %.

Скринінгові програми є ефективними, простими в роботі, не вимагають значних тимчасових витрат і високовартісної апаратури. Опитування щодо факторів ризику і скарг дає змо­гу виявляти осіб з підозрою на різні захворювання, проводити дослідження в найраціональніший спосіб. Автоматизовані сис­теми масових профілактичних оглядів населення є "серцем" відділень профілактики в усіх ЛПЗ. У свою чергу, відділення профілактики служать однією з найважливіших ланок дис­пансеризації населення. За допомогою створених банків даних про здоров'я населення здійснюється керування диспансериза­цією. Скринінги є автоматизованими системами, проте вони не можуть повністю замінити процес профогляду.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3402 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...